Wyszukaj produkt

Icatibant Medical Valley

Icatibant

inj. [roztw.]
30 mg
1 amp.-strzyk. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
2211,71
(1)
3,20
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Icatibant Medical Valley - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Icatibant Medical Valley jest wskazany w leczeniu objawowym ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych, z niedoborem inhibitora esterazy C1.

Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE) to choroba autosomalna dominująca wywołana brakiem lub zaburzeniami czynności inhibitora esterazy C1. Napadom HAE towarzyszy wzrost uwalniania bradykininy, która jest kluczowym mediatorem w rozwoju objawów klinicznych. HAE objawia się przemijającymi napadami obrzęku podskórnego i/lub podśluzówkowego, obejmującego górne drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy. Typowy napad trwa od 2 do 5 dni.

Mechanizm działania

Ikatybant jest selektywnym, kompetycyjnym antagonistą receptora bradykininy typu 2 (B2). Ma on strukturę syntetycznego dekapaptydu podobną do bradykininy, ale zawiera 5 aminokwasów niebiałkogennych. Poprzez blokowanie receptora B2, ikatybant przeciwdziała efektom zwiększonego stężenia bradykininy występującego w przebiegu napadów HAE.

Dawkowanie i sposób podawania

Icatibant Medical Valley przeznaczony jest do stosowania pod nadzorem fachowego pracownika służby zdrowia. Lek podaje się we wstrzyknięciu podskórnym, najlepiej w okolicę brzucha. Ze względu na podawaną objętość, roztwór należy wstrzykiwać powoli.

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli 30 mg (1 wstrzyknięcie)
Dzieci i młodzież (2-17 lat) Dawka zależna od masy ciała (10-30 mg)

Schemat dawkowania dla dzieci i młodzieży w zależności od masy ciała:

  • 12-25 kg: 10 mg (1,0 ml)
  • 26-40 kg: 15 mg (1,5 ml)
  • 41-50 kg: 20 mg (2,0 ml)
  • 51-65 kg: 25 mg (2,5 ml)
  • >65 kg: 30 mg (3,0 ml)

W większości przypadków jedno wstrzyknięcie produktu jest wystarczające do leczenia napadu. W razie niewystarczającego ustąpienia objawów lub ich nawrotu, można wykonać drugie wstrzyknięcie po 6 godzinach. Jeśli drugie wstrzyknięcie nie przyniesie oczekiwanego efektu, można podać trzecią dawkę po kolejnych 6 godzinach. Nie należy podawać więcej niż 3 wstrzyknięcia w ciągu 24 godzin.

W badaniach klinicznych nie podawano więcej niż 8 wstrzyknięć ikatybantu miesięcznie u dorosłych. U dzieci i młodzieży podawano nie więcej niż 1 wstrzyknięcie na 1 atak HAE.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku: Dane dotyczące stosowania u pacjentów powyżej 65 lat są ograniczone. U tych pacjentów obserwowano wzrost ekspozycji systemowej na ikatybant, jednak znaczenie kliniczne tej obserwacji nie jest znane.

Zaburzenia czynności wątroby i nerek: Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Dzieci poniżej 2 lat lub o masie ciała ≤12 kg: Brak zaleceń dotyczących schematu dawkowania ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie pacjentów.

Samodzielne podawanie leku

Decyzję o rozpoczęciu samodzielnego podawania lub podawania przez opiekuna powinien podejmować wyłącznie lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu HAE. Dorośli mogą samodzielnie podawać lek lub może to robić ich opiekun po odpowiednim przeszkoleniu w technice wykonywania wstrzyknięć podskórnych. W przypadku dzieci i młodzieży (2-17 lat) lek może podawać opiekun po przeszkoleniu.

Pierwsze podanie u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie otrzymywali produktu, powinno odbyć się w placówce medycznej lub pod kontrolą lekarza. W przypadku niedostatecznego złagodzenia lub nawrotu objawów po samodzielnym podaniu, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Warto zapamiętać
  • Icatibant Medical Valley jest skuteczny w leczeniu ostrych napadów HAE u pacjentów od 2 roku życia.
  • Lek podaje się podskórnie, a w większości przypadków jedno wstrzyknięcie jest wystarczające do opanowania napadu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (ikatybant) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Napady w obrębie krtani: pacjenci powinni być leczeni w odpowiedniej placówce medycznej do czasu, aż lekarz uzna, że można bezpiecznie wypisać pacjenta do domu.
  • Choroba niedokrwienna serca lub niestabilna dławica piersiowa: teoretycznie może wystąpić pogorszenie czynności serca i zmniejszenie przepływu wieńcowego.
  • Udar: należy zachować ostrożność przy podawaniu ikatybantu w okresie kilku tygodni po udarze.
  • Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: lek może powodować zmęczenie, letarg, senność i zawroty głowy.

Produkt zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na ampułko-strzykawkę, więc uznaje się go za "wolny od sodu".

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przewiduje się interakcji farmakokinetycznych związanych z cytochromem CYP450. Nie badano równoczesnego podawania ikatybantu i inhibitorów ACE. Inhibitory ACE są przeciwwskazane u pacjentów z HAE ze względu na możliwość zwiększania aktywności bradykininy.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak danych klinicznych dotyczących stosowania ikatybantu w okresie ciąży. Lek można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu (np. w leczeniu zagrażających życiu napadów w obrębie krtani).

Karmienie piersią: Zaleca się, aby kobiety karmiące piersią powstrzymały się od karmienia przez 12 godzin po przyjęciu produktu.

Płodność: Wielokrotne zastosowanie ikatybantu u szczurów i psów wpływało na narządy płciowe. W badaniach klinicznych nie zaobserwowano istotnego wpływu na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (podrażnienie skóry, obrzęk, ból, świąd, rumień, uczucie pieczenia) - występują u niemal wszystkich pacjentów
  • Zawroty głowy i bóle głowy
  • Nudności
  • Wysypka, rumień, świąd
  • Gorączka

U dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych jest podobny do obserwowanego u dorosłych.

Przedawkowanie

Brak danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Dawka 3,2 mg/kg masy ciała (około 8-krotnie przekraczająca dawkę terapeutyczną) podana dożylnie powodowała przemijający rumień, świąd, uderzenia gorąca lub hipotonię u zdrowych osób. Interwencja terapeutyczna nie była konieczna.

Właściwości farmakologiczne

Ikatybant jest syntetycznym dekapaptydem o strukturze podobnej do bradykininy, zawierającym 5 aminokwasów niebiałkogennych. Działa jako selektywny, kompetycyjny antagonista receptora bradykininy typu 2 (B2), blokując efekty zwiększonego stężenia bradykininy występującego w przebiegu napadów HAE.

Skład

Jedna ampułko-strzykawka o pojemności 3 ml zawiera octan ikatybantu w ilości odpowiadającej 30 mg ikatybantu.

Icatibant Medical Valley stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Jego selektywne działanie na receptor bradykininy B2 pozwala na szybkie i efektywne łagodzenie objawów napadu. Możliwość samodzielnego podawania leku przez pacjentów lub ich opiekunów, po odpowiednim przeszkoleniu, zwiększa dostępność terapii i może przyczynić się do poprawy jakości życia osób cierpiących na HAE.


1) Leczenie ostrych zagrażających życiu napadów obrzęku naczynioruchowego u chorych dorosłych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy wywołany niedoborem inhibitora esterazy C1
Leczenie ostrych, zagrażających życiu napadów obrzęku naczynioruchowego u dzieci od 2 roku życia, chorych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy wywołany niedoborem inhibitora esterazy C1
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.