Wyszukaj produkt

Jodek potasu G.L. Pharma

tabl.
65 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,00

Jodek potasu G.L. Pharma - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Jodek potasu G.L. Pharma jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu. Lek ma na celu zapobieganie wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej.

Profilaktyczne zastosowanie stabilnego jodu chroni przed wdychanym lub połykanym joiane radionuklidy.

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki produktu leczniczego Jodek potasu G.L. Pharma mogą być przyjmowane jedynie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze, np. poprzez radio lub telewizję.

Termin podania: Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletek, najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Jednak podanie tabletek w ciągu 8 godzin od momentu ekspozycji na promieniowanie jest wciąż korzystne.

Grupa wiekowa Dawka jodu Liczba tabletek
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 100 mg 2
Dzieci 3-12 lat 50 mg 1
Dzieci od miesiąca do 3 lat 25 mg 1/2
Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc 12,5 mg 1/4
Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) 100 mg 2

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. W celu łatwiejszego dostosowania dawki dla dzieci, tabletki mają linie podziału w kształcie krzyża. Dla noworodków i dzieci, tabletki można rozgnieść lub rozpuścić w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.

Okres stosowania

Zazwyczaj wystarcza jednorazowe podanie. Jeśli działanie radioaktywnego jodu przedłuża się (>24 godziny) i powtarza się ekspozycja, przyjmowanie skażonego pokarmu lub wody oraz gdy ewakuacja nie jest możliwa, może być konieczne kolejne podanie.

Specjalne grupy pacjentów

U noworodków, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz starszych dorosłych (>60 lat) nie należy stosować więcej niż jedną dawkę. Noworodki i starsi dorośli (>60 lat) są bardziej narażeni na negatywne skutki zdrowotne, jeśli otrzymują powtarzalne dawki stabilnego jodu.

Przyjmowanie tabletek z zawartością jodu przez osoby powyżej 40 lat nie jest zalecane, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że skorzystają oni na leczeniu jodem po ekspozycji na jod radioaktywny.

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami nerek lub wątroby. Wydalanie jodu następuje głównie poprzez nerki, jednak na współczynnik wydalania przez nerki nie ma wpływu ani wychwyt jodu, ani poziom stężenia jodu w surowicy.

Warto zapamiętać
  • Jodek potasu G.L. Pharma stosuje się w przypadku katastrof nuklearnych do zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę.
  • Lek należy przyjąć jak najszybciej po ekspozycji na promieniowanie, najlepiej w ciągu 2 godzin, ale podanie w ciągu 8 godzin jest wciąż korzystne.

Przeciwwskazania

Stosowanie Jodku potasu G.L. Pharma jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa
  • Nadczynność tarczycy
  • Zapalenie naczyń z hipokomplementemią

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z chorobami tarczycy, zaburzeniami czynności nerek lub nadnerczy, oraz u osób z nietolerancją galaktozy.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem Jodku potasu G.L. Pharma należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • W przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy, należy unikać podawania jodu.
  • Pacjenci przyjmujący leczenie tyreostatyczne powinni kontynuować to leczenie i regularnie dokonywać kontroli lekarskiej w krótkich odstępach czasu.
  • Ryzyko nadczynności tarczycy indukowanej jodem może być zwiększone u pacjentów z bezobjawowym wolem guzkowym lub utajoną chorobą Gravesa.
  • Farmakologiczne dawki jodu mogą powodować powiększenie tarczycy, a co za tym idzie, zwężenie dróg oddechowych.
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek lub nadnerczy, ciężkim odwodnieniem lub bolesnymi skurczami.
  • Jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może prowadzić do hiperkaliemii.

Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie leku u noworodków, które są bardziej wrażliwe na działanie jodu. U noworodków, którym podawano jodek potasu w pierwszych tygodniach życia, należy kontrolować poziom TSH i T4, a w razie potrzeby zastosować odpowiednią terapię zastępczą.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Jodek potasu G.L. Pharma może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Radioaktywny jod stosowany w leczeniu i diagnostyce chorób tarczycy
  • Kaptopryl i enalapryl - mogą nasilać hiperkaliemię
  • Chinidyna - jej działanie na serce może być zwiększone
  • Leki moczopędne oszczędzające potas (np. amiloryd, triamteren) oraz antagoniści aldosteronu - mogą powodować hiperkaliemię

Ciąża i karmienie piersią

U kobiet w ciąży i karmiących piersią nie należy stosować więcej niż jednej dawki Jodku potasu G.L. Pharma. Powtarzające się podawanie jodu podczas ciąży może spowodować zanik czynności tarczycy u płodu. Jeśli jod podawany jest w późnym okresie ciąży, zaleca się monitorowanie czynności tarczycy u noworodka.

Jod przenika do mleka ludzkiego w dużych ilościach, jednak ilości te są niewystarczające, aby w stopniu wystarczającym chronić dziecko. Z tego powodu dziecku należy również podać tabletki jodu.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Jodku potasu G.L. Pharma mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk ślinianek, ból głowy, skurcz oskrzeli, zaburzenia żołądkowo-jelitowe)
  • Zaburzenia endokrynologiczne: choroby autoimmunologiczne (choroba Gravesa i Hashimoto), toksyczne wole guzkowe, przejściowa nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • Zaburzenia psychiczne: depresja, nerwowość, impotencja, bezsenność (przy przedłużającym się stosowaniu)
  • Zaburzenia żołądka i jelit: zapalenie ślinianek, zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • Zaburzenia skóry: przemijająca wysypka skórna (rzadko)

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Jodku potasu G.L. Pharma mogą wystąpić następujące objawy:

  • Ból głowy, ból i obrzęk ślinianek
  • Gorączka lub zapalenie gardła
  • Obrzęk lub zapalenie gardła
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunka
  • Obrzęk płuc
  • Uszkodzenie przewodu pokarmowego i nerek (przy dużych dawkach)

W przypadku ostrego zatrucia jodem należy pacjentowi podać dużą ilość zawiesiny z mleka i skrobi. Noworodki są szczególnie wrażliwe na przedawkowanie jodu. W razie potrzeby należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące.

Właściwości farmakologiczne

Jodek potasu G.L. Pharma działa poprzez wysycenie tarczycy stabilnym jodem, co blokuje wychwyt radioaktywnego jodu. Dawka 130 mg (2 tabletki) jodku potasu zapewnia całkowite wysycenie tarczycy. Ryzyko raka tarczycy po ekspozycji na radioaktywny jod jest wyższe u młodszych osób, szczególnie u płodów starszych niż 12 tygodni, noworodków i dzieci, ponieważ ich tarczyca jest w trakcie wzrostu.

Skład

Jedna tabletka Jodku potasu G.L. Pharma zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Stosowanie Jodku potasu G.L. Pharma w sytuacjach zagrożenia radiacyjnego może znacząco zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tarczycy przez radioaktywny jod. Należy jednak pamiętać, że lek ten powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne polecenie odpowiednich władz i zgodnie z zaleconym dawkowaniem.