Wyszukaj produkt

Kleder

Lenalidomide

kaps. twarde
15 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
1030,32
(1)
bezpł.
Kleder
kaps. twarde
5 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
343,44
(1)
bezpł.
Kleder
kaps. twarde
25 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
1717,20
(1)
bezpł.
Kleder
kaps. twarde
20 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
1373,76
(1)
bezpł.
Kleder
kaps. twarde
10 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
686,88
(1)
bezpł.
Oto przetworzona treść na temat lenalidomidu (Kleder):

Wskazania

Lenalidomid jest wskazany w następujących przypadkach:

Szpiczak mnogi

  • W monoterapii w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych
  • W terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem lub z melfalanem i prednizonem u dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu
  • W skojarzeniu z deksametazonem u dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia

Zespoły mielodysplastyczne

W monoterapii do leczenia dorosłych pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza

W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Chłoniak grudkowy

W skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (stopnia l-3a).

Leczenie lenalidomidem powinno być nadzorowane przez lekarza posiadającego doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Dawkowanie

Szpiczak mnogi

Dawkowanie modyfikuje się na podstawie obserwacji klinicznych i wyników badań laboratoryjnych. Modyfikacje dawki zalecane są w przypadku wystąpienia neutropenii i/lub małopłytkowości 3. albo 4. stopnia, lub innych działań toksycznych 3. lub 4. stopnia uznanych za związane z lenalidomidem.

W przypadku wystąpienia neutropenii należy rozważyć zastosowanie czynników wzrostu. Jeśli od wyznaczonej godziny przyjęcia pominiętej dawki upłynęło mniej niż 12 godzin, pacjent może zażyć tę dawkę. Jeśli upłynęło ponad 12 godzin, pacjent nie powinien przyjmować tej dawki, ale powinien przyjąć kolejną dawkę o zaplanowanej porze następnego dnia.

Noworozpoznany szpiczak mnogi u pacjentów niekwalifikujących się do przeszczepu

Lenalidomid w skojarzeniu z deksametazonem podawany do progresji choroby:

Dawkowanie lenalidomidu i deksametazonu
Lek Dawkowanie
Lenalidomid 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1-21 powtarzanych 28-dniowych cykli
Deksametazon 40 mg doustnie raz na dobę w dniach 1, 8, 15 i 22 powtarzanych 28-dniowych cykli

Leczenie można kontynuować do progresji choroby lub nietolerancji leczenia. Dawkę każdego produktu można zmniejszać niezależnie.

Lenalidomid w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach od 1. do 14. każdego 21-dniowego cyklu, w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem. Bortezomib należy podawać we wstrzyknięciu podskórnym (1,3 mg/m2 powierzchni ciała) dwa razy w tygodniu w dniach 1., 4., 8. i 11. każdego 21-dniowego cyklu. Zaleca się przeprowadzenie maksymalnie ośmiu 21-dniowych cykli leczenia (24 tygodnie leczenia początkowego).

Następnie należy kontynuować podawanie lenalidomidu w dawce 25 mg doustnie raz na dobę w dniach od 1. do 21. powtarzanych 28-dniowych cykli w skojarzeniu z deksametazonem. Leczenie należy kontynuować do wystąpienia progresji lub nieakceptowalnej toksyczności.

Lenalidomid w skojarzeniu z melfalanem i prednizonem

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli, maksymalnie do 9 cykli. Melfalan 0,18 mg/kg mc. doustnie raz na dobę w dniach 1.-4. powtarzanych 28-dniowych cykli. Prednizon 2 mg/kg mc. doustnie raz na dobę w dniach 1. do 4. powtarzanych 28-dniowych cykli.

Pacjenci, którzy ukończą 9 cykli leczenia lub którzy nie mogą ukończyć leczenia skojarzonego z powodu nietolerancji, leczeni są lenalidomidem w monoterapii: 10 mg raz na dobę doustnie w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli do progresji choroby.

Leczenie podtrzymujące lenalidomidem u pacjentów po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych (ASCT)

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę bez przerwy (w dniach 1.-28. powtarzanych 28-dniowych cykli) do progresji choroby lub pojawienia się nietolerancji leczenia. Po 3 cyklach leczenia podtrzymującego lenalidomidem dawkę można zwiększyć do 15 mg doustnie raz na dobę, jeżeli będzie dobrze tolerowana.

