Wyszukaj produkt

Imatinib Teva

Imatinib

tabl. powl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Imatinib Teva
tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Wskazania do stosowania

Imatinib Teva jest wskazany w leczeniu:

  • Dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) z chromosomem Philadelphia (Ph+), którzy nie kwalifikują się do zabiegu transplantacji szpiku jako leczenia pierwszego rzutu
  • Dzieci i młodzieży z CML Ph+ w fazie przewlekłej po niepowodzeniu leczenia interferonem alfa lub w fazie akceleracji choroby
  • Dorosłych pacjentów z CML Ph+ w przełomie blastycznym
  • Dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL) w skojarzeniu z chemioterapią
  • Dorosłych pacjentów z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL w monoterapii
  • Dorosłych pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD) związanymi z rearanżacją genu receptora płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR)
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym zespołem hipereozynofilowym (HES) i/lub przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL) z rearanżacją FIP1L1-PDGFRα
  • Dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP) oraz dorosłych pacjentów z nawracającymi i/lub z przerzutami DFSP, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego

Skuteczność imatynibu oceniano na podstawie współczynników odpowiedzi hematologicznej i cytogenetycznej oraz okresu przeżycia wolnego od progresji choroby w CML, współczynników odpowiedzi w Ph+ ALL, MDS/MPD, HES/CEL oraz obiektywnego współczynnika odpowiedzi u dorosłych pacjentów z DFSP.

Doświadczenie ze stosowaniem imatynibu u pacjentów z MDS/MPD związanymi z rearanżacją genu PDGFR jest bardzo ograniczone. Brak kontrolowanych badań klinicznych wykazujących korzyść kliniczną lub zwiększone przeżycie w tych wskazaniach.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien prowadzić lekarz doświadczony w leczeniu pacjentów z hematologicznymi nowotworami złośliwymi i mięsakami złośliwymi.

Dawki 400 mg i większe należy podawać w postaci tabletek powlekanych 400 mg. Dawki po 400 mg lub 600 mg należy podawać raz na dobę, natomiast dobową dawkę 800 mg należy podawać w dwóch dawkach po 400 mg, rano i wieczorem.

Dawkowanie w CML u dorosłych pacjentów

Zalecana dawka imatynibu u dorosłych pacjentów w przełomie blastycznym wynosi 600 mg/dobę. Przełom blastyczny definiuje się jako stan, w którym liczba blastów we krwi lub szpiku jest ≥30% lub jako obecność ognisk pozaszpikowych choroby innych niż w wątrobie i śledzionie.

Można rozważyć zwiększenie dawki z 600 mg do 800 mg (podawanych w 2 dawkach po 400 mg) w następujących przypadkach:

  • Postęp choroby (na każdym jej etapie)
  • Brak zadowalającej odpowiedzi hematologicznej po co najmniej 3 miesiącach leczenia
  • Brak odpowiedzi cytogenetycznej po 12 miesiącach leczenia
  • Utrata osiągniętej uprzednio odpowiedzi hematologicznej i/lub cytogenetycznej

Po zwiększeniu dawki należy uważnie obserwować pacjentów, ponieważ jej zwiększenie może spowodować nasilenie występowania działań niepożądanych.

Dawkowanie w CML u dzieci i młodzieży

Dawkowanie u dzieci należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). U dzieci w fazie przewlekłej CML i fazach zaawansowanych CML zaleca się dawkę 340 mg/m2 pc./dobę (nie należy stosować całkowitej dawki większej niż 800 mg). Produkt można podawać w postaci jednej dawki na dobę lub można podzielić dawkę dobową na dwie części - jedną podawaną rano i drugą wieczorem.

Można rozważyć zwiększenie dawki z 340 mg/m2 pc do 570 mg/m2 pc./dobę (nie należy stosować całkowitej dawki większej niż 800 mg) w następujących przypadkach:

  • Postęp choroby (na każdym jej etapie)
  • Brak zadowalającej odpowiedzi hematologicznej po co najmniej 3 miesiącach leczenia
  • Brak odpowiedzi cytogenetycznej po 12 miesiącach leczenia
  • Utrata osiągniętej uprzednio odpowiedzi hematologicznej i/lub cytogenetycznej

Po zwiększeniu dawki należy uważnie obserwować pacjentów, ponieważ jej zwiększenie może spowodować nasilenie występowania działań niepożądanych.

Dawkowanie w Ph+ ALL

Zalecana dawka imatynibu u dorosłych pacjentów z Ph+ ALL wynosi 600 mg/dobę. We wszystkich fazach leczenia konieczny jest nadzór hematologów doświadczonych w prowadzeniu pacjentów z tą chorobą.

U dorosłych pacjentów z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL monoterapia imatynibem w dawce 600 mg/dobę jest bezpieczna, skuteczna i może być stosowana do czasu wystąpienia progresji choroby.

