Wyszukaj produkt

Inrebic

Fedratinib

kaps. twarde
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
21541,93
(1)
bezpł.

Wskazania

Produkt leczniczy Inrebic jest wskazany w leczeniu powiększenia śledziony związanego z chorobą lub objawów występujących u dorosłych pacjentów z:

  • pierwotnym włóknieniem szpiku (znanym także jako przewlekłe idiopatyczne włóknienie szpiku)
  • włóknieniem szpiku poprzedzonym czerwienicą prawdziwą
  • włóknieniem szpiku poprzedzonym nadpłytkowością samoistną

Lek może być stosowany u pacjentów, którzy:

  • nie byli wcześniej leczeni inhibitorem kinazy janusowej (JAK)
  • byli leczeni ruksolitynibem

Dawkowanie

Leczenie powinno być rozpoczęte i monitorowane przez lekarzy doświadczonych w stosowaniu przeciwnowotworowych produktów leczniczych.

Przed rozpoczęciem leczenia należy:

  • Oznaczyć początkowe stężenie tiaminy (wit. B1)
  • Wykonać morfologię krwi
  • Wykonać badania czynności wątroby
  • Oznaczyć stężenie amylazy i lipazy
  • Oznaczyć azot mocznika (BUN) i stężenie kreatyniny we krwi

Badania należy powtarzać okresowo podczas leczenia oraz w uzasadnionych klinicznie sytuacjach.

Nie należy rozpoczynać leczenia u pacjentów z:

  • Niewyrównanym niedoborem tiaminy
  • Liczbą płytek krwi mniejszą niż 50 x 109/L
  • Bezwzględną liczbą neutrofili (ANC) mniejszą niż 1.0 x 109/L

Zaleca się profilaktyczne stosowanie leków przeciwwymiotnych przez pierwsze 8 tygodni leczenia i kontynuowanie ich stosowania zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

Przyjmowanie leku z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu może zmniejszyć częstość występowania nudności i wymiotów.

Zalecana dawka

Zalecana dawka produktu Inrebic wynosi 400 mg raz na dobę.

Dawka Częstość podawania
400 mg Raz na dobę

Tabela: Zalecane dawkowanie produktu Inrebic

Leczenie może być kontynuowane tak długo, jak długo pacjenci odnoszą korzyści kliniczne. W przypadku wystąpienia objawów toksyczności hematologicznej lub niehematologicznej należy rozważyć zmianę dawkowania.

Leczenie należy zakończyć, jeśli pacjent nie toleruje dawki 200 mg na dobę.

W przypadku pominięcia dawki, następna zaplanowana dawka powinna zostać przyjęta następnego dnia. Nie należy przyjmować dodatkowych kapsułek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Zmiany dawkowania

Schemat zmiany dawkowania w przypadku wystąpienia objawów toksyczności hematologicznej, niehematologicznej i w przypadku leczenia encefalopatii Wernickego:

  • Małopłytkowość stopnia 3. z aktywnym krwawieniem lub stopnia 4.: przerwać leczenie do ustąpienia objawów do stopnia ≤2, następnie wznowić w dawce mniejszej o 100 mg
  • Neutropenia stopnia 4.: przerwać leczenie do ustąpienia objawów do stopnia ≤2, następnie wznowić w dawce mniejszej o 100 mg
  • Niedokrwistość stopnia ≥3 wymagająca transfuzji: przerwać leczenie do ustąpienia objawów do stopnia ≤2, następnie wznowić w dawce mniejszej o 100 mg
  • Nudności, wymioty lub biegunka stopnia ≥3 nieustępujące po 48h leczenia wspomagającego: przerwać leczenie do ustąpienia objawów do stopnia ≤1, następnie wznowić w dawce mniejszej o 100 mg
  • Toksyczność wątrobowa stopnia ≥3: przerwać leczenie do ustąpienia objawów do stopnia ≤1, następnie wznowić w dawce mniejszej o 100 mg

Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji dawkowania w przypadku innych działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Encefalopatia, w tym encefalopatia Wernickego

Zgłaszano przypadki ciężkich i śmiertelnych encefalopatii, w tym encefalopatii Wernickego, u pacjentów przyjmujących Inrebic. Encefalopatia Wernickego jest nagłym stanem neurologicznym spowodowanym niedoborem tiaminy (witaminy B1).

Objawy encefalopatii Wernickego mogą obejmować:

  • Ataksję
  • Zmiany stanu psychicznego
  • Oftalmoplegię (np. oczopląs, podwójne widzenie)

Wszelkie zmiany stanu psychicznego, dezorientacja lub upośledzenie pamięci powinny budzić obawy dotyczące potencjalnej encefalopatii i wskazywać konieczność szybkiej oceny neurologicznej.

