Wyszukaj produkt

Infilea

szampon leczniczy
500 µg/g
1 but. 125 ml
Na skórę
Rx
100%
69,00

Infilea - szampon leczniczy z klobetazolu propionianem

Wskazania

Infilea jest wskazana do miejscowego leczenia łuszczycy owłosionej skóry głowy o umiarkowanym nasileniu u pacjentów dorosłych.

Dawkowanie i sposób podawania

Klobetazolu propionian, substancja czynna preparatu Infilea, należy do najsilniej działających kortykosteroidów stosowanych miejscowo (grupa IV). Z tego powodu długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych działań niepożądanych. Jeśli kontynuacja leczenia kortykosteroidem miejscowym jest klinicznie uzasadniona przez okres dłuższy niż 4 tygodnie, należy rozważyć zastosowanie preparatu o słabszym działaniu. W przypadku zaostrzenia choroby można ponownie zastosować Infilea, ale tylko w krótkich kursach terapii.

Sposób aplikacji Częstotliwość Ilość
Nakładać bezpośrednio na suchą, owłosioną skórę głowy Raz na dobę Około połowa łyżki stołowej (wystarczająca do pokrycia całej owłosionej skóry głowy)

Maksymalna dawka tygodniowa nie powinna przekraczać 50 g szamponu.

Szampon należy dokładnie wmasować w zmienione chorobowo miejsca, pozostawić na 15 minut bez zakrywania głowy, a następnie starannie spłukać wodą. W razie potrzeby można dodatkowo umyć włosy zwykłym szamponem.

Czas leczenia powinien wynosić maksymalnie 4 tygodnie. Po uzyskaniu poprawy klinicznej należy wydłużyć odstępy między aplikacjami lub zastąpić Infilea innym preparatem. Jeśli w ciągu 4 tygodni nie nastąpi poprawa, konieczna może być weryfikacja rozpoznania.

Terapię szamponem Infilea można powtarzać w celu kontroli zaostrzeń, pod warunkiem regularnej kontroli lekarskiej.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku: Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności u pacjentów w wieku 65 lat i starszych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Brak badań w tej grupie pacjentów.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować szczególną ostrożność i starannie obserwować pod kątem działań niepożądanych.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania u osób poniżej 18 roku życia. Produkt jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 2 lat.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zakażenia skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze)
  • Owrzodzenia skóry
  • Inne choroby skóry (np. gruźlica skóry, kiła)
  • Stosowanie na oczy i powieki
  • Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Infilea ze względu na możliwość wystąpienia następujących działań niepożądanych:

  • Nadwrażliwość na kortykosteroidy
  • Martwica kości, ciężkie zakażenia, immunosupresja ogólnoustrojowa przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek
  • Zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza
  • Zespół Cushinga
  • Pogorszenie kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą
  • Tolerancja na lek (tachyfilaksja)
  • Miejscowa toksyczność (zanik skóry, zakażenia, teleangiektazje)
  • Uogólniona łuszczyca krostkowa
  • "Efekt z odbicia" po nagłym przerwaniu leczenia
  • Zaburzenia widzenia (nieostre widzenie, jaskra, zaćma)

Infilea jest przeznaczona wyłącznie do stosowania na owłosioną skórę głowy. Nie należy stosować na twarz, okolice wyprzeniowe i inne wrażliwe obszary ciała.

Ze względu na silne działanie klobetazolu propionianu, stosowanie Infilea wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego i przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania oraz czasu trwania terapii.

Warto zapamiętać
  • Infilea zawiera najsilniej działający kortykosteroid do stosowania miejscowego (grupa IV)
  • Maksymalny czas leczenia to 4 tygodnie, po czym należy rozważyć zastosowanie słabszego kortykosteroidu

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji Infilea z innymi lekami.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania miejscowego klobetazolu propionianu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję. Infilea nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej antykoncepcji, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Nie zaleca się stosowania Infilea u kobiet karmiących piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących przenikania klobetazolu propionianu do mleka matki oraz potencjalnych konsekwencji dla dziecka.

Stosowanie Infilea w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być ograniczone do sytuacji, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym w badaniach klinicznych było uczucie pieczenia skóry (częstość około 2,8%). Większość zdarzeń niepożądanych miała nasilenie łagodne lub umiarkowane.

Inne możliwe działania niepożądane obejmują:

  • Zakażenia oportunistyczne
  • Zaburzenia endokrynologiczne (zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga)
  • Zaburzenia oka (jaskra, zaćma)
  • Zaburzenia skóry (atrofia, teleangiektazje, trądzik, łysienie, suchość skóry)
  • Zaburzenia immunologiczne
  • Zaburzenia układu nerwowego (ból głowy)

Mimo że ogólnoustrojowe wchłanianie Infilea jest ograniczone dzięki krótkiemu czasowi kontaktu z skórą i spłukiwaniu, należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.

Mechanizm działania

Klobetazolu propionian, podobnie jak inne miejscowe kortykosteroidy, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Mechanizm działania przeciwzapalnego nie jest do końca poznany, ale przypuszcza się, że kortykosteroidy pobudzają białka hamujące fosfolipazę A2 (lipokortyny), co prowadzi do zmniejszenia produkcji mediatorów zapalenia, takich jak prostaglandyny i leukotrieny.

Skład

1 g szamponu leczniczego Infilea zawiera 500 µg klobetazolu propionianu. 1 g szamponu odpowiada 1 ml szamponu.

Infilea jest silnie działającym preparatem kortykosteroidowym do miejscowego leczenia łuszczycy owłosionej skóry głowy. Jej stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich i monitorowania pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.