Wyszukaj produkt

Ipravent Inhaler

Ipratropium bromide

aerozol inhal. [roztw.]
20 µg/dawke
poj. 200 dawek
Wziewnie
Rx
100%
19,88
(1)
3,65
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Ipravent Inhaler - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ipravent Inhaler jest wskazany do regularnego leczenia odwracalnego skurczu oskrzeli związanego z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz przewlekłą astmą u pacjentów dorosłych. Lek stosuje się w terapii podtrzymującej tych schorzeń.

Preparat wykazuje działanie rozszerzające oskrzela poprzez blokowanie receptorów muskarynowych w mięśniach gładkich dróg oddechowych. Dzięki temu zmniejsza napięcie mięśni oskrzeli i ułatwia przepływ powietrza.

Dawkowanie i sposób podawania

Ipravent Inhaler przeznaczony jest wyłącznie do podawania wziewnego. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta, nie przekraczając maksymalnej zalecanej dawki dobowej.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1-2 inhalacje 4 razy na dobę
Maksymalna dawka dobowa 12 inhalacji
Osoby w podeszłym wieku Tak samo jak dorośli
Dzieci i młodzież Nie stosować

Tabela 1. Zalecane dawkowanie preparatu Ipravent Inhaler

Podczas wizyty kontrolnej lekarz powinien sprawdzić, czy pacjent prawidłowo stosuje technikę inhalacji. Ma to kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii.

Sposób użycia inhalatora

Przed pierwszym użyciem lub jeśli inhalator nie był stosowany przez 3 dni lub dłużej, należy wykonać 2 próbne rozpylenia w powietrze. Przy każdym użyciu należy przestrzegać następującej procedury:

  • Zdjąć osłonkę z ustnika
  • Trzymać inhalator pionowo, wykonać głęboki wydech
  • Objąć ustnik ustami i rozpocząć powolny, głęboki wdech
  • W trakcie wdechu nacisnąć górną część inhalatora, uwalniając dawkę leku
  • Wstrzymać oddech na 10 sekund (jeśli to możliwe)
  • Wykonać powolny wydech
  • Odczekać co najmniej minutę przed kolejną inhalacją
  • Po użyciu założyć osłonkę na ustnik

Inhalator zawiera 200 dawek. Po ich wykorzystaniu należy wymienić urządzenie na nowe, nawet jeśli wydaje się, że zawiera jeszcze płyn. Zapewni to podanie prawidłowej dawki leku.

Ipravent Inhaler można stosować z komorą inhalacyjną Aerochamber Plus, co może być pomocne dla pacjentów mających trudności z koordynacją wdechu i uruchomienia inhalatora.

Warto zapamiętać
  • Ipravent Inhaler stosuje się wyłącznie wziewnie w leczeniu POChP i astmy u dorosłych
  • Maksymalna dawka dobowa to 12 inhalacji, zwykle stosuje się 1-2 inhalacje 4 razy na dobę

Przeciwwskazania

Stosowanie Ipravent Inhaler jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na bromek ipratropiowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na atropinę lub jej pochodne (hioscyjamina, skopolamina)

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze skłonnością do jaskry z wąskim kątem przesączania oraz z niedrożnością dróg moczowych (np. z powodu rozrostu gruczołu krokowego).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie Ipravent Inhaler wymaga zachowania ostrożności w następujących sytuacjach:

  • Możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości, w tym anafilaksji
  • Ryzyko paradoksalnego skurczu oskrzeli
  • U pacjentów ze skłonnością do jaskry z wąskim kątem przesączania
  • Przy niedrożności dróg moczowych
  • U chorych na mukowiscydozę (ze względu na możliwe zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego)

Należy poinstruować pacjentów o konieczności ochrony oczu przed przypadkowym kontaktem z lekiem. W razie wystąpienia objawów ocznych (ból, niewyraźne widzenie, efekt halo) należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ipravent Inhaler zawiera niewielką ilość etanolu (8,4 mg na dawkę), co nie powinno powodować zauważalnych skutków.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Możliwe jest wystąpienie addytywnego działania rozszerzającego oskrzela przy jednoczesnym stosowaniu Ipravent Inhaler z beta-adrenergicznymi lekami rozszerzającymi oskrzela oraz preparatami ksantynowymi.

Należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu nebulizowanych beta-2-mimetyków (np. salbutamolu, terbutaliny) ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączania.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania bromku ipratropiowego u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność i stosować lek tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu.

Nie wiadomo, czy bromek ipratropiowy przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Ból głowy
  • Podrażnienie gardła
  • Kaszel
  • Suchość w jamie ustnej
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, biegunka, wymioty)
  • Nudności
  • Zawroty głowy

Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, zaburzenia widzenia, tachykardia, skurcz oskrzeli, zatrzymanie moczu.

Właściwości farmakologiczne

Bromek ipratropiowy jest antagonistą receptorów muskarynowych. Blokuje działanie acetylocholiny na mięśnie gładkie oskrzeli, co prowadzi do ich rozkurczu. Efekt ten jest wynikiem hamowania wzrostu stężenia wewnątrzkomórkowego wapnia, który pośredniczy w skurczu mięśni gładkich dróg oddechowych.

Skład

Substancja czynna: bromek ipratropiowy (w postaci jednowodnej)

1 dawka odmierzona zawiera 20 µg bromku ipratropiowego, co odpowiada 17 µg dawki dostarczonej.

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: etanol (8,4 mg na dawkę odmierzoną)

Ipravent Inhaler jest skutecznym lekiem rozszerzającym oskrzela, stosowanym w terapii podtrzymującej POChP i astmy u dorosłych. Wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania i techniki inhalacji. Regularne wizyty kontrolne u lekarza pozwolą na optymalizację leczenia i minimalizację ryzyka działań niepożądanych.


1) Astma
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
Mukowiscydoza; dysplazja oskrzelowo-płucna; dyskineza rzęsek
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.