Wyszukaj produkt

Kisqali

Ribociclib

kaps. twarde
200 mg
63 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
10883,37
(1)
bezpł.

Wskazania

Produkt leczniczy Kisqali w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy jest wskazany do stosowania w leczeniu kobiet po menopauzie chorych na miejscowo zaawansowanego lub uogólnionego raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych (HR), bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2) jako leczenie hormonalne pierwszego rzutu.

Dawkowanie

Leczenie produktem Kisqali powinien rozpoczynać lekarz doświadczony w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Zalecana dawka wynosi 600 mg (3 tabletki powlekane po 200 mg) rybocyklibu raz na dobę przez 21 kolejnych dni, po których następuje 7 dni przerwy w leczeniu, czyli pełen cykl leczenia trwa 28 dni. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści kliniczne z leczenia lub do wystąpienia niemożliwych do zaakceptowania działań toksycznych.

Kisqali należy stosować w skojarzeniu z letrozolem w dawce 2,5 mg lub innym inhibitorem aromatazy. Inhibitor aromatazy należy przyjmować doustnie raz na dobę, nieprzerwanie przez cały 28-dniowy cykl.

Gdy Kisqali jest stosowany w skojarzeniu z fulwestrantem, fulwestrant jest podawany domięśniowo w dniu 1., 15. i 29., a następnie raz na miesiąc.

Leczenie kobiet w wieku przed- i okołomenopauzalnym zatwierdzoną terapią skojarzoną z produktem Kisqali powinno również obejmować podawanie agonisty LHRH zgodnie z lokalnie obowiązującą praktyką kliniczną.

Zalecane dawkowanie produktu Kisqali
Dawka Liczba tabletek 200 mg
Dawka początkowa 600 mg/dobę 3
Pierwsze zmniejszenie dawki 400 mg/dobę 2
Drugie zmniejszenie dawki 200 mg/dobę 1

Jeżeli wymagane jest dalsze zmniejszenie dawki do wielkości poniżej 200 mg/dobę, leczenie należy trwale przerwać.

Modyfikacje dawkowania

Postępowanie z ciężkimi lub niemożliwymi do tolerowania działaniami niepożądanymi produktu może wymagać czasowego wstrzymania podawania produktu, zmniejszenia dawki lub przerwania stosowania produktu. W przypadku konieczności zmniejszenia dawki należy postępować zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w tabeli powyżej.

Plan leczenia dla każdego pacjenta powinien opierać się na ocenie klinicznej lekarza prowadzącego i uwzględniać indywidualną ocenę stosunku korzyści do ryzyka.

Badania kontrolne

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Kisqali należy wykonać badanie morfologii krwi. Po rozpoczęciu leczenia morfologię krwi należy badać co 2 tygodnie w trakcie 2 pierwszych cykli leczenia, na początku każdego z 4 kolejnych cykli, a następnie w zależności od wskazań klinicznych.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badanie EKG. Leczenie produktem Kisqali należy rozpoczynać tylko u pacjentów z wartością QTcF niższą niż 450 ms. EKG należy powtórzyć w około 14. dniu pierwszego cyklu i na początku drugiego cyklu, a następnie wykonywać EKG w zależności od wskazań klinicznych.

Właściwa kontrola stężenia elektrolitów w surowicy (m.in. potasu, wapnia, fosforu i magnezu) powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem leczenia, na początku każdego z pierwszych 6 cykli, a następnie w zależności od wskazań klinicznych. Wszelkie nieprawidłowości należy skorygować przed rozpoczęciem leczenia produktem Kisqali i podczas leczenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na orzeszki ziemne, soję lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Neutropenia

W zależności od stopnia nasilenia neutropenii, może być konieczne wstrzymanie leczenia produktem, zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Należy poinformować pacjentów o konieczności niezwłocznego zgłaszania każdego przypadku gorączki.

Hepatotoksyczność

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Kisqali należy wykonać testy czynnościowe wątroby. Po rozpoczęciu leczenia należy monitorować parametry czynności wątroby. W zależności od stopnia nasilenia wzrostu aktywności aminotransferaz, może zajść konieczność wstrzymania, zmniejszenia dawki lub przerwania leczenia produktem.

Wydłużenie odstępu QT

Należy unikać stosowania produktu Kisqali u pacjentów z wydłużonym odstępem QT lub pacjentów z istotnym ryzykiem wydłużenia odstępu QTc. Należy unikać stosowania produktu Kisqali z produktami leczniczymi, o których wiadomo, że wydłużają odstęp QTc i/lub z silnymi inhibitorami CYP3A4.

Interakcje lekowe

Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania wrażliwych substratów CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym. Należy unikać spożywania grejpfrutów i soku z grejpfrutów.

Wpływ na płodność

Kobietom w wieku rozrodczym należy doradzić stosowanie skutecznej metody antykoncepcji podczas przyjmowania produktu leczniczego i przez co najmniej 21 dni po przyjęciu ostatniej dawki.

Warto zapamiętać
  • Kisqali należy stosować w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem
  • Konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi, czynności wątroby i EKG podczas leczenia

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zakażenia
  • Neutropenia, leukopenia, niedokrwistość
  • Zmniejszony apetyt
  • Ból głowy, zawroty głowy
  • Nudności, biegunka, wymioty, zaparcie, zapalenie jamy ustnej
  • Łysienie, wysypka, świąd
  • Uczucie zmęczenia, obrzęk obwodowy, osłabienie, gorączka
  • Nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby

Neutropenia była najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym (73,7%). Gorączkę neutropeniczną zgłoszono u około 1,4% pacjentów.

Zdarzenia toksycznego działania na wątrobę i drogi żółciowe występowały u 23,2% pacjentów przyjmujących Kisqali.

Wydłużenie odstępu QT potwierdzone w EKG wystąpiło u 8,4% pacjentów leczonych produktem Kisqali.

Interakcje

Rybocyklib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. klarytromycyna, itrakonazol, rytonawir). Jednoczesne stosowanie silnych induktorów CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina) może prowadzić do zmniejszenia ekspozycji na rybocyklib.

Rybocyklib może zwiększać ekspozycję na substraty CYP3A4 (np. alfentanyl, cyklosporyna, ewerolimus). Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu.

Ciąża i laktacja

Produkt Kisqali nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących antykoncepcji. Pacjentki przyjmujące Kisqali nie mogą karmić piersią przez co najmniej 21 dni po przyjęciu ostatniej dawki.

Mechanizm działania

Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinaz zależnych od cyklin (CDK) 4 i 6. Kompleks cyklina D-CDK4/6 reguluje postęp cyklu komórkowego poprzez fosforylację białka retinoblastomy, co prowadzi do zahamowania proliferacji komórek nowotworowych.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.