Wyszukaj produkt

Invokana

Canagliflozin

tabl. powl.
300 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
338,39
Invokana
tabl. powl.
100 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
160,18
30% (1)
48,05
(2)
bezpł.
Invokana
tabl. powl.
100 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
40,00

Invokana - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Invokana jest wskazana do stosowania u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 z niewystarczającą kontrolą glikemii, jako terapia wspomagająca dietę i ćwiczenia fizyczne:

  • W monoterapii, gdy nie można zastosować metforminy z powodu braku tolerancji lub przeciwwskazań
  • W leczeniu skojarzonym z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy

Szczegółowe informacje dotyczące wyników badań klinicznych w zakresie wpływu na kontrolę glikemii, zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz badanych populacji znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dawka początkowa 100 mg raz na dobę
Pacjenci tolerujący dawkę 100 mg, wymagający lepszej kontroli glikemii (eGFR ≥60 ml/min/1,73 m2 lub CrCl ≥60 ml/min) Można zwiększyć do 300 mg raz na dobę
Pacjenci w wieku ≥75 lat, z chorobą układu sercowo-naczyniowego lub innym ryzykiem nadmiernej diurezy Zachować ostrożność przy zwiększaniu dawki
Pacjenci z eGFR 45-<60 ml/min/1,73 m2 lub CrCl 45-<60 ml/min Maksymalnie 100 mg raz na dobę
Pacjenci z eGFR <45 ml/min/1,73 m2 lub CrCl <45 ml/min Nie stosować

Kanagliflozynę należy przyjmować doustnie raz na dobę, najlepiej przed pierwszym posiłkiem dnia. Tabletki należy połykać w całości.

W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć natychmiast gdy pacjent sobie o tym przypomni. Nie należy przyjmować dwóch dawek tego samego dnia.

Przy stosowaniu kanagliflozyny w skojarzeniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny (np. pochodne sulfonylomocznika) może być konieczne zmniejszenie dawki tych leków w celu redukcji ryzyka hipoglikemii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy stosować u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem nadmiernej utraty płynów, w tym:

  • Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat)
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
  • Pacjenci stosujący diuretyki
  • Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego

U tych pacjentów zaleca się ścisłe monitorowanie stanu nawodnienia i elektrolitów.

Należy monitorować czynność nerek przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia kanagliflozyną, szczególnie u pacjentów z eGFR <60 ml/min/1,73 m2.

Istnieje zwiększone ryzyko zakażeń grzybiczych narządów płciowych, zwłaszcza u kobiet z kandydozą w wywiadzie oraz u nieobrzezanych mężczyzn.

Warto zapamiętać
  • Kanagliflozyna zwiększa wydalanie glukozy z moczem, co może prowadzić do utraty płynów i elektrolitów
  • U pacjentów stosujących kanagliflozynę należy monitorować czynność nerek i ryzyko hipoglikemii przy jednoczesnym stosowaniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Kanagliflozyna może nasilać działanie diuretyków i zwiększać ryzyko odwodnienia. Może być konieczne zmniejszenie dawki insuliny lub leków zwiększających wydzielanie insuliny przy stosowaniu w skojarzeniu z kanagliflozyną.

Induktory enzymów (np. rifampicyna, fenytoina, karbamazepina) mogą zmniejszać ekspozycję na kanagliflozynę i osłabiać jej działanie. Może być konieczne zwiększenie dawki kanagliflozyny lub zastosowanie dodatkowej terapii hipoglikemizującej.

Kanagliflozyna może zwiększać ekspozycję na digoksynę i niektóre statyny. Należy monitorować pacjentów stosujących te leki.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania kanagliflozyny u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. W razie stwierdzenia ciąży należy przerwać leczenie kanagliflozyną.

Nie wiadomo czy kanagliflozyna przenika do mleka ludzkiego. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Hipoglikemia (przy stosowaniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika)
  • Kandydoza sromu i pochwy
  • Zakażenia dróg moczowych
  • Wielomocz lub częstomocz

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Nadmierna utrata płynów (odwodnienie, niedociśnienie)
  • Zaburzenia czynności nerek
  • Zwiększenie stężenia potasu we krwi
  • Zwiększenie stężenia cholesterolu LDL

Częstość działań niepożądanych może być większa u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek oraz stosujących diuretyki.

Mechanizm działania

Kanagliflozyna jest inhibitorem kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2) w nerkach. Poprzez hamowanie SGLT2 zmniejsza reabsorpcję przefiltrowanej glukozy i zwiększa jej wydalanie z moczem. Prowadzi to do obniżenia stężenia glukozy we krwi w mechanizmie niezależnym od insuliny.

Zwiększone wydalanie glukozy z moczem powoduje również diurezę osmotyczną i utratę kalorii, co może przyczyniać się do redukcji masy ciała i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Skład

Substancja czynna: kanagliflozyna (w postaci półwodnej)

Dostępne dawki: 100 mg i 300 mg

Produkt zawiera laktozę.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.