Wyszukaj produkt

Ivemend

Fosamprenavir

inf. [prosz. do przyg. roztw.]
150 mg
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx
100%
X

Ivemend - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ivemend jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w zapobieganiu: - ostrym i późnym nudnościom oraz wymiotom związanym z chemioterapią przeciwnowotworową o wysokim potencjale emetogennym z zastosowaniem cisplatyny - nudnościom i wymiotom związanym z chemioterapią przeciwnowotworową o umiarkowanym potencjale emetogennym

Lek stosuje się w ramach leczenia skojarzonego.

Ivemend jest skutecznym lekiem przeciwwymiotnym do stosowania w trakcie chemioterapii o wysokim i umiarkowanym potencjale wywoływania nudności i wymiotów.

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli:

Zalecana dawka to 150 mg we wlewie dożylnym trwającym 20-30 minut, podawanym w dniu 1. około 30 minut przed rozpoczęciem chemioterapii. Lek należy podawać w skojarzeniu z kortykosteroidem i antagonistą receptora 5-HT3.

Dzieci i młodzież (od 6 miesięcy):

Dawkowanie zależy od schematu chemioterapii (jedno- lub wielodniowy) oraz wieku pacjenta. Szczegółowe schematy dawkowania przedstawiono w ChPL.

Wiek pacjenta Dawkowanie
6 miesięcy - 12 lat Wlew dożylny przez 60 minut
12 lat i starsi Wlew dożylny przez 30 minut

Lek podaje się przez centralny cewnik dożylny.

Dawkowanie Ivemendu należy dostosować do wieku pacjenta oraz schematu chemioterapii. Kluczowe jest podawanie leku dożylnie przez odpowiednio długi czas.

Przeciwwskazania

Stosowanie Ivemendu jest przeciwwskazane w przypadku: - nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą - jednoczesnego stosowania z pimozydem, terfenadyną, astemizolem lub cyzaprydem

Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć nadwrażliwość oraz interakcje z wymienionymi lekami.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność: - u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby - podczas jednoczesnego stosowania z substratami CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym (np. cyklosporyna, takrolimus) - u pacjentów leczonych warfaryną (kontrola INR) - w przypadku reakcji nadwrażliwości (w tym anafilaksji) - przy podawaniu chemioterapii wywołującej reakcje pęcherzowe (ryzyko reakcji w miejscu wlewu)

Lek może powodować zawroty głowy i zmęczenie - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Stosowanie Ivemendu wymaga monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych i interakcji, szczególnie u osób z grup ryzyka.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ivemend może wchodzić w interakcje z: - substratami CYP3A4 (np. deksametazon, midazolam) - może zwiększać ich stężenie - warfaryną - konieczna kontrola INR - hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi - może zmniejszać ich skuteczność - induktorami CYP3A4 (np. ryfampicyna) - mogą zmniejszać stężenie fosaprepitantu - inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol) - mogą zwiększać stężenie fosaprepitantu

Stosowanie Ivemendu wymaga uwzględnienia licznych potencjalnych interakcji lekowych i odpowiedniego dostosowania dawkowania lub monitorowania pacjenta.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.

Należy unikać stosowania Ivemendu u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to: - czkawka - zwiększenie aktywności AlAT - niestrawność - zaparcia - bóle głowy - zmniejszenie łaknienia - zmęczenie

Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja.

Większość działań niepożądanych Ivemendu ma charakter łagodny do umiarkowanego. Należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych ciężkich reakcji nadwrażliwości.

Mechanizm działania

Fosaprepitant jest prekursorem aprepitantu. Po podaniu dożylnym szybko przekształca się w aprepitant, który jest selektywnym antagonistą receptorów neurokininowych NK1 dla substancji P. Dokładny mechanizm działania przeciwwymiotnego nie jest w pełni poznany.

Ivemend działa poprzez blokowanie receptorów NK1, co przyczynia się do hamowania nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią.

Warto zapamiętać
  • Ivemend jest skutecznym lekiem przeciwwymiotnym do stosowania w trakcie chemioterapii o wysokim i umiarkowanym potencjale emetogennym.
  • Lek podaje się dożylnie w skojarzeniu z kortykosteroidem i antagonistą receptora 5-HT3, co zwiększa jego skuteczność.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.