Wyszukaj produkt

Imupret® N - Tradycyjny produkt leczniczy roślinny w leczeniu przeziębienia

Wskazania do stosowania

Imupret® N jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania. Lek jest tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia.

Warto pamiętać, że skuteczność Imupret® N w leczeniu przeziębienia wynika z wieloletniego doświadczenia w jego stosowaniu, a nie z badań klinicznych.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie Imupret® N zależy od nasilenia objawów przeziębienia oraz wieku pacjenta. Lek należy stosować zgodnie z poniższym schematem, o ile lekarz nie zaleci inaczej:

Grupa wiekowa Dawka jednorazowa Dawka dzienna (ostre objawy) Dawka dzienna (łagodne objawy)
Dzieci 2-5 lat 10 kropli 50-60 kropli (5-6x dziennie) 30 kropli (3x dziennie)
Dzieci 6-11 lat 15 kropli 75-90 kropli (5-6x dziennie) 45 kropli (3x dziennie)
Młodzież od 12 lat i dorośli 25 kropli 125-150 kropli (5-6x dziennie) 75 kropli (3x dziennie)

Dawkowanie przy nasilonych (ostrych) objawach przeziębienia należy stosować w pierwszych dniach terapii. Gdy objawy zaczną ustępować lub ulegną złagodzeniu, należy przejść na niższe dawkowanie.

Lek można przyjmować z niewielką ilością płynu (np. wodą podaną w kieliszku do leków lub w przypadku dzieci na małej łyżce wody). W celu łatwiejszego dawkowania, butelkę należy trzymać pionowo podczas nakraplania.

Imupret® N powinien być stosowany do czasu całkowitego ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie tygodnie. U dzieci poniżej 6 lat lek może być stosowany bez konsultacji lekarskiej przez tydzień, dłuższe stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Imupret® N to tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w leczeniu przeziębienia.
  • Dawkowanie leku zależy od nasilenia objawów i wieku pacjenta, a maksymalny czas stosowania to 2 tygodnie.

Przeciwwskazania

Imupret® N nie wolno stosować w przypadku:

  • Nadwrażliwości na którąkolwiek substancję czynną wyciągu lub substancje pomocnicze
  • Alergii na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej złożonych Compositae)

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z alergią na rośliny z rodziny astrowatych, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji krzyżowych.

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Podczas stosowania Imupret® N należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydzień lub pojawi się duszność, gorączka, ropna lub krwawa plwocina, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Produkt zawiera ok. 19% (v/v) etanolu. 25 kropli produktu zawiera w przybliżeniu 210 mg etanolu, co odpowiada 5 ml piwa lub 2 ml wina.
  • Dawka jednorazowa dla dzieci w wieku 2-5 lat (10 kropli) zawiera ok. 80 mg etanolu, a dla dzieci w wieku 6-11 lat (15 kropli) ok. 120 mg etanolu.
  • Etanol może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu.
  • Należy uwzględnić obecność etanolu stosując produkt u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz w grupach zwiększonego ryzyka (osoby z chorobami wątroby lub padaczką).
  • Należy unikać łącznego stosowania produktów leczniczych zawierających etanol.
  • Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.

Imupret® N przyjmowany w zalecanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Nie są znane interakcje Imupret® N z innymi lekami. Jednakże, należy pamiętać, że podczas stosowania produktów zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak badań oceniających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, jak również zawartość etanolu, stosowanie Imupret® N w tym okresie jest niezalecane. Brak również badań dotyczących wpływu leku na płodność.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Imupret® N mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia przewodu pokarmowego (niezbyt często)
  • Reakcje alergiczne (częstość nieznana)

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości u pacjentów uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie leku.

Przedawkowanie

Nie są znane przypadki przedawkowania Imupret® N. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Skład

100 ml kropli doustnych Imupret® N zawiera 100 ml wyciągu (1:38) otrzymanego z:

  • Ziela skrzypu
  • Ziela krwawnika pospolitego
  • Korzenia prawoślazu
  • Liści orzecha włoskiego
  • Ziela mniszka lekarskiego
  • Kwiatu rumianku
  • Kory dębu

Składniki te występują w stosunku 5/4/4/4/4/3/2.

Imupret® N jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, którego działanie opiera się na synergistycznym efekcie zawartych w nim składników ziołowych. Kompleksowe działanie tych składników może przyczyniać się do łagodzenia objawów przeziębienia.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.