Wyszukaj produkt

Jeanine®

Ethinylestradiol + Dienogest

tabl. powl.
0,03 mg+ 2 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
42,54

Jeanine® - informacje dla lekarza

Wskazania

Jeanine jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Antykoncepcja doustna
  • Leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu po niepowodzeniu odpowiedniego leczenia miejscowego lub doustnej antybiotykoterapii u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego

Decyzja o przepisaniu produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Jeanine jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, który może być również stosowany w leczeniu trądziku u kobiet. Konieczna jest jednak indywidualna ocena ryzyka u każdej pacjentki przed przepisaniem leku.

Dawkowanie

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej godzinie, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu, w kolejności wskazanej na opakowaniu.

Okres Dawkowanie
Przez 21 kolejnych dni 1 tabletka na dobę
Następnie 7-dniowa przerwa bez przyjmowania tabletek

Podpis: Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać po 7-dniowej przerwie, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia.

Krwawienie rozpoczyna się zwykle w 2. - 3. dniu od przyjęcia ostatniej tabletki i może trwać jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

Widoczna poprawa zmian trądzikowych następuje zwykle po co najmniej 3 miesiącach leczenia. Dalszą poprawę zgłaszano po 6 miesiącach leczenia. Należy ocenić konieczność kontynuacji leczenia pacjentki po 3-6 miesiącach od rozpoczęcia, a następnie dokonywać oceny okresowo.

Schemat dawkowania Jeanine jest typowy dla doustnych środków antykoncepcyjnych. Ważne jest regularne przyjmowanie tabletek i przestrzeganie 7-dniowych przerw. W przypadku leczenia trądziku efekty są widoczne po kilku miesiącach stosowania.

Rozpoczęcie stosowania Jeanine

Brak antykoncepcji hormonalnej w poprzednim miesiącu

Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego (tzn. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć w okresie między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego; w takim przypadku podczas pierwszego cyklu przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.

Zmiana z innego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego

Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania Jeanine w 1. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, jednak nie później niż w 1. dniu po zwykłej przerwie w stosowaniu tabletek zawierających substancje czynne lub placebo w ramach poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego.

Zmiana z produktu leczniczego zawierającego wyłącznie progestagen

Kobiety przyjmujące minitabletkę mogą przejść na stosowanie Jeanine w dowolnym dniu cyklu. Jeśli stosowano implant lub system terapeutyczny domaciczny, przyjmowanie Jeanine można rozpocząć w dniu jego usunięcia, a jeśli iniekcje - w dniu planowanego kolejnego wstrzyknięcia. Niemniej jednak w takich przypadkach należy poinformować kobietę o konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Po poronieniu w I trymestrze ciąży

Przyjmowanie Jeanine można rozpocząć natychmiast. W takim przypadku nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży

Należy poinformować kobietę, że przyjmowanie tabletek trzeba rozpocząć od 21 do 28 dni po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży. W przypadku późniejszego rozpoczęcia stosowania tabletek należy poinformować kobietę o konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. Jeśli doszło do stosunku, przed rozpoczęciem przyjmowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży lub odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Sposób rozpoczęcia stosowania Jeanine zależy od wcześniej stosowanej metody antykoncepcji lub sytuacji pacjentki (np. po porodzie). W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni.

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej nie ulega zmniejszeniu. Przypomniawszy sobie o pominiętej dawce, należy natychmiast zażyć tabletkę, a kolejne dawki stosować o zwykłej porze.

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może się zmniejszyć. W takim przypadku należy postępować zgodnie z następującymi dwiema podstawowymi zasadami:

  1. Nigdy nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni
  2. Odpowiednie hamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej uzyskuje się po 7 dniach ciągłego przyjmowania tabletek

Szczegółowe zalecenia w zależności od tygodnia cyklu:

1. tydzień

Przypomniawszy sobie o pominiętej dawce, należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Ponadto przez kolejne 7 dni należy dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną, np. prezerwatywę. Jeżeli w ciągu poprzednich 7 dni doszło do stosunku, należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę.

2. tydzień

Przypomniawszy sobie o pominiętej dawce, należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie 2 tabletek. Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki stosowano właściwe dawkowanie, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jednak, jeśli wcześniej popełniono błędy w dawkowaniu lub jeżeli pominięto więcej niż 1 tabletkę, należy przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

3. tydzień

Istnieje znaczne ryzyko zmniejszenia skuteczności metody ze względu na krótki okres przed rozpoczęciem przerwy w przyjmowaniu tabletek. Jednak odpowiednio dostosowując schemat przyjmowania tabletek, można zapobiec zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej. Stosowanie jednej z poniższych dwóch opcji powoduje, że nie ma konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji, pod warunkiem, że stosowano właściwe dawkowanie przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki. W przeciwnym razie należy poinformować kobietę, że powinna zastosować pierwszą z wymienionych dwóch opcji oraz, że przez 7 kolejnych dni powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

  1. Przypomniawszy sobie o pominiętej dawce, należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie 2 tabletek. Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Następnego dnia po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania należy przyjąć pierwszą z kolejnego opakowania - oznacza to, że trzeba pominąć przerwę pomiędzy 2 kolejnymi opakowaniami. Do czasu wykorzystania wszystkich tabletek z drugiego opakowania nie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, niemniej jednak w niektórych przypadkach podczas dni, kiedy stosuje się tabletki, może wystąpić plamienie lub niewielkie krwawienie śródcykliczne.
  2. Można również zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania. Należy zrobić przerwę w stosowaniu tabletek do 7 dni (wliczając dni, w których pominięto przyjmowanie tabletek), a następnie rozpocząć nowe opakowanie.

