Wyszukaj produkt

Indapen®

Indapamide

tabl. powl.
2,5 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
10,10
30% (1)
2,73
(2)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Indapen jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego u osób dorosłych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów
Dorośli 1 tabletka (2,5 mg) raz na dobę, rano
Pacjenci z niewydolnością nerek (ClCr >30 ml/min) 1 tabletka (2,5 mg) raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku 1 tabletka (2,5 mg) raz na dobę

Maksymalne działanie hipotensyjne może wystąpić po kilku miesiącach leczenia. Nie zaleca się zwiększania dawki powyżej 2,5 mg/dobę. Lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, z wyjątkiem leków moczopędnych powodujących hipokaliemię.

Indapen nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na indapamid, inne sulfonamidy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min)
  • Encefalopatia wątrobowa
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Hipokaliemia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby ze względu na ryzyko rozwoju encefalopatii wątrobowej. W przypadku wystąpienia objawów encefalopatii należy natychmiast przerwać leczenie.

Opisywano przypadki nadwrażliwości na światło związane ze stosowaniem indapamidu. W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości zaleca się odstawienie leku lub ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym i UVA.

Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia należy regularnie kontrolować stężenie elektrolitów w osoczu, szczególnie sodu i potasu. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z grupy ryzyka hipokaliemii, takich jak osoby starsze, niedożywione, leczone wieloma lekami, z marskością wątroby, chorobą wieńcową lub niewydolnością serca.

U pacjentów z cukrzycą należy monitorować stężenie glukozy we krwi, zwłaszcza przy współistniejącej hipokaliemii. U pacjentów z hiperurykemią może zwiększyć się częstość napadów dny moczanowej.

Indapen może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych u sportowców.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z:

  • Litem - zwiększenie stężenia litu w osoczu
  • Lekami powodującymi torsade de pointes - zwiększone ryzyko arytmii komorowych
  • Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi - ryzyko ostrej niewydolności nerek
  • Inhibitorami ACE - ryzyko nagłej hipotensji i ostrej niewydolności nerek
  • Glikozydami naparstnicy - nasilenie toksyczności digoksyny
  • Baklofenem - nasilenie działania hipotensyjnego
  • Allopurynolem - zwiększone ryzyko reakcji nadwrażliwości

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie indapamidu w ciąży nie jest zalecane. Lek przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zaburzenia elektrolitowe (hipokaliemia, hiponatremia)
  • Reakcje skórne (wysypka, świąd)
  • Zawroty głowy, bóle głowy
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, zaparcia)
  • Zmęczenie

Rzadko mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak zaburzenia rytmu serca, agranulocytoza czy zapalenie trzustki.

Właściwości farmakodynamiczne

Indapamid jest sulfonamidem o działaniu moczopędnym i hipotensyjnym. W dawce 2,5 mg/dobę wykazuje maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze przy subklinicznym efekcie moczopędnym. Mechanizm działania obejmuje zmniejszenie reaktywności naczyń na katecholaminy oraz redukcję oporu naczyniowego.

Warto zapamiętać

Kluczowe informacje:

1. Indapen stosuje się raz dziennie w dawce 2,5 mg w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
2. Podczas terapii konieczne jest regularne monitorowanie stężenia elektrolitów, zwłaszcza potasu.

Podsumowanie

Indapen (indapamid) jest skutecznym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego. Jego stosowanie wymaga jednak regularnej kontroli parametrów biochemicznych, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka zaburzeń elektrolitowych. Lek charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa, ale należy pamiętać o możliwych interakcjach z innymi preparatami oraz przeciwwskazaniach do jego stosowania.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Indapen®

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.