Wyszukaj produkt

Jovesto - (IR)

Desloratadine

tabl. powl.
5 mg
90 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,48
30% (1)
11,24
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Jovesto - (IR)
tabl. powl.
5 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,15
30% (1)
7,85
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Jovesto - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Jovesto jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat w celu łagodzenia objawów związanych z:

  • alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • pokrzywką

Lek wykazuje działanie przeciwalergiczne poprzez blokowanie obwodowych receptorów histaminowych H1. Badania in vitro wskazują również na hamowanie uwalniania prozapalnych cytokin oraz ekspresji selektyny P na komórkach śródbłonka, jednak znaczenie kliniczne tych obserwacji wymaga dalszego potwierdzenia.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież (≥12 lat) 1 tabletka (5 mg) raz na dobę

Tabela 1. Zalecane dawkowanie produktu Jovesto

W leczeniu okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występują rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie) należy dostosować schemat leczenia do przebiegu choroby u danego pacjenta. Leczenie można przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu.

W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy występują co najmniej przez 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie) można rozważyć ciągłe leczenie w okresach ekspozycji na alergen.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Jovesto stosuje się w pojedynczej dawce dobowej, co ułatwia przestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Schemat leczenia powinien być dostosowany do charakteru i nasilenia objawów alergicznych u danego pacjenta.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (desloratadynę), na loratadynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Zachować ostrożność u pacjentów z wywiadem drgawek, szczególnie u małych dzieci
  • Rozważyć zakończenie leczenia w przypadku wystąpienia drgawek
  • Ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek
  • Poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia senności i odradzić podejmowanie czynności wymagających skupienia do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek

Stosowanie desloratadyny wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek oraz z ciężką niewydolnością nerek. Należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji z erytromycyną lub ketokonazolem. Desloratadyna nie nasila działania alkoholu upośledzającego sprawność psychoruchową, jednak odnotowano przypadki nietolerancji alkoholu i zatrucia po wprowadzeniu leku do obrotu. Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Duża liczba danych (>1000 kobiet w ciąży) nie wskazuje na działanie teratogenne lub toksyczne dla płodu/noworodka. Jednak dla zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży.

Karmienie piersią: Desloratadyna przenika do mleka matki. Wpływ na noworodki/niemowlęta jest nieznany. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Płodność: Brak dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.

Chociaż dostępne dane nie wskazują na istotne ryzyko dla płodu, zaleca się ostrożność w stosowaniu desloratadyny u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Decyzje terapeutyczne powinny być podejmowane indywidualnie, uwzględniając potencjalne korzyści i ryzyko.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (>1% pacjentów) to:

  • Uczucie zmęczenia (1,2%)
  • Suchość w jamie ustnej (0,8%)
  • Bóle głowy (0,6%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia metabolizmu: zwiększony apetyt
  • Zaburzenia psychiczne: omamy, nietypowe zachowanie, agresja
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bezsenność, nadmierna aktywność psychoruchowa, drgawki
  • Zaburzenia serca: tachykardia, kołatanie serca, wydłużenie odstępu QT
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka
  • Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny, zapalenie wątroby, żółtaczka
  • Reakcje nadwrażliwości: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka, pokrzywka

Profil bezpieczeństwa desloratadyny jest stosunkowo korzystny, z niewielką liczbą częstych działań niepożądanych. Jednak należy zwrócić uwagę na potencjalne rzadkie, ale poważne reakcje, takie jak zaburzenia sercowe czy reakcje nadwrażliwości.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania obserwuje się nasilenie typowych działań niepożądanych. Zaleca się:

  • Zastosowanie standardowych metod usunięcia niewchłoniętej substancji czynnej
  • Leczenie objawowe i podtrzymujące

Desloratadyna nie jest usuwana przez hemodializę. Brak danych o skuteczności dializy otrzewnowej.

Warto zapamiętać
  • Jovesto (desloratadyna) jest skutecznym lekiem przeciwhistaminowym bez działania uspokajającego, stosowanym raz na dobę.
  • Lek wymaga ostrożności u pacjentów z wywiadem drgawek oraz ciężką niewydolnością nerek.

Właściwości farmakologiczne

Desloratadyna jest długo działającym antagonistą histaminy o wybiórczym działaniu na obwodowe receptory H1, bez właściwości uspokajających. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Wykazuje działanie przeciwalergiczne poprzez hamowanie uwalniania prozapalnych cytokin i ekspresji selektyny P na komórkach śródbłonka.

Skład

Jedna tabletka zawiera 5 mg desloratadyny jako substancję czynną.

Jovesto, zawierający desloratadynę, jest nowoczesnym lekiem przeciwhistaminowym o szerokim spektrum działania przeciwalergicznego, charakteryzującym się brakiem działania uspokajającego i wygodnym dawkowaniem raz na dobę.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Jovesto - (IR)

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.