Wyszukaj produkt

Jakavi

Ruxolitinib

tabl.
20 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
13802,00
(1)
bezpł.
Jakavi
tabl.
5 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
6901,01
(1)
bezpł.
Jakavi
tabl.
15 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
13802,00
(1)
bezpł.
Jakavi
tabl.
10 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
13802,00
(1)
bezpł.

Jakavi - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Jakavi jest wskazany w leczeniu:

  • Powiększenia śledziony związanego z chorobą lub objawów występujących u dorosłych pacjentów z pierwotnym włóknieniem szpiku, włóknieniem szpiku poprzedzonym czerwienicą prawdziwą lub włóknieniem szpiku poprzedzonym nadpłytkowością samoistną.
  • Dorosłych pacjentów z czerwienicą prawdziwą, u których występuje oporność lub nietolerancja na leczenie hydroksymocznikiem.
  • Pacjentów w wieku 12 lat i starszych z ostrą lub przewlekłą chorobą przeszczep przeciwko gospodarzowi, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie kortykosteroidami lub innymi rodzajami leczenia układowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem Jakavi powinno być rozpoczynane wyłącznie przez lekarza doświadczonego w podawaniu leków przeciwnowotworowych.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać pełne badanie morfologii krwi z rozmazem krwinek białych. Badanie to należy powtarzać co 2-4 tygodnie do czasu ustabilizowania dawki, a następnie w zależności od wskazań klinicznych.

Dawka początkowa:

Wskazanie Liczba płytek krwi Dawka początkowa
Włóknienie szpiku 100 000 - 200 000/mm3 15 mg 2 razy na dobę
Włóknienie szpiku >200 000/mm3 20 mg 2 razy na dobę
Czerwienica prawdziwa Wszystkie 10 mg 2 razy na dobę

U pacjentów z liczbą płytek krwi 50 000 - 100 000/mm3 maksymalna zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg 2 razy na dobę.

Modyfikacje dawki:

Dawki można modyfikować w oparciu o bezpieczeństwo stosowania i skuteczność. Leczenie należy przerwać, jeśli liczba płytek krwi wyniesie <50 000/mm3 lub bezwzględna liczba neutrofilów wyniesie <500/mm3.

U pacjentów z czerwienicą prawdziwą leczenie należy również przerwać, gdy stężenie hemoglobiny wyniesie <8 g/dl.

Po podwyższeniu liczby elementów morfotycznych krwi powyżej tych wartości można wznowić podawanie leku w dawce 5 mg 2 razy na dobę, stopniowo ją zwiększając.

Należy rozważyć zmniejszenie dawki, jeśli liczba płytek krwi spadnie do wartości <100 000/mm3.

U pacjentów z czerwienicą prawdziwą należy również rozważyć zmniejszenie dawki, jeśli stężenie hemoglobiny wyniesie <12 g/dl, a zmniejszenie dawki jest zalecane, jeśli wartość hemoglobiny wyniesie <10 g/dl.

Jeśli leczenie zostanie uznane za zbyt mało skuteczne, a morfologia krwi będzie odpowiednia, można zwiększyć dawkę maksymalnie o 5 mg 2 razy na dobę, do maksymalnej dawki 25 mg 2 razy na dobę.

Dawki początkowej nie należy zwiększać w ciągu pierwszych 4 tygodni leczenia, a w późniejszym okresie nie należy tego robić częściej niż w odstępach 2-tygodniowych.

Dostosowanie dawki podczas jednoczesnego przyjmowania silnych inhibitorów CYP3A4 lub flukonazolu:

Jeśli ruksolitynib jest podawany jednocześnie z silnymi inhibitorami CYP3A4 lub podwójnymi inhibitorami enzymów CYP2C9 i CYP3A4 (np. flukonazolem), jednostkową dawkę ruksolitynibu należy zmniejszyć o około 50% i podawać 2 razy na dobę.

Należy unikać jednoczesnego stosowania ruksolitynibu z flukonazolem w dawkach >200 mg/dobę.

Zaburzenia czynności nerek:

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <30 ml/min) zalecaną dawkę początkową należy zmniejszyć o około 50% i podawać 2 razy na dobę.

Zaburzenia czynności wątroby:

U pacjentów z wszelkimi zaburzeniami czynności wątroby zalecaną dawkę początkową należy zmniejszyć o około 50% i podawać 2 razy na dobę.

Przerwanie leczenia:

Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo stosunek korzyści-ryzyko pozostaje dodatni. Należy jednak przerwać leczenie po 6 miesiącach, jeśli od chwili rozpoczęcia leczenia nie doszło do żadnego zmniejszenia wielkości śledziony lub złagodzenia objawów.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża i laktacja

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Leczenie produktem Jakavi może spowodować wystąpienie hematologicznych działań niepożądanych, w tym małopłytkowości, niedokrwistości i neutropenii. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie pełnego badania krwi z rozmazem krwinek białych.

Należy zbadać pacjentów pod kątem ryzyka wystąpienia ciężkich zakażeń bakteryjnych, mykobakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Nie należy rozpoczynać leczenia do czasu ustąpienia ciężkich aktywnych zakażeń.

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawkę początkową należy zmniejszyć.

Po przerwaniu lub zaprzestaniu leczenia objawy włóknienia szpiku mogą powrócić w ciągu około jednego tygodnia. Można rozważyć stopniowe zmniejszanie dawki, z wyjątkiem sytuacji, gdy nagłe przerwanie leczenia jest konieczne.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ruksolitynib jest metabolizowany przez enzymy CYP3A4 i CYP2C9. Produkty lecznicze hamujące aktywność tych enzymów mogą powodować zwiększone narażenie na ruksolitynib.

Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) oraz podwójne inhibitory CYP3A4 i CYP2C9 (np. flukonazol) mogą znacząco zwiększać stężenie ruksolitynibu we krwi. W takich przypadkach zaleca się zmniejszenie dawki ruksolitynibu o około 50%.

Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna) mogą zmniejszać skuteczność ruksolitynibu. Może być konieczne zwiększenie dawki ruksolitynibu podczas jednoczesnego stosowania silnych induktorów CYP3A4.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zaburzenia hematologiczne: niedokrwistość, małopłytkowość, neutropenia
  • Zakażenia: zakażenia układu moczowego, półpasiec
  • Zaburzenia metabolizmu: hipercholesterolemia, przyrost masy ciała
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: wzdęcia
  • Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Częstość występowania i nasilenie działań niepożądanych zależy od dawki leku. Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego i ustępuje po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia.

Mechanizm działania

Ruksolitynib jest selektywnym inhibitorem kinaz Janusowych JAK1 i JAK2. Kinazy te są mediatorami przesyłania sygnału dla szeregu cytokin i czynników wzrostu odgrywających ważną rolę w procesie hemopoezy i funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Włóknienie szpiku należy do nowotworów mieloproliferacyjnych związanych z zaburzonym przesyłaniem sygnałów przez JAK1 i JAK2. Ruksolitynib hamuje ścieżkę sygnałową JAK-STAT oraz proliferację komórek nowotworowych zależnych od tych kinaz.

Wnioski

Jakavi (ruksolitynib) jest skutecznym lekiem w terapii włóknienia szpiku, czerwienicy prawdziwej oraz choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi. Wymaga jednak ścisłego monitorowania parametrów hematologicznych ze względu na ryzyko wystąpienia cytopenii. Konieczne jest dostosowywanie dawki w zależności od odpowiedzi na leczenie oraz występowania działań niepożądanych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.