Wyszukaj produkt

Idefirix

Imlifidase

inf. [prosz. do przyg. konc. roztw.]
11 mg
1 fiol.
Iniekcje
Rx-z
CHB
734513,40
(1)
bezpł.
Idefirix
inf. [prosz. do przyg. konc. roztw.]
11 mg
2 fiol.
Iniekcje
Rx-z
CHB
1466866,80
(1)
bezpł.

Idefirix - lek do desensytyzacji u wysoko immunizowanych biorców przeszczepu nerki

Wskazania do stosowania

Idefirix (imlifidaza) jest wskazany do stosowania w leczeniu desensytyzacyjnym (odczulaniu) u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki z dodatnią próbą krzyżową z dostępnym zmarłym dawcą. Stosowanie tego produktu leczniczego powinno być ograniczone do pacjentów, u których jest niskie prawdopodobieństwo przeszczepienia w ramach obowiązującego systemu doboru biorców nerki - z uwzględnieniem programów ustalania priorytetów dla pacjentów wysoko immunizowanych.

Lek ten umożliwia przeszczepienie narządu u pacjentów, u których standardowe metody desensytyzacji są nieskuteczne. Dzięki unikalnemu mechanizmowi działania, Idefirix może być szansą dla pacjentów dotychczas wykluczonych z możliwości przeszczepienia.

Mechanizm działania

Imlifidaza jest proteazą cysteinową pochodzącą od Streptococcus pyogenes. Enzym ten specyficznie tnie łańcuchy ciężkie wszystkich podklas ludzkiej immunoglobuliny G (IgG). Cięcie IgG prowadzi do eliminacji funkcji efektorowych zależnych od fragmentu Fc, w tym cytotoksyczności zależnej od dopełniacza (CDC) i cytotoksyczności komórkowej zależnej od przeciwciał (ADCC). Dzięki rozkładowi wszystkich IgG, imlifidaza zmniejsza stężenie przeciwciał przeciwko antygenom dawcy (DSA) i umożliwia przeszczepienie narządu u pacjentów wysoko immunizowanych.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie imlifidazą powinni zalecać i nadzorować lekarze specjaliści z doświadczeniem w prowadzeniu leczenia immunosupresyjnego i w opiece nad immunizowanymi biorcami przeszczepu nerki. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania w warunkach szpitalnych.

Zalecana dawka wynosi 0,25 mg/kg masy ciała, podawana w pojedynczej dawce dożylnej, najlepiej w ciągu 24 godzin przed przeszczepieniem. U większości pacjentów do konwersji wyniku próby krzyżowej wystarcza pojedyncza dawka, ale w razie konieczności drugą dawkę można podać w ciągu 24 godzin od podania pierwszej.

Masa ciała pacjenta Dawka imlifidazy
50 kg 12,5 mg
60 kg 15 mg
70 kg 17,5 mg
80 kg 20 mg
90 kg 22,5 mg
100 kg 25 mg

Tabela: Przykładowe dawkowanie imlifidazy w zależności od masy ciała pacjenta

Całą, w pełni rozcieńczoną infuzję należy podać w ciągu 15 minut za pomocą zestawu infuzyjnego z jałowym, niepirogennym filtrem infuzyjnym wiążącym białko o niskiej masie cząsteczkowej (wielkość porów 0,2 µm). Po zakończeniu infuzji zaleca się przepłukanie linii dożylnej płynem infuzyjnym, aby zapewnić podanie pełnej dawki leku.

Po zakończeniu leczenia imlifidazą, ale przed przeszczepieniem należy potwierdzić konwersję wyniku próby krzyżowej z dodatniego na ujemny. Ważne jest stosowanie premedykacji kortykosteroidami i lekami przeciwhistaminowymi w celu zmniejszenia ryzyka reakcji związanych z infuzją.

Środki ostrożności i monitorowanie pacjenta

Ze względu na mechanizm działania imlifidazy, pacjenci leczeni tym lekiem wymagają szczególnej uwagi i monitorowania:

  • Konieczne jest stosowanie standardowej immunosupresji, w tym środków indukujących deplecję limfocytów T, ewentualnie ze środkami powodującymi deplecję limfocytów B
  • Przez 4 tygodnie należy stosować profilaktyczną antybiotykoterapię przeciwko patogenom atakującym drogi oddechowe
  • Należy monitorować stężenia przeciwciał przeciwko HLA i kreatyniny w surowicy
  • Konieczna jest gotowość do wykonania biopsji w przypadku podejrzenia ostrego odrzucania zależnego od przeciwciał (AMR)
  • Należy uważnie monitorować pacjenta pod kątem potencjalnych zakażeń

Stosowanie imlifidazy może zwiększać ryzyko reaktywacji żywych szczepionek atenuowanych lub latentnego zakażenia gruźlicą. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych leków na bazie przeciwciał, gdyż imlifidaza może prowadzić do ich inaktywacji.

Warto zapamiętać
  • Idefirix umożliwia przeszczepienie nerki u wysoko immunizowanych pacjentów poprzez rozkład przeciwciał anty-HLA
  • Lek podaje się w pojedynczej infuzji dożylnej na 24h przed przeszczepieniem, w dawce 0,25 mg/kg masy ciała

Przeciwwskazania

Stosowanie imlifidazy jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Trwające poważne zakażenie
  • Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) - u pacjentów z tą chorobą występuje ryzyko rozwoju choroby posurowiczej

Działania niepożądane

Najczęstszymi ciężkimi działaniami niepożądanymi obserwowanymi w badaniach klinicznych były zapalenie płuc (5,6%) oraz posocznica (3,7%). Do innych często występujących działań niepożądanych należą:

  • Zakażenia (16,7%) - w tym zakażenie układu moczowego, zakażenia wirusowe i bakteryjne
  • Ból w miejscu podania infuzji (3,7%)
  • Reakcje związane z infuzją (3,7%)
  • Podwyższone stężenie enzymów wątrobowych - AlAT i AspAT (3,7%)
  • Mialgia (3,7%)
  • Ból głowy (3,7%)
  • Rumień (3,7%)

Większość reakcji związanych z infuzją pojawia się w dniu podania imlifidazy i ustępuje w ciągu 90 minut. W przypadku wystąpienia poważnej reakcji alergicznej lub anafilaktycznej należy natychmiast przerwać podawanie leku i zastosować odpowiednie leczenie.

Interakcje z innymi lekami

Imlifidaza może inaktywować produkty lecznicze oparte na ludzkich lub króliczych przeciwciałach IgG, jeśli są podawane jednocześnie. Do leków, które mogą być inaktywowane przez imlifidazę, należą m.in.:

  • Bazyliksymab
  • Rytuksymab
  • Alemtuzumab
  • Adalimumab
  • Belatacept
  • Etanercept
  • Królicza globulina antytymocytarna (rATG)
  • Dożylne preparaty immunoglobulin (IVIg)

Należy zachować odpowiednie odstępy czasowe między podaniem imlifidazy a tymi lekami. Szczegółowe zalecenia dotyczące odstępów czasowych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Wnioski

Idefirix stanowi przełomową opcję terapeutyczną dla wysoko immunizowanych pacjentów oczekujących na przeszczep nerki. Umożliwia przeprowadzenie transplantacji u osób, które wcześniej nie miały szans na przeszczepienie. Jednak ze względu na złożony mechanizm działania i potencjalne ryzyko powikłań, stosowanie tego leku wymaga ścisłego nadzoru doświadczonego zespołu transplantacyjnego oraz starannego monitorowania pacjenta w okresie okołooperacyjnym i po przeszczepieniu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.