Szpiczak mnogi u pacjentów, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli. Zalecana dawka deksametazonu wynosi 40 mg doustnie raz na dobę w dniach 1.-4., 9.-12. i 17.-20. każdego 28-dniowego cyklu przez pierwsze 4 cykle leczenia, a następnie 40 mg raz na dobę w dniach 1.-4. co 28 dni.

Zespoły mielodysplastyczne

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 10 mg doustnie raz na dobę w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli.

Chłoniak z komórek płaszcza

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 25 mg doustnie raz na dobę, w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli.

Chłoniak grudkowy

Zalecana dawka początkowa lenalidomidu wynosi 20 mg doustnie raz na dobę w dniach 1.-21. powtarzanych 28-dniowych cykli przez maksymalnie 12 cykli leczenia. Zalecana dawka początkowa rytuksymabu wynosi 375 mg/m2 dożylnie co tydzień w 1. cyklu (dni 1., 8., 15. i 22.) oraz w 1. dniu każdego 28-dniowego cyklu w cyklach od 2. do 5.

We wszystkich wskazaniach dawkowanie należy modyfikować w zależności od wyników badań laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta. Szczegółowe zasady modyfikacji dawek w przypadku wystąpienia działań niepożądanych opisano w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać
  • Lenalidomid może powodować ciężkie wady wrodzone i należy go stosować zgodnie z programem zapobiegania ciąży
  • Główne działania toksyczne ograniczające dawkę to neutropenia i trombocytopenia

Przeciwwskazania

Lenalidomid jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Kobiety w ciąży
  • Kobiety mogące zajść w ciążę, jeśli nie zostały spełnione wszystkie warunki programu zapobiegania ciąży

Ze względu na ryzyko teratogenności, lenalidomid należy stosować z zachowaniem szczególnych środków ostrożności u kobiet w wieku rozrodczym oraz mężczyzn mogących spłodzić dziecko. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania lenalidomidu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Ryzyko teratogenności - konieczne jest stosowanie programu zapobiegania ciąży
  • Zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Ryzyko neutropenii i trombocytopenii - konieczne regularne kontrole morfologii krwi
  • Możliwość wystąpienia reakcji typu "tumour flare" u pacjentów z chłoniakiem
  • Ryzyko wystąpienia drugich pierwotnych nowotworów
  • Możliwość reaktywacji zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B
  • Ryzyko progresji do ostrej białaczki szpikowej u pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi

Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem działań niepożądanych. W razie wystąpienia ciężkich działań niepożądanych konieczne może być przerwanie leczenia lub zmniejszenie dawki lenalidomidu.

Interakcje

Należy zachować ostrożność stosując lenalidomid jednocześnie z:

  • Lekami zwiększającymi ryzyko zakrzepicy (np. hormonalna terapia zastępcza)
  • Warfaryną - konieczne ścisłe monitorowanie INR
  • Digoksyną - możliwe zwiększenie stężenia digoksyny
  • Statynami - zwiększone ryzyko rabdomiolizy

Lenalidomid nie wpływa istotnie na farmakokinetykę doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających lewonorgestrel i etynyloestradiol.

Ciąża i laktacja

Lenalidomid jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na działanie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia lenalidomidem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane lenalidomidu to:

  • Neutropenia
  • Trombocytopenia
  • Niedokrwistość
  • Zmęczenie
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Skurcze mięśni
  • Wysypka

Mogą wystąpić również ciężkie działania niepożądane, takie jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna czy drugie pierwotne nowotwory. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem działań niepożądanych.

Mechanizm działania

Lenalidomid wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyangiogenne i immunomodulujące. Jego mechanizm działania obejmuje:

  • Hamowanie proliferacji i indukowanie apoptozy komórek nowotworowych
  • Zwiększanie odporności zależnej od komórek T i NK
  • Hamowanie angiogenezy
  • Modulację wytwarzania cytokin

Lenalidomid wiąże się z białkiem cereblon, co prowadzi do degradacji czynników transkrypcyjnych Aiolos i Ikaros w komórkach nowotworowych.

Lek wykazuje szczególną skuteczność w leczeniu szpiczaka mnogiego, zespołów mielodysplastycznych z delecją 5q oraz chłoniaków.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.