Wyszukaj produkt

Kwikaton

Vildagliptin

tabl.
50 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
30,42
30% (1)
9,89
(2)
bezpł.
Kwikaton
tabl.
50 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
15,93
30% (1)
5,66
(2)
bezpł.

Kwikaton (wildagliptyna) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Kwikaton jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych w następujących sytuacjach:

  • W monoterapii:
    • U pacjentów niedostatecznie kontrolowanych za pomocą diety i aktywności fizycznej
    • U pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewłaściwe ze względu na przeciwwskazania lub nietolerancję
  • W dwulekowej terapii doustnej, w skojarzeniu z:
    • Metforminą - u pacjentów z niewystarczającą kontrolą glikemii pomimo stosowania maksymalnej tolerowanej dawki metforminy w monoterapii
    • Sulfonylomocznikiem - u pacjentów z niewystarczającą kontrolą glikemii pomimo stosowania maksymalnej tolerowanej dawki sulfonylomocznika w monoterapii oraz u których nie można stosować metforminy
    • Tiazolidynodionem - u pacjentów z niewystarczającą kontrolą glikemii oraz u których można stosować tiazolidynodion
  • W trzylekowej terapii doustnej, w skojarzeniu z:
    • Sulfonylomocznikiem i metforminą - gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz dwulekowa terapia tymi lekami nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii
  • W skojarzeniu z insuliną (z metforminą lub bez) - gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz insulina w ustalonej dawce nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii

Kwikaton w połączeniu z odpowiednio dobraną terapią pozwala na skuteczne leczenie cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których standardowe leczenie nie przynosi zadowalających efektów.

Dawkowanie i sposób podawania

Schemat leczenia Dawkowanie
Monoterapia 100 mg/dobę (50 mg rano i 50 mg wieczorem)
W skojarzeniu z metforminą
W skojarzeniu z tiazolidynodionem
W skojarzeniu z insuliną (z metforminą lub bez)
W skojarzeniu z sulfonylomocznikiem 50 mg raz na dobę rano

Dawka dobowa wildagliptyny nie powinna przekraczać 100 mg. Lek można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek zalecana dawka to 50 mg raz na dobę.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat) oraz u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek.

Kwikaton nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Wildagliptyna nie jest środkiem zastępującym insulinę u pacjentów wymagających jej podawania. Nie należy stosować wildagliptyny u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Należy zachować ostrożność stosując wildagliptynę u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek poddawanych hemodializie ze względu na ograniczone doświadczenie w tej grupie pacjentów.

Nie należy stosować wildagliptyny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, w tym u pacjentów z aktywnością AlAT lub AspAT przekraczającą 3-krotnie górną granicę normy przed rozpoczęciem leczenia.

Zaleca się monitorowanie czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia oraz w trakcie terapii wildagliptyną. W przypadku utrzymywania się zwiększonej aktywności aminotransferaz należy przerwać leczenie.

Stosowanie wildagliptyny wiąże się z ryzykiem wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Należy poinformować pacjentów o charakterystycznych objawach tego schorzenia.

U pacjentów otrzymujących wildagliptynę w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem może wystąpić zwiększone ryzyko hipoglikemii. W celu zmniejszenia tego ryzyka można rozważyć podanie mniejszej dawki sulfonylomocznika.

Stosowanie wildagliptyny wymaga monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie czynności wątroby i trzustki. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz przy jednoczesnym stosowaniu z sulfonylomocznikiem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Wildagliptyna ma niski potencjał wchodzenia w interakcje z innymi lekami. Nie jest substratem, inhibitorem ani induktorem enzymów cytochromu P450.

Nie wykazano klinicznie istotnych interakcji farmakokinetycznych przy jednoczesnym stosowaniu wildagliptyny z:

  • Pioglitazonem, metforminą, gliburydem
  • Digoksyną
  • Warfaryną
  • Amlodypiną, ramiprylem, walsartanem
  • Symwastatyną

U pacjentów jednocześnie przyjmujących inhibitory ACE może zwiększyć się ryzyko obrzęku naczynioruchowego.

Działanie hipoglikemizujące wildagliptyny może być osłabione przez niektóre substancje, w tym tiazydy, kortykosteroidy, leki stosowane w leczeniu tarczycy i sympatykomimetyki.

Wildagliptyna charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji lekowych, co ułatwia jej stosowanie u pacjentów przyjmujących wiele leków. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z inhibitorami ACE oraz lekami mogącymi osłabiać działanie hipoglikemizujące.

Wpływ na ciążę i laktację

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania wildagliptyny u kobiet w ciąży. Ze względu na potencjalne zagrożenie dla płodu, wildagliptyny nie wolno stosować w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy wildagliptyna przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa, nie należy stosować wildagliptyny w okresie karmienia piersią.

Wildagliptyna jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w tych grupach.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: hipoglikemia (szczególnie w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem)
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy, drżenie
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, zaparcia
  • Zaburzenia naczyniowe: obrzęk obwodowy

Rzadko zgłaszano przypadki zaburzeń czynności wątroby, w tym zapalenie wątroby. Większość przypadków była bezobjawowa i ustępowała po przerwaniu leczenia.

Odnotowano rzadkie przypadki obrzęku naczynioruchowego, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu z inhibitorami ACE.

Profil bezpieczeństwa wildagliptyny jest korzystny, a większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający. Należy jednak monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych zaburzeń czynności wątroby oraz ryzyka hipoglikemii przy stosowaniu w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem.

Warto zapamiętać
  • Wildagliptyna jest skutecznym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy inhibitorów DPP-4, stosowanym w monoterapii lub terapii skojarzonej.
  • Lek charakteryzuje się niskim ryzykiem hipoglikemii i neutralnym wpływem na masę ciała, co jest korzystne u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Mechanizm działania

Wildagliptyna jest silnym, selektywnym inhibitorem enzymu dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4). Hamowanie DPP-4 prowadzi do zwiększenia stężenia endogennych inkretyn GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu 1) i GIP (żołądkowego peptydu hamującego), zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Zwiększone stężenie inkretyn powoduje:

  • Zwiększenie wrażliwości komórek β trzustki na glukozę, co prowadzi do zwiększonego wydzielania insuliny zależnego od glukozy
  • Zmniejszenie wydzielania glukagonu zależne od glukozy

Efektem tych mechanizmów jest poprawa kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Mechanizm działania wildagliptyny opiera się na fizjologicznej regulacji gospodarki węglowodanowej, co przekłada się na skuteczną kontrolę glikemii przy niskim ryzyku hipoglikemii.

Właściwości farmakokinetyczne

Wildagliptyna jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około 1-2 godzinach. Biodostępność bezwzględna wynosi około 85%. Pokarm nie wpływa istotnie na farmakokinetykę leku.

Wildagliptyna w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza (9,3%). Jest metabolizowana głównie przez hydrolizę, a metabolity są wydalane z moczem (85%) i kałem (15%). Okres półtrwania wildagliptyny wynosi około 3 godzin.

Korzystny profil farmakokinetyczny wildagliptyny umożliwia stosowanie leku dwa razy na dobę, niezależnie od posiłków, co może wpływać pozytywnie na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Kwikaton

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.