W przypadku braku krwawienia z odstawienia podczas pierwszej normalnej przerwy w stosowaniu tabletek po pominięciu dawek należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę.

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki Jeanine zależy od tygodnia cyklu i liczby pominiętych tabletek. Kluczowe jest jak najszybsze przyjęcie pominiętej dawki i stosowanie dodatkowej antykoncepcji w razie potrzeby. W niektórych przypadkach może być konieczne skrócenie przerwy między opakowaniami.

Zalecenia w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit

W razie ciężkich zaburzeń żołądka i jelit wchłanianie substancji czynnych może nie być całkowite. W takim przypadku należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.

Jeżeli w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty, należy zastosować zalecenia dotyczące pominięcia dawek przedstawione w punkcie "W razie pominięcia dawki". Jeżeli kobieta nie chce zmieniać normalnego schematu stosowania tabletek, powinna przyjąć dodatkową(-e) tabletkę(-i) z innego, dodatkowego opakowania.

W przypadku wymiotów lub ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych skuteczność antykoncepcyjna Jeanine może być zmniejszona. Konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji lub przyjęcie dodatkowej tabletki z zapasowego opakowania.

Jak zmienić dzień krwawienia lub opóźnić wystąpienie krwawienia z odstawienia

Aby opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia, należy kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania produktu leczniczego (bez przerwy). Wydłużenie okresu do wystąpienia krwawienia może trwać według potrzeby, nawet do zakończenia drugiego opakowania. W czasie wydłużonego cyklu może wystąpić niewielkie krwawienie lub plamienie. Następnie, po normalnej 7-dniowej przerwie, należy wznowić regularne przyjmowanie produktu leczniczego.

Aby zmienić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż w stosowanym schemacie, można skrócić przerwę o dowolną liczbę dni. Im krótsza przerwa, tym większe jest ryzyko, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi i że w trakcie przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania będą występowały niewielkie krwawienia śródcykliczne oraz plamienia (podobnie jak w przypadku opóźnienia wystąpienia krwawienia z odstawienia).

Jeanine daje możliwość modyfikacji cyklu miesiączkowego poprzez opóźnienie lub przyspieszenie krwawienia z odstawienia. Należy jednak pamiętać, że może to wiązać się z występowaniem krwawień śródcyklicznych.

Stosowanie u szczególnych grup pacjentek

Dzieci i młodzież

Jeanine wskazany jest tylko po rozpoczęciu miesiączkowania.

Pacjentki w podeszłym wieku

Nie dotyczy. Jeanine nie jest wskazany u kobiet po menopauzie.

Pacjentki z niewydolnością wątroby

Jeanine jest przeciwwskazany u kobiet z ciężkimi chorobami wątroby.

Pacjentki z niewydolnością nerek

Dla Jeanine nie przeprowadzono specjalnych badań u pacjentek z niewydolnością nerek. Dostępne dane nie wskazują na zmianę leczenia w tej grupie pacjentek.

Stosowanie Jeanine jest ograniczone u pacjentek z ciężkimi chorobami wątroby. Brak szczególnych zaleceń dla pacjentek z niewydolnością nerek. Lek nie jest wskazany u kobiet po menopauzie.

Warto zapamiętać
  • Jeanine jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, który może być również stosowany w leczeniu trądziku u kobiet.
  • Kluczowe jest regularne przyjmowanie tabletek zgodnie z zalecanym schematem, aby zapewnić skuteczność antykoncepcyjną.

Przeciwwskazania

Jeanine jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Aktualne lub przebyte żylne lub tętnicze zaburzenia zakrzepowe lub zakrzepowo-zatorowe (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał mięśnia sercowego) bądź udar naczyniowy mózgu
  • Występowanie obecnie lub w przeszłości objawów zwiastunowych zakrzepicy (np. przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu, dławicy piersiowej)
  • Występowanie w przeszłości migrenowych bólów głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi
  • Cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi
  • Obecność poważnego czynnika ryzyka lub wielu czynników ryzyka zakrzepicy żylnej bądź tętniczej
  • Aktualna lub przebyta ciężka choroba wątroby (do momentu powrotu wyników prób czynnościowych wątroby do prawidłowych wartości)
  • Aktualne lub przebyte łagodne bądź złośliwe nowotwory wątroby
  • Wystąpienie lub podejrzenie wystąpienia nowotworów hormonozależnych (np. nowotworów narządów płciowych lub piersi)
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
  • Ciąża lub podejrzenie ciąży

Jeanine ma szereg przeciwwskazań, głównie związanych z ryzykiem zakrzepicy, chorobami wątroby i nowotworami hormonozależnymi. Przed przepisaniem leku konieczna jest dokładna ocena stanu zdrowia pacjentki.