Dawkowanie w MDS/MPD

Zalecana dawka imatynibu u dorosłych pacjentów z MDS/MPD wynosi 400 mg/dobę.

Dawkowanie w HES/CEL

Zalecana dawka imatynibu u dorosłych pacjentów z HES/CEL wynosi 100 mg/dobę. Można rozważyć zwiększenie dawki ze 100 mg do 400 mg przy braku reakcji niepożądanych na lek, jeśli badania wykażą niewystarczającą odpowiedź na leczenie.

Dawkowanie w DFSP

U dorosłych pacjentów z DFSP zalecana dawka imatynibu wynosi 800 mg/dobę.

Dostosowanie dawki w przypadku działań niepożądanych

W przypadku wystąpienia ciężkich pozahematologicznych działań niepożądanych należy przerwać leczenie do czasu ich ustąpienia. Następnie można wznowić leczenie w zależności od początkowego stopnia ciężkości zdarzenia niepożądanego.

Jeśli stężenie bilirubiny przekroczy 3-krotnie górną granicę normy lub aktywność aminotransferaz wątrobowych przekroczy 5-krotnie górną granicę normy, należy przerwać podawanie imatynibu do czasu normalizacji parametrów. Następnie można wznowić leczenie zmniejszoną dawką.

W przypadku ciężkiej neutropenii lub trombocytopenii zaleca się zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia zgodnie z przedstawionymi w charakterystyce produktu leczniczego wytycznymi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania imatynibu istnieje ryzyko interakcji z innymi lekami. Należy zachować szczególną ostrożność stosując imatynib z inhibitorami lub induktorami enzymu CYP3A4 oraz substratami tego enzymu o wąskim indeksie terapeutycznym.

U pacjentów przyjmujących lewotyroksynę po tyroidektomii może dojść do zmniejszenia skuteczności lewotyroksyny podczas jednoczesnego stosowania imatynibu.

Należy regularnie monitorować morfologię krwi oraz czynność wątroby i nerek. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Istnieje ryzyko wystąpienia zatrzymania płynów w organizmie, w tym wysięku opłucnowego, obrzęków i wodobrzusza. Należy regularnie kontrolować masę ciała pacjentów.

U pacjentów z chorobami serca w wywiadzie lub czynnikami ryzyka niewydolności serca należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko kardiotoksyczności.

Zgłaszano przypadki krwawień z przewodu pokarmowego i wewnątrz guza u pacjentów z GIST. Należy monitorować pacjentów pod kątem tego typu powikłań.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Imatynib jest metabolizowany głównie przez enzym CYP3A4. Jednoczesne stosowanie leków hamujących lub indukujących aktywność tego enzymu może wpływać na stężenie imatynibu we krwi.

Należy zachować ostrożność stosując imatynib z:

  • Inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, erytromycyna, klarytromycyna)
  • Induktorami CYP3A4 (np. deksametazon, fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna)
  • Substratami CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym (np. cyklosporyna, pimozyd, takrolimus, syrolimus)
  • Warfaryną i innymi pochodnymi kumaryny

Imatynib może zwiększać stężenie we krwi innych leków metabolizowanych przez CYP3A4, CYP2D6 i CYP2C9.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia imatynibem. Lek może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Kobiety stosujące imatynib nie powinny karmić piersią ze względu na ryzyko przenikania leku do mleka matki.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych imatynibu należą:

  • Nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha
  • Obrzęki, zatrzymanie płynów
  • Zmęczenie
  • Bóle mięśni i stawów
  • Wysypka skórna
  • Neutropenia, trombocytopenia, niedokrwistość
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Ciężkie działania niepożądane obejmują m.in. niewydolność wątroby, krwawienia, zespół rozpadu guza, kardiotoksyczność.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i obserwować pacjenta. Nie ma specyficznego antidotum dla imatynibu.

Właściwości farmakologiczne

Imatynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, który hamuje aktywność kinazy Bcr-Abl oraz innych kinaz, w tym c-Kit, PDGFR i CSF-1R. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwnowotworowe w białaczkach z obecnością chromosomu Philadelphia oraz nowotworach z nadekspresją c-Kit i PDGFR.

Wnioski

Imatinib Teva jest skutecznym lekiem w terapii przewlekłej białaczki szpikowej i innych nowotworów związanych z nieprawidłową aktywnością kinaz tyrozynowych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza hematologicznych i hepatotoksycznych. Kluczowe jest odpowiednie dawkowanie i modyfikacja dawki w razie wystąpienia toksyczności.

Warto zapamiętać
  • Imatinib jest inhibitorem kinaz tyrozynowych stosowanym głównie w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej Ph+
  • Najczęstsze działania niepożądane to cytopenie, obrzęki, nudności i bóle mięśniowo-szkieletowe


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.