Wyszukaj produkt

Imovane® - (IR)

Zopiclone

tabl. powl.
7,5 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,34

Imovane® (zopiklon) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Imovane jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych. Może być stosowany w przypadku bezsenności przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej, objawiającej się trudnościami w zasypianiu, spłyconym snem lub wczesnym budzeniem się.

Należy pamiętać, że leczenie powinno trwać możliwie jak najkrócej, a czas stosowania nie powinien przekraczać 4 tygodni, wliczając w to okres stopniowego odstawiania leku. Dłuższe stosowanie wymaga ponownej oceny stanu klinicznego pacjenta ze względu na ryzyko rozwoju uzależnienia.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 7,5 mg przed snem
Osoby starsze Początkowo 3,75 mg, można zwiększyć do 7,5 mg
Pacjenci z niewydolnością wątroby Początkowo 3,75 mg, można zwiększyć do 7,5 mg
Pacjenci z niewydolnością nerek Początkowo 3,75 mg
Pacjenci z przewlekłą niewydolnością oddechową Początkowo 3,75 mg, można zwiększyć do 7,5 mg

Lek należy przyjmować w pojedynczej dawce tuż przed udaniem się na spoczynek. Nie należy podawać leku ponownie tej samej nocy.

Czas trwania leczenia powinien być dostosowany do rodzaju bezsenności: bezsenność przejściowa - 2-5 dni, bezsenność krótkotrwała - 2-3 tygodnie.

Warto zapamiętać
  • Imovane należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas
  • Leczenie nie powinno przekraczać 4 tygodni, włącznie z okresem odstawiania leku

Zopiklonu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

Stosowanie Imovane jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na zopiklon lub którykolwiek składnik preparatu
  • Miastenia
  • Niewydolność oddechowa
  • Ciężka postać zespołu bezdechu sennego
  • Ciężka niewydolność wątroby

Należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu leku pacjentom z zaburzeniami czynności układu oddechowego ze względu na potencjalne działanie hamujące na ośrodek oddechowy.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaburzenia psychomotoryczne

Zopiklon, podobnie jak inne leki nasenne, może powodować zaburzenia psychomotoryczne, w tym upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów. Ryzyko to wzrasta w przypadku:

  • Przyjęcia leku w ciągu 12 godzin przed wykonywaniem czynności wymagających koncentracji
  • Zastosowania dawki większej niż zalecana
  • Jednoczesnego stosowania z innymi lekami hamującymi OUN, alkoholem lub lekami zwiększającymi stężenie zopiklonu we krwi

Pacjentów należy poinformować o konieczności unikania aktywności wymagających znacznej koncentracji uwagi lub koordynacji ruchowej po przyjęciu leku, szczególnie w ciągu 12 godzin od zażycia.

Ryzyko uzależnienia

Stosowanie zopiklonu może prowadzić do rozwoju uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ryzyko wzrasta wraz z dawką, czasem trwania leczenia oraz u pacjentów z wywiadem uzależnienia od alkoholu lub leków. W przypadku rozwoju uzależnienia fizycznego, nagłe odstawienie leku może wywołać objawy odstawienne, takie jak bezsenność, bóle głowy, mięśni, niepokój, pobudzenie, splątanie i drażliwość.

Aby zminimalizować ryzyko uzależnienia, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przy odstawianiu leku.

Niepamięć następcza

Zopiklon może powodować niepamięć następczą, szczególnie gdy sen jest przerwany lub pacjent nie położy się spać bezpośrednio po przyjęciu leku. W celu zmniejszenia tego ryzyka, pacjenci powinni przyjmować lek bezpośrednio przed położeniem się do łóżka i zapewnić sobie możliwość nieprzerwanego snu przez całą noc.

Zaburzenia zachowania

U pacjentów przyjmujących zopiklon mogą wystąpić reakcje takie jak niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, koszmary senne, omamy i inne zaburzenia zachowania. W takich przypadkach należy przerwać leczenie. Wystąpienie tych reakcji jest bardziej prawdopodobne u pacjentów w podeszłym wieku.

Odnotowano przypadki chodzenia we śnie i związanych z tym zaburzeń zachowania u pacjentów, którzy przyjęli zopiklon i nie obudzili się całkowicie. W przypadku wystąpienia takich zachowań zaleca się przerwanie stosowania leku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy unikać jednoczesnego stosowania zopiklonu z następującymi substancjami:

  • Alkohol - może nasilać działanie uspokajające leku
  • Leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy (np. neuroleptyki, leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe opioidowe, przeciwpadaczkowe, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym) - mogą nasilać działanie hamujące na OUN
  • Inhibitory CYP3A4 (np. erytromycyna, klarytromycyna, ketokonazol, itrakonazol, rytonawir) - mogą zwiększać stężenie zopiklonu w osoczu
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, dziurawiec) - mogą zmniejszać stężenie zopiklonu w osoczu

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu zopiklonu z opioidami ze względu na zwiększone ryzyko sedacji, depresji oddechowej, śpiączki i zgonu.

Wpływ na ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania zopiklonu w okresie ciąży. W przypadku konieczności zastosowania leku w ostatnim trymestrze ciąży lub podczas porodu, u noworodka mogą wystąpić objawy takie jak hipotermia, zmniejszenie napięcia mięśni i zaburzenia oddychania. Istnieje również ryzyko wystąpienia zespołu odstawienia u noworodków matek długotrwale przyjmujących lek w końcowym okresie ciąży.

Zopiklon przenika do mleka matki w niewielkich ilościach, jednak nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia smaku (gorzki smak)
  • Senność
  • Suchość w ustach

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia psychiczne (koszmary senne, pobudzenie, splątanie, drażliwość, agresywność, omamy)
  • Zaburzenia układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy, ataksja, zaburzenia pamięci i koncentracji)
  • Zaburzenia oddychania
  • Reakcje skórne (wysypka, świąd)

W przypadku nagłego przerwania stosowania leku mogą wystąpić objawy odstawienne, takie jak bezsenność z odbicia, lęk, drżenie, pocenie się, pobudzenie, splątanie.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania zopiklonu obejmują różne stopnie hamowania czynności OUN, od senności do śpiączki. W ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń oddychania i śpiączki. Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Flumazenil może być stosowany jako antidotum.

Mechanizm działania

Zopiklon jest lekiem nasennym z grupy cyklopirolonów. Działa poprzez specyficzne wiązanie z receptorami benzodiazepinowymi kompleksu GABA-A, modulując otwieranie kanałów chlorkowych. Wykazuje działanie nasenne, sedatywne, anksjolityczne, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne.

Właściwe stosowanie zopiklonu wymaga starannej oceny stanu pacjenta, uwzględnienia potencjalnych korzyści i ryzyka, oraz regularnego monitorowania terapii. Kluczowe jest przestrzeganie zalecanego czasu leczenia i stopniowe odstawianie leku w celu minimalizacji ryzyka uzależnienia i objawów odstawiennych.



Przepisując ten lek pamiętaj: - ilość substancji należy dodatkowo wyrazić słowami, - na recepcie nie można wypisać dodatkowo innych leków.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.