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Stosowanie Jeanine wiąże się z pewnymi ryzykami, które należy uwzględnić:

  • Zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), szczególnie w pierwszym roku stosowania
  • Możliwe zwiększenie ryzyka zakrzepicy tętniczej i udaru
  • Niewielkie zwiększenie ryzyka raka piersi
  • Rzadkie przypadki łagodnych i złośliwych nowotworów wątroby
  • Możliwe zwiększenie ryzyka raka szyjki macicy
  • Wpływ na metabolizm węglowodanów i lipidów
  • Możliwe zwiększenie ciśnienia tętniczego
  • Możliwe wystąpienie lub zaostrzenie chorób, takich jak: migrena, depresja, choroby wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, padaczka, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania Jeanine należy zebrać pełny wywiad lekarski i przeprowadzić badanie przedmiotowe. Należy również poinformować pacjentkę, że doustne preparaty antykoncepcyjne nie chronią przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Stosowanie Jeanine wymaga starannego monitorowania stanu zdrowia pacjentki i regularnych badań kontrolnych. Konieczne jest poinformowanie pacjentki o potencjalnych zagrożeniach i objawach, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Interakcje

Jeanine może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co może prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności antykoncepcyjnej lub zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. Najważniejsze interakcje dotyczą:

  • Leków indukujących enzymy wątrobowe (np. ryfampicyna, barbiturany, fenytoina, karbamazepina, topiramat, okskarbazepina)
  • Niektórych antybiotyków (np. penicyliny, tetracykliny)
  • Leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu HIV/AIDS
  • Preparatów ziołowych zawierających dziurawiec zwyczajny

W przypadku stosowania tych leków może być konieczne zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Jeanine może również wpływać na metabolizm innych leków, np. cyklosporyny czy lamotryginy.

Przed przepisaniem Jeanine należy dokładnie przeanalizować wszystkie leki przyjmowane przez pacjentkę. W przypadku konieczności zastosowania leków wchodzących w interakcje, należy rozważyć dodatkową metodę antykoncepcji.

Ciąża i laktacja

Jeanine jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu, należy przerwać jego stosowanie. Jednak dotychczasowe badania nie wykazały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki stosowały złożone doustne preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub we wczesnym okresie ciąży.

Stosowanie Jeanine może wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład pokarmu. Dlatego zasadniczo nie należy zalecać stosowania preparatu do czasu zakończenia karmienia piersią. Niewielkie ilości steroidowych preparatów antykoncepcyjnych i/lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka matki.

Jeanine nie powinien być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku, należy go odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Jeanine obejmują:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha)
  • Bóle i napięcie piersi
  • Bóle głowy
  • Zmiany nastroju, depresja
  • Zmiany masy ciała
  • Nieregularne krwawienia
  • Trądzik lub pogorszenie istniejącego trądziku
  • Zatrzymanie płynów

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak zakrzepica żylna lub tętnicza, nowotwory wątroby, rak szyjki macicy czy zaburzenia czynności wątroby.

Większość działań niepożądanych Jeanine ma charakter łagodny i przemijający. Należy jednak poinformować pacjentkę o możliwości wystąpienia poważniejszych powikłań i konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku niepokojących objawów.

Przedawkowanie

Nie istnieją doniesienia o wystąpieniu ciężkich działań niepożądanych po jednoczesnym zażyciu wielu tabletek Jeanine. Po przyjęciu kilku tabletek jednocześnie mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych. Nie istnieje antidotum. Należy zastosować leczenie objawowe.

Przedawkowanie Jeanine rzadko prowadzi do poważnych konsekwencji, ale wymaga obserwacji i ewentualnego leczenia objawowego.

Działanie farmakologiczne

Jeanine jest doustnym, jednofazowym środkiem antykoncepcyjnym. Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów: dienogestu (gestagen) i etynyloestradiolu (estrogen). Preparat zaliczany jest do grupy doustnych środków antykoncepcyjnych o małej dawce substancji czynnych (tzw. "mikropigułka").

Poza działaniem antykoncepcyjnym, przyjmowanie Jeanine powoduje, że krwawienie odpowiadające menstruacji może być krótsze i mniej obfite, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza. Bóle miesiączkowe stają się na ogół łagodniejsze lub całkowicie zanikają.

Jeanine łączy w sobie działanie antykoncepcyjne z korzystnym wpływem na przebieg cyklu miesiączkowego, co może poprawić komfort życia pacjentek.

Skład

1 tabletka powlekana Jeanine zawiera:

  • 0,03 mg etynyloestradiolu
  • 2 mg zmikronizowanego dienogestu

Jeanine zawiera małe dawki hormonów, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych przy zachowaniu skuteczności antykoncepcyjnej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.