Wyszukaj produkt

Klabax®

Clarithromycin

tabl. powl.
500 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
36,10
50% (1)
18,05
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Klabax®
tabl. powl.
500 mg
14 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,17
50% (1)
13,54
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Klabax®
tabl. powl.
250 mg
14 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,38
50% (1)
13,06
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Klabax® - Klarytromycyna

ania do stosowania

Klarytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym wskazanym do stosowania u młodzieży powyżej 12 lat oraz dorosłych w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje:

  • Zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok, zapalenie gardła)
  • Zakażenia skóry i tkanek miękkich o nasileniu lekkim do umiarkowanego
  • Eradykacja zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy (w skojarzeniu z inhibitorami pompy protonowej)

Klarytromycyna jest odpowiednia w leczeniu początkowym pozaszpitalnych zakażeń układu oddechowego, wykazując działanie in vitro przeciw pospolitym i atypowym drobnoustrojom chorobotwórczym.

Należy przestrzegać oficjalnych wytycznych dotyczących właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Spektrum działania przeciwbakteryjnego

Klarytromycyna wykazuje działanie in vitro przeciwko następującym drobnoustrojom:

Bakterie Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus (wrażliwe na metycylinę), Streptococcus pyogenes, α-hemolizujące paciorkowce, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae, Listeria monocytogenes.

Bakterie Gram-ujemne: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Legionella pneumophila, Bordetella pertussis, Helicobacter pylori, Campylobacter jejuni.

Inne mikroorganizmy: Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum, Chlamydia trachomatis, Mycobacterium avium, Mycobacterium leprae.

Bakterie beztlenowe: Bacteroides fragilis, Clostridium perfringens, Peptococcus species, Peptostreptococcus species, Propionibacterium acnes.

Klarytromycyna wykazuje działanie bakteriobójcze wobec kilku szczepów bakteryjnych, w tym: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae, Moraxella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, H. pylori i Campylobacter spp.

Aktywność klarytromycyny przeciwko H. pylori jest większa przy pH obojętnym niż przy pH kwaśnym.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Grupa wiekowa Dawkowanie Czas leczenia
Zakażenia dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich Dorośli i młodzież >12 lat 250 mg 2x/dobę (można zwiększyć do 500 mg 2x/dobę w ciężkich zakażeniach) 6-14 dni
Eradykacja H. pylori Dorośli 500 mg 2x/dobę w terapii trójlekowej 6-14 dni
Pacjenci z niewydolnością nerek (ClCr <30 ml/min) Dorośli 250 mg 1x/dobę lub 250 mg 2x/dobę w cięższych zakażeniach ≤14 dni

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku: jak u dorosłych.

Lek może być podawany niezależnie od posiłków, ponieważ żywność nie ma wpływu na biodostępność.

U dzieci poniżej 12 lat należy stosować klarytromycynę w postaci zawiesiny doustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując klarytromycynę u pacjentów z:

  • Niewydolnością wątroby
  • Umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek

Interakcje

Nie należy podawać klarytromycyny łącznie z:

  • Ergotaminą
  • Terfenadyną
  • Astemizolem
  • Pimozydem
  • Cizaprydem

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Klarytromycyna może być stosowana w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Lek przenika do mleka kobiecego.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Reakcje alergiczne
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie jamy ustnej, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego)
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Bóle mięśni i stawów
  • Zaburzenia neurologiczne (bóle głowy, zawroty głowy, niepokój, bezsenność, koszmarne sny)
  • Zaburzenia psychiatryczne (lęk, omamy, splątanie)

Rzadko obserwowano leukopenię i trombocytopenię. Klarytromycyna może powodować nagłe zmniejszenie stężenia cukru we krwi, szczególnie u pacjentów przyjmujących insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe.

Właściwości farmakologiczne

Klarytromycyna jest półsyntetycznym antybiotykiem makrolidowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych poprzez wiązanie z podjednostką 50S rybosomu.

Postać farmaceutyczna

Tabletki powlekane zawierające 250 mg lub 500 mg klarytromycyny.

Warto zapamiętać
  • Klarytromycyna jest skuteczna w leczeniu zakażeń dróg oddechowych oraz eradykacji H. pylori
  • Lek wykazuje działanie bakteriobójcze wobec wielu szczepów, w tym H. influenzae i S. pneumoniae

Klarytromycyna jest cennym antybiotykiem w leczeniu zakażeń dróg oddechowych ze względu na szerokie spektrum działania obejmujące zarówno typowe, jak i atypowe patogeny. Jej skuteczność w eradykacji H. pylori czyni ją ważnym elementem terapii choroby wrzodowej.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Klabax®

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.