Instanyl
Fentanyl
Instanyl - fachowe informacje dla lekarza
Wskazania
Instanyl jest wskazany w leczeniu bólu przebijającego u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową, którzy otrzymują leczenie podtrzymujące opioidami w przewlekłym bólu nowotworowym. Ból przebijający definiuje się jako przejściowe nasilenie bólu, występujące na tle kontrolowanego w inny sposób bólu przewlekłego.
Leczenie podtrzymujące opioidami oznacza stosowanie przez co najmniej tydzień:
- co najmniej 60 mg morfiny doustnie na dobę
- co najmniej 25 ezskórnie
- co najmniej 30 mg oksykodonu na dobę
- co najmniej 8 mg hydromorfonu doustnie na dobę
- lub równoważnej dawki innego opioidu
Dawkowanie
Leczenie powinno być rozpoczynane i prowadzone przez lekarza doświadczonego w stosowaniu opioidów u pacjentów onkologicznych. Należy pamiętać o ryzyku nadużywania, niewłaściwego stosowania, uzależnienia i przedawkowania fentanylu.
Dawkowanie należy ustalić indywidualnie dla każdego pacjenta, aby zapewnić odpowiednią kontrolę bólu przy akceptowalnym poziomie działań niepożądanych. Pacjentów należy uważnie obserwować w trakcie ustalania dawki.
Maksymalna dawka dobowa: leczenie do 4 epizodów bólu przebijającego, w każdym nie więcej niż 2 dawki, w odstępie co najmniej 10 minut. Przed zastosowaniem kolejnej dawki w następnym epizodzie bólu przebijającego pacjenci powinni odczekać 4 godziny.
Etap | Dawka | Instrukcje |
---|---|---|
Dawka początkowa | 50 μg do jednego nozdrza | W razie potrzeby można zwiększać, korzystając z dostępnych dawek (50, 100 i 200 μg) |
Dawka podtrzymująca | Dawka ustalona w procesie miareczkowania | Jeśli uśmierzenie bólu jest niewystarczające, powtórne zastosowanie tej samej dawki najwcześniej po 10 minutach |
Dostosowanie dawki | Zwiększenie dawki podtrzymującej | Jeśli pacjent wymaga więcej niż jednej dawki w kilku kolejnych epizodach bólu przebijającego |
Szczegółowe instrukcje dotyczące ustalania dawki i leczenia podtrzymującego znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Sposób podawania
Instanyl przeznaczony jest do podawania donosowego. Zaleca się, aby pacjent siedział lub stał podczas aplikacji. Po każdym użyciu należy oczyścić końcówkę inhalatora.
Przed pierwszym użyciem należy przygotować aerozol naciskając go kilkukrotnie (zwykle 3-4 razy) do pojawienia się drobnej mgiełki. Jeśli produkt nie był stosowany przez co najmniej 7 dni, należy ponownie przygotować aerozol przed podaniem kolejnej dawki.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na fentanyl lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Stosowanie u pacjentów nieleczonych opioidami (ryzyko depresji oddechowej)
- Leczenie ostrego bólu innego niż ból przebijający
- Jednoczesne stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) lub w ciągu 2 tygodni po ich odstawieniu
- Ciężka depresja oddechowa lub ciężka obturacyjna choroba płuc
- Wcześniejsza radioterapia twarzy
- Nawracające krwawienia z nosa
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko:
- Depresji oddechowej - pacjenci powinni być obserwowani
- Uzależnienia i nadużywania - szczególnie u pacjentów z wywiadem uzależnień
- Interakcji z lekami wpływającymi na CYP3A4
- Zespołu serotoninowego przy jednoczesnym stosowaniu leków serotoninergicznych
- Hiperalgezji wywołanej opioidami przy niewystarczającej kontroli bólu
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, bradyarytmiami, niedociśnieniem i hipowolemią.
Interakcje
Najważniejsze interakcje:
- Przeciwwskazane jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO
- Zwiększone ryzyko zespołu serotoninowego przy stosowaniu z lekami serotoninergicznymi (SSRI, SNRI)
- Nasilenie działania depresyjnego na OUN przy stosowaniu z benzodiazepinami i innymi lekami działającymi hamująco na OUN
- Zmiana stężenia fentanylu przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów lub induktorów CYP3A4
Ciąża i laktacja
Nie stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Może powodować objawy odstawienia u noworodka. Nie stosować podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane:
- Senność, zawroty głowy, ból głowy
- Nudności, wymioty
- Podrażnienie gardła
- Nadmierne pocenie się
Najpoważniejsze działania niepożądane to depresja oddechowa, depresja układu krążenia i hipotonia.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania: letarg, śpiączka, ciężka depresja oddechowa, hipotermia, bradykardia, niedociśnienie.
Leczenie: natychmiastowe środki zaradcze, podanie naloksonu, zapewnienie drożności dróg oddechowych i wspomaganie oddychania.
Warto zapamiętać
- Instanyl jest przeznaczony wyłącznie do leczenia bólu przebijającego u pacjentów onkologicznych otrzymujących leczenie podtrzymujące opioidami.
- Maksymalna dawka dobowa to leczenie 4 epizodów bólu przebijającego, z zachowaniem co najmniej 4-godzinnych odstępów między epizodami.
Instanyl jest silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym, który wymaga ścisłego nadzoru medycznego ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych i uzależnienia. Kluczowe jest staranne dobranie dawki i monitorowanie pacjenta.
Instanyl

Wskazania pozarejestracyjne: Ból przebijający u dzieci z chorobą nowotworową, które w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego poddawane są opioidowej terapii podtrzymującej, a u których istnieją udokumentowane przeciwwskazania do stosowania innych krótkotrwale działających opioidów lub stwierdzono nieskuteczność tych leków
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia