Wyszukaj produkt

Itami

Diclofenac sodium

plaster leczniczy
140 mg
5 szt.
Na skórę
OTC
100%
45,00
Itami
plaster leczniczy
140 mg
2 szt.
Na skórę
OTC
100%
24,00
Itami
plaster leczniczy
140 mg
10 szt.
Na skórę
OTC
100%
70,00

Itami - plaster leczniczy z diklofenakiem

Wskazania do stosowania

Itami jest wskazany do krótkotrwałego (maksymalnie 7 dni), miejscowego i objawowego leczenia bólu u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. Preparat stosuje się w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych.

Lek przeznaczony jest do leczenia krótkotrwałego. Nie wykazano korzyści terapeutycznych wynikających z dłuższego stosowania produktu niż 7 dni. Należy stosować preparat przez najkrótszy czas niezbędny do złagodzenia objawów.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież >16 lat 1 plaster na bolący obszar 2x/dobę (rano i wieczorem) 2 plastry
Pacjenci w podeszłym wieku Stosować z dużą ostrożnością 2 plastry
Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby Stosować z dużą ostrożnością 2 plastry
Dzieci i młodzież <16 lat Nie stosować Nie dotyczy

W danym czasie można leczyć wyłącznie jeden obszar ciała, nawet jeśli występuje więcej miejsc chorobowych.

Sposób podawania

Itami stosuje się wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Nie należy stosować plastra podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Plastra leczniczego nie wolno dzielić. W razie potrzeby można gonego bandaża. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.

U młodzieży powyżej 16 lat, jeśli stosowanie leku jest wymagane przez ponad 7 dni lub jeśli objawy się nasilą, zaleca się konsultację z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Maksymalny czas stosowania Itami to 7 dni
  • Nie należy stosować więcej niż 2 plastry na dobę, nawet przy leczeniu kilku miejsc

Przeciwwskazania

Stosowanie Itami jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na diklofenak lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  • Pacjenci, u których po przyjęciu ASA lub NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Stosowanie na uszkodzoną skórę (niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany)
  • III trymestr ciąży
  • Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia

Przeciwwskazania do stosowania Itami obejmują szerokie spektrum stanów klinicznych, od nadwrażliwości na składniki preparatu po specyficzne schorzenia i grupy wiekowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z historią reakcji alergicznych na NLPZ oraz na stan skóry w miejscu aplikacji.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu Itami należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie stosować na oczy, błony śluzowe ani uszkodzoną skórę
  • Można stosować z bandażem, ale nie pod szczelnym opatrunkiem okluzyjnym
  • W przypadku wystąpienia wysypki skórnej należy natychmiast przerwać leczenie
  • Po zdjęciu plastra należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i solarium
  • Zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, serca, wątroby, chorobą wrzodową, zapaleniem jelit lub skazą krwotoczną
  • Szczególna ostrożność wymagana u osób w podeszłym wieku
  • Nie stosować w skojarzeniu z innymi lekami zawierającymi diklofenak lub inne NLPZ

Pomimo niskiego wchłaniania ogólnoustrojowego, należy mieć na uwadze potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie przy stosowaniu na dużych powierzchniach ciała lub przez dłuższy okres.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na niskie ogólnoustrojowe wchłanianie diklofenaku przy prawidłowym stosowaniu plastrów Itami, ryzyko klinicznie istotnych interakcji jest znikome. Niemniej jednak, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków, szczególnie tych wpływających na układ krzepnięcia lub innych NLPZ.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Itami w ciąży, szczególnie w I i II trymestrze, powinno być ograniczone do sytuacji absolutnie niezbędnych. W III trymestrze ciąży lek jest przeciwwskazany. Podczas karmienia piersią Itami można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza, unikając aplikacji na piersi lub duże powierzchnie skóry.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje skórne: wysypka, egzema, rumień, zapalenie skóry, świąd
  • Reakcje w miejscu podania

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze reakcje, takie jak nadwrażliwość na światło, astma czy reakcje anafilaktyczne. Ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest niskie, ale wzrasta przy stosowaniu na dużych powierzchniach skóry przez długi czas.

Właściwości farmakologiczne

Diklofenak, substancja czynna Itami, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia bólu, stanu zapalnego i obrzęku. Dodatkowo hamuje agregację płytek krwi indukowaną ADP i kolagenem.

Skład

Jeden plaster leczniczy Itami zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

Itami stanowi skuteczną opcję w krótkotrwałym, miejscowym leczeniu bólu związanego z urazami tępymi. Jego stosowanie wymaga jednak uwagi i przestrzegania zaleceń, szczególnie w zakresie czasu trwania terapii i obszaru aplikacji.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.