Wyszukaj produkt

Icatibant Zentiva

Icatibant

inj. [roztw.]
30 mg
1 amp.-strzyk. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
X

Icatibant Zentiva - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Icatibant Zentiva jest wskazany w leczeniu objawowym ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 2 lat i starszych z niedoborem inhibitora esterazy C1.

Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE) to choroba genetyczna charakteryzująca się nawracającymi epizodami obrzęku tkanek miękkich. Napady HAE mogą obejmować skórę, przewód pokarmowy oraz górne drogi oddechowe, trwając zwykle od 2 do 5 dni. Icatibant, jako antagonista receptora bradykininy typu 2, hamuje działanie bradykininy - kluczowego mediatora w patogenezie objawów HAE.

Dawkowanie i sposób podawania

Icatibant Zentiva przeznaczony jest do podawania podskórnego, najlepiej w okolicy brzucha. Produkt powinien być stosowany pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego.

Dorośli: Zalecana dawka to pojedyncze wstrzyknięcie podskórne 30 mg. W większości przypadków jedno wstrzyknięcie jest wystarczające do opanowania napadu. W razie niewystarczającej odpowiedzi lub nawrotu objawów, można podać drugą dawkę po 6 godzinach. W przypadku braku poprawy, trzecia dawka może zostać podana po kolejnych 6 godzinach. Maksymalna dawka dobowa to 3 wstrzyknięcia (90 mg) w ciągu 24 godzin.

Dzieci i młodzież: Dawkowanie zależy od masy ciała pacjenta:

Masa ciała Dawka (objętość roztworu)
12-25 kg 10 mg (1,0 ml)
26-40 kg 15 mg (1,5 ml)
41-50 kg 20 mg (2,0 ml)
51-65 kg 25 mg (2,5 ml)
>65 kg 30 mg (3,0 ml)

Schemat dawkowania dla dzieci i młodzieży w zależności od masy ciała.

U dzieci i młodzieży nie zaleca się podawania więcej niż 1 wstrzyknięcia na pojedynczy napad HAE. Brak zaleceń dotyczących dawkowania u dzieci poniżej 2 lat lub o masie ciała poniżej 12 kg.

Pacjenci w podeszłym wieku: Dane dotyczące stosowania u osób powyżej 65 roku życia są ograniczone. U tych pacjentów obserwowano zwiększoną ekspozycję systemową na ikatybant, jednak znaczenie kliniczne tej obserwacji nie jest znane.

Zaburzenia czynności wątroby i nerek: Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Roztwór do wstrzykiwań należy podawać powoli ze względu na podawaną objętość. Każda ampułko-strzykawka jest przeznaczona do jednorazowego użytku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (ikatybant) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Napady w obrębie krtani: Pacjenci z napadami obejmującymi krtań powinni pozostać pod obserwacją medyczną do czasu, gdy lekarz uzna, że można bezpiecznie wypisać ich do domu.

Choroba niedokrwienna serca: U pacjentów z ostrą chorobą niedokrwienną serca lub niestabilną dusznicą bolesną należy zachować ostrożność ze względu na teoretyczne ryzyko pogorszenia czynności serca i zmniejszenia przepływu wieńcowego w wyniku antagonistycznego działania ikatybantu na receptor bradykininy typu 2.

Udar: Mimo potencjalnych korzyści z blokady receptora B2 bezpośrednio po udarze, istnieje teoretyczna możliwość osłabienia neuroprotekcyjnego działania bradykininy w późniejszej fazie. Należy zachować ostrożność przy podawaniu ikatybantu pacjentom w okresie kilku tygodni po udarze.

Samodzielne podawanie: Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie otrzymywali ikatybantu, powinni otrzymać pierwszą dawkę w placówce medycznej lub pod nadzorem lekarza. W przypadku niedostatecznej poprawy lub nawrotu objawów po samodzielnym podaniu, zaleca się konsultację lekarską.

Dzieci i młodzież: Istnieją ograniczone dane dotyczące leczenia więcej niż jednego napadu HAE ikatybantem w tej grupie wiekowej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przewiduje się istotnych interakcji farmakokinetycznych związanych z cytochromem CYP450. Nie przeprowadzono badań dotyczących jednoczesnego stosowania ikatybantu z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE). Inhibitory ACE są przeciwwskazane u pacjentów z HAE ze względu na możliwość zwiększenia aktywności bradykininy.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak danych klinicznych dotyczących stosowania ikatybantu w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały wpływ na implantację w macicy i poród. Ikatybant można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu (np. w leczeniu zagrażających życiu napadów obejmujących krtań).

Karmienie piersią: Ikatybant przenika do mleka szczurów w stężeniach podobnych do stężeń we krwi matki. Nie wiadomo, czy przenika do mleka ludzkiego. Zaleca się przerwę w karmieniu piersią przez 12 godzin po przyjęciu leku.

Płodność: W badaniach na zwierzętach obserwowano wpływ na narządy płciowe, jednak u ludzi nie wykazano istotnego wpływu na płodność ani funkcje hormonalne układu rozrodczego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują reakcje w miejscu wstrzyknięcia (podrażnienie skóry, obrzęk, ból, świąd, rumień, uczucie pieczenia), które są zwykle łagodne do umiarkowanych i przemijające.

Inne często występujące działania niepożądane to:

  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności
  • Zaburzenia skóry: wysypka, rumień, świąd
  • Zaburzenia ogólne: gorączka

U dzieci i młodzieży profil bezpieczeństwa jest podobny do obserwowanego u dorosłych.

Właściwości farmakologiczne

Ikatybant jest selektywnym konkurencyjnym antagonistą receptora bradykininy typu 2. Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy charakteryzuje się zwiększonym uwalnianiem bradykininy, która jest kluczowym mediatorem w rozwoju objawów klinicznych. Blokując receptor bradykininy, ikatybant hamuje jej działanie, co prowadzi do złagodzenia objawów napadu HAE.

Warto zapamiętać
  • Icatibant Zentiva jest skuteczny w leczeniu ostrych napadów HAE u pacjentów od 2 roku życia
  • Maksymalna dawka dobowa to 3 wstrzyknięcia (90 mg) w ciągu 24 godzin

Właściwości farmakokinetyczne

Ikatybant jest szybko wchłaniany po podaniu podskórnym, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około 30 minutach. Biodostępność bezwzględna wynosi około 97%. Ikatybant jest metabolizowany głównie przez enzymy proteolityczne do nieaktywnych metabolitów, które są wydalane głównie z moczem. Okres półtrwania wynosi około 1-2 godzin.

Przedawkowanie

Brak danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Dawka 3,2 mg/kg mc. podana dożylnie (około 8-krotnie wyższa od dawki terapeutycznej) powodowała przemijający rumień, świąd, uderzenia gorąca lub hipotonię u zdrowych osób, nie wymagając interwencji terapeutycznej.

Skład

Jedna ampułko-strzykawka o pojemności 3 ml zawiera ikatybantu octan w ilości odpowiadającej 30 mg ikatybantu.

Icatibant Zentiva jest cennym narzędziem w leczeniu ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniach klinicznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci od 2 roku życia. Należy jednak pamiętać o konieczności ścisłego monitorowania pacjentów, szczególnie w przypadku napadów obejmujących krtań oraz u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.