Klimicin®
Clindamycin
Klimicin® - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Klindamycyna do podawania parenteralnego jest wskazana w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na ten antybiotyk, takich jak:
- Zakażenia układu oddechowego (bakterie beztlenowe, Streptococcus pneumoniae, inne paciorkowce, Staphylococcus aureus)
- Zakażenia skóry i tkanek miękkich (Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, bakterie beztlenowe)
- Zakażenia kości i stawów (Staphylococcus aureus)
- Posocznica (Staphylococcus aureus)
- Zakażenia w obrębie jamy brzusznej (bakterie beztlenowe)
- Zakażenia żeńskich narządów płciowych (bakterie beztlenowe)
W przypadkach o ciężkim przebiegu zaleca się rozpoczynanie terapii od podania dożylnego. Klindamycynę należy stosować wyłącznie w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, biorąc pod uwagę rodzaj zakażenia oraz ryzyko wystąpienia biegunki, w tym rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy.
Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu klindamycyną należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące stosowania leków przeciwbakteryjnych.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 600-1200 mg/dobę w 2-4 dawkach podzielonych W bardzo ciężkich zakażeniach: 1200-2700 mg/dobę w 2-4 dawkach W zakażeniach zagrażających życiu: do 4800 mg/dobę |
Dzieci (1 m-c - 16 lat) | 20-40 mg/kg/dobę w 3-4 dawkach podzielonych Maksymalnie 40 mg/kg/dobę |
Pacjenci z niewydolnością nerek | Modyfikacja dawki konieczna tylko przy ciężkiej niewydolności - połowa zwykłej dawki |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby | Dawkę dostosować na podstawie stężeń leku w surowicy |
Lek podaje się domięśniowo lub w powolnym wlewie dożylnym (10-60 minut). Pojedyncza dawka domięśniowa nie powinna przekraczać 600 mg, a dożylna 1200 mg. W zakażeniach paciorkowcowych lek należy podawać przez co najmniej 10 dni.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania klindamycyny są:
- Nadwrażliwość na klindamycynę lub linkomycynę
- Wcześniaki i noworodki urodzone o czasie (dotyczy roztworu do wstrzykiwań i infuzji)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania klindamycyny należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:
- Z alergią w wywiadzie
- Z chorobami przewodu pokarmowego (np. celiakia, uchyłkowatość jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna)
- Z zaburzeniami czynności wątroby
- Z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
Istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, dlatego należy monitorować pacjentów pod kątem biegunki podczas leczenia i do kilku tygodni po jego zakończeniu. W przypadku ciężkiej biegunki należy przerwać leczenie klindamycyną i rozważyć podanie metronidazolu lub wankomycyny.
Klindamycyna nie przenika dobrze do płynu mózgowo-rdzeniowego, dlatego nie powinna być stosowana w zapaleniu opon mózgowych. Nie należy jej również stosować w leczeniu wirusowych zakażeń dróg oddechowych.
Lek zawiera alkohol benzylowy, który może powodować reakcje toksyczne u niemowląt i małych dzieci. Zawiera również sód, co należy uwzględnić u pacjentów na diecie niskosodowej.
Warto zapamiętać
- Klindamycyna jest wskazana wyłącznie w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych
- Istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, nawet kilka tygodni po zakończeniu leczenia
Interakcje
Klindamycyna może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- Leki zwiotczające mięśnie - nasilenie działania
- Makrolidy i chloramfenikol - antagonizm działania
- Leki hamujące perystaltykę - zwiększone ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy
- Antagoniści witaminy K - możliwe zwiększenie wartości wskaźników krzepnięcia
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu klindamycyny z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, gdyż może dojść do zmniejszenia ich skuteczności.
Ciąża i laktacja
Klindamycyna przenika przez łożysko i do mleka matki. Stosowanie w ciąży jest możliwe tylko w razie zdecydowanej konieczności. Podczas leczenia klindamycyną nie należy karmić piersią ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowlęcia.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane klindamycyny to:
- Reakcje nadwrażliwości
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha)
- Rzekomobłoniaste zapalenie jelit
- Zmiany w morfologii krwi (trombocytopenia, leukopenia, neutropenia)
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Reakcje skórne (wysypka, świąd)
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji nadwrażliwości, wstrząsu anafilaktycznego lub zespołu Stevensa-Johnsona należy natychmiast przerwać leczenie.
Właściwości farmakologiczne
Klindamycyna jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny należącą do grupy linkozamidów. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, a w wysokich stężeniach bakteriobójcze. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych poprzez wiązanie z podjednostką 50S rybosomu i blokowanie transpeptydacji.
Klindamycyna wykazuje synergizm działania z gentamycyną wobec wielu szczepów Enterobacteriaceae i Pseudomonas aeruginosa oraz z prymachiną wobec Pneumocystis jiroveci.
Skład
Substancją czynną leku jest klindamycyna w postaci fosforanu. Dostępne są ampułki zawierające 300 mg klindamycyny w 2 ml roztworu oraz fiolki zawierające 600 mg klindamycyny w 4 ml roztworu.
Klimicin® jest skutecznym antybiotykiem do stosowania parenteralnego w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego.
Klimicin®

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia