Wyszukaj produkt

Jovesto - (IR)

Desloratadine

tabl. powl.
5 mg
90 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,25
30% (1)
11,18
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Jovesto - (IR)
tabl. powl.
5 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
25,98
30% (1)
7,79
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Jovesto - charakterystyka leku dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Jovesto jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku od 12 lat w celu łagodzenia objawów związanych z:

  • Alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • PokrzywkąDawkowanie i sposób podawania

    Zalecana dawka Jovesto to 1 tabletka (5 mg) raz na dobę, niezależnie od posiłków.

    Grupa pacjentów Dawkowanie
    Dorośli i młodzież (≥12 lat) 1 tabletka (5 mg) raz na dobę
    Dzieci (<12 lat) Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności

    Schemat dawkowania w zależności od rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa:

    Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa:

    Objawy występują rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie. Leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu.

    Przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa:

    Objawy występują co najmniej przez 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie. Można rozważyć ciągłe leczenie w okresach ekspozycji na alergen.

    Doświadczenie z badań klinicznych dotyczących skuteczności desloratadyny u młodzieży w wieku 12-17 lat jest ograniczone.

    Warto zapamiętać
    • Jovesto można przyjmować niezależnie od posiłków
    • Lek wykazuje długotrwałe działanie antagonistyczne wobec receptorów histaminowych H1

    Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na substancję czynną (desloratadynę), na loratadynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

    Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

    Drgawki: Należy zachować ostrożność u pacjentów z wywiadem drgawek, szczególnie u małych dzieci. Rozważyć zakończenie leczenia w przypadku wystąpienia drgawek.

    Niewydolność nerek: Ostrożność zalecana u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

    Prowadzenie pojazdów: Desloratadyna zazwyczaj nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak należy poinformować pacjentów o konieczności poznania indywidualnej reakcji na lek przed podjęciem takich czynności.

    Retrospektywne badanie obserwacyjne wykazało zwiększoną częstość występowania nowych przypadków napadów drgawkowych u pacjentów w wieku 0-19 lat przyjmujących desloratadynę w porównaniu z okresami bez jej stosowania.

    Interakcje z innymi produktami leczniczymi

    Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji z erytromycyną lub ketokonazolem. Desloratadyna nie nasila działania alkoholu upośledzającego sprawność psychoruchową, jednak notowano przypadki nietolerancji alkoholu i zatrucia. Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

    Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    Ciąża: Duża liczba danych nie wskazuje na toksyczny wpływ na płód/noworodka. Dla zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży.

    Karmienie piersią: Desloratadyna przenika do mleka matki. Wpływ na niemowlęta jest nieznany. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

    Płodność: Brak dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.

    Działania niepożądane

    Najczęstsze działania niepożądane (>1% pacjentów) to:

    • Uczucie zmęczenia (1,2%)
    • Suchość w jamie ustnej (0,8%)
    • Bóle głowy (0,6%)

    Inne istotne działania niepożądane obejmują:

    • Zaburzenia psychiczne: omamy, nietypowe zachowanie, agresja (rzadko)
    • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bezsenność, nadmierna aktywność psychoruchowa, drgawki (bardzo rzadko)
    • Zaburzenia serca: tachykardia, kołatanie serca, wydłużenie odstępu QT (bardzo rzadko)
    • Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka (bardzo rzadko)
    • Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, żółtaczka (bardzo rzadko)
    • Reakcje nadwrażliwości: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka, pokrzywka (bardzo rzadko)

    U dzieci i młodzieży dodatkowo odnotowano: wydłużenie odstępu QT, zaburzenia rytmu serca, bradykardię, nietypowe zachowanie, zwiększenie masy ciała i apetytu.

    Przedawkowanie

    W przypadku przedawkowania obserwuje się podobny profil działań niepożądanych jak przy dawkach terapeutycznych, ale o większym nasileniu. Zaleca się leczenie objawowe i podtrzymujące. Desloratadyna nie jest usuwana przez hemodializę.

    Właściwości farmakodynamiczne

    Desloratadyna jest długo działającym antagonistą histaminy, selektywnie blokującym obwodowe receptory H1. Wykazuje działanie przeciwalergiczne poprzez hamowanie uwalniania prozapalnych cytokin i ekspresji selektyny P na komórkach śródbłonka. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego.

    Skład

    Substancja czynna: 1 tabletka zawiera 5 mg desloratadyny.

    Jovesto to nowoczesny lek przeciwhistaminowy o długotrwałym działaniu, skuteczny w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki. Jego selektywne działanie na obwodowe receptory H1 minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia rzadkich, ale poważnych działań niepożądanych, szczególnie u dzieci i młodzieży.


    1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

    Jovesto - (IR)

    Wskazania wg ChPL

    2) Pacjenci 65+
    Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
    3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.