Należy monitorować stężenie tiaminy przed rozpoczęciem leczenia, okresowo podczas leczenia (np. co miesiąc przez pierwsze 3 miesiące, a następnie co 3 miesiące) i zgodnie ze wskazaniami klinicznymi. Nie należy rozpoczynać leczenia u pacjentów z niedoborem tiaminy.

Toksyczny wpływ na układ pokarmowy

Nudności, wymioty i biegunka są najczęstszymi działaniami niepożądanymi u pacjentów przyjmujących Inrebic. Większość działań niepożądanych wystąpiła w ciągu pierwszych 2 tygodni leczenia.

Zaleca się profilaktyczne stosowanie leków przeciwwymiotnych. W przypadku wystąpienia biegunki należy niezwłocznie włączyć leczenie przeciwbiegunkowe.

Niedokrwistość i małopłytkowość

Inrebic może powodować niedokrwistość i małopłytkowość. Należy wykonywać pełną morfologię krwi przed rozpoczęciem leczenia, okresowo podczas leczenia i zgodnie ze wskazaniami klinicznymi. Może być konieczna modyfikacja dawki lub przerwanie leczenia w przypadku wystąpienia ciężkiej niedokrwistości lub małopłytkowości.

Hepatotoksyczność

Podczas stosowania Inrebic zgłaszano przypadki zwiększenia aktywności AlAT i AspAT. Należy monitorować czynność wątroby przed rozpoczęciem leczenia, co najmniej raz w miesiącu przez pierwsze 3 miesiące, okresowo podczas leczenia i zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

Zwiększenie aktywności amylazy/lipazy

Odnotowano zwiększenie aktywności amylazy i/lub lipazy podczas stosowania Inrebic. Należy monitorować aktywność tych enzymów przed rozpoczęciem leczenia, co najmniej raz w miesiącu przez pierwsze 3 miesiące, okresowo podczas leczenia i zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

Zwiększenie stężenia kreatyniny

Odnotowano zwiększenie stężenia kreatyniny podczas stosowania Inrebic. Należy monitorować czynność nerek przed rozpoczęciem leczenia, co najmniej raz w miesiącu przez pierwsze 3 miesiące, okresowo podczas leczenia i zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

Warto zapamiętać
  • Inrebic może powodować ciężką encefalopatię, w tym encefalopatię Wernickego, dlatego konieczne jest monitorowanie stężenia tiaminy
  • Najczęstsze działania niepożądane to nudności, wymioty i biegunka, które zazwyczaj występują w ciągu pierwszych 2 tygodni leczenia

Interakcje

Wpływ innych leków na Inrebic

Inrebic jest metabolizowany głównie przez CYP3A4, w mniejszym stopniu przez CYP2C19 i monooksygenazy zawierające flawinę (FMO).

Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) mogą znacząco zwiększać ekspozycję na Inrebic. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów CYP3A4, dawkę Inrebic należy zmniejszyć do 200 mg.

Należy unikać jednoczesnego stosowania leków hamujących zarówno CYP3A4 jak i CYP2C19 (np. flukonazol).

Silne induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna) mogą znacząco zmniejszać ekspozycję na Inrebic i należy unikać ich stosowania.

Wpływ Inrebic na inne leki

Inrebic jest inhibitorem CYP3A4, CYP2C19 i CYP2D6. Może być konieczna modyfikacja dawki leków metabolizowanych przez te enzymy.

Inrebic hamuje również transportery OCT2 oraz MATE1/2-K. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków będących substratami tych transporterów (np. metformina).

Nie badano jednoczesnego stosowania hematopoetycznych czynników wzrostu i Inrebic. Bezpieczeństwo i skuteczność takiego połączenia nie są znane.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Inrebic jest przeciwwskazane w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez co najmniej 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.

Nie wiadomo, czy Inrebic przenika do mleka ludzkiego. Kobiety nie powinny karmić piersią podczas stosowania leku i przez co najmniej 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka (67,5%), nudności (61,6%), wymioty (44,8%)
  • Zaburzenia hematologiczne: niedokrwistość (99,0%), małopłytkowość (68,5%)
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Zwiększenie stężenia kreatyniny

Ciężkie działania niepożądane obejmują encefalopatię, w tym encefalopatię Wernickego.

Mechanizm działania

Inrebic jest inhibitorem kinazy janusowej 2 (JAK2) oraz kinazy tyrozynowej podobnej do FMS-3 (FLT3). Hamuje zależną od JAK2 fosforylację białek STAT3/5, co prowadzi do zahamowania proliferacji komórek nowotworowych.

Skład

Substancja czynna: fedratynib (w postaci dwuchlorowodorku jednowodnego)

1 kapsułka twarda zawiera 100 mg fedratynibu.

Inrebic jest skutecznym lekiem w leczeniu włóknienia szpiku, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, szczególnie encefalopatii Wernickego i toksyczności hematologicznej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.