Icatibant Accord
Icatibant
Icatibant Accord - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Icatibant Accord jestawowym ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku od 2 lat zazy C1.
Lek ten stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w przypadku ostrych ataków HAE, umożliwiając szybkie opanowanie objawów choroby.
Dawkowanie i sposób podawania
Icatibant Accord przeznaczony jest do stosowania pod nadzorem pracownika służby zdrowia. Lek podaje się we wstrzyknięciu podskórnym, najlepiej w okolicę brzucha.
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 30 mg (1 wstrzyknięcie) |
Dzieci i młodzież (2-17 lat) |
12-25 kg: 10 mg (1,0 ml) 26-40 kg: 15 mg (1,5 ml) 41-50 kg: 20 mg (2,0 ml) 51-65 kg: 25 mg (2,5 ml) >65 kg: 30 mg (3,0 ml) |
Tabela 1. Dawkowanie leku Icatibant Accord w zależności od grupy wiekowej i masy ciała pacjenta
U dorosłych w przypadku niewystarczającej odpowiedzi lub nawrotu objawów można podać drugą dawkę po 6 godzinach, a następnie trzecią dawkę po kolejnych 6 godzinach. Maksymalna dobowa dawka to 3 wstrzyknięcia (90 mg) w ciągu 24 godzin.
U dzieci i młodzieży w badaniach klinicznych podawano maksymalnie jedno wstrzyknięcie na atak HAE. Brak zaleceń dotyczących dawkowania u dzieci poniżej 2 lat lub o masie ciała ≤12 kg.
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. U osób w podeszłym wieku (>65 lat) obserwowano zwiększoną ekspozycję systemową na ikatybant, jednak znaczenie kliniczne tej obserwacji nie jest znane.
Warto zapamiętać
- Maksymalna dobowa dawka Icatibant Accord to 3 wstrzyknięcia (90 mg) w ciągu 24 godzin
- U dzieci i młodzieży dawkowanie zależy od masy ciała pacjenta
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania leku Icatibant Accord jest nadwrażliwość na substancję czynną (ikatybant) lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do leczenia i dokładnie zebrać wywiad alergologiczny.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Napady w obrębie krtani: Pacjenci z atakami HAE obejmującymi krtań powinni pozostać pod obserwacją medyczną po podaniu leku, aż lekarz uzna, że można bezpiecznie wypisać ich do domu.
Choroby układu sercowo-naczyniowego: Należy zachować ostrożność przy podawaniu leku pacjentom z ostrą chorobą niedokrwienną serca lub niestabilną dusznicą bolesną ze względu na potencjalne pogorszenie czynności serca i spadek przepływu wieńcowego.
Udar mózgu: Ikatybant może teoretycznie osłabiać korzystne neuroprotekcyjne działanie bradykininy w późnej fazie po udarze. Zaleca się ostrożność przy podawaniu leku pacjentom w okresie kilku tygodni po udarze.
Samodzielne podawanie: Pierwsze podanie leku u pacjentów wcześniej nieleczonych powinno odbyć się w placówce medycznej lub pod nadzorem lekarza. W przypadku niedostatecznej odpowiedzi lub nawrotu objawów po samodzielnym podaniu, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu na ampułko-strzykawkę, więc uznaje się go za "wolny od sodu".
Icatibant Accord może powodować zmęczenie, senność i zawroty głowy, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjentom należy zalecić powstrzymanie się od tych czynności w przypadku wystąpienia takich objawów.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przewiduje się istotnych interakcji farmakokinetycznych związanych z cytochromem CYP450. Nie badano jednoczesnego stosowania ikatybantu z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE). Inhibitory ACE są przeciwwskazane u pacjentów z HAE ze względu na możliwość zwiększania poziomu bradykininy.
Dotychczasowe badania interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych, co ogranicza wiedzę na temat potencjalnych interakcji u dzieci i młodzieży.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Brak danych klinicznych dotyczących stosowania ikatybantu w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały wpływ na implantację w macicy i poród. Lek można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu (np. w leczeniu zagrażających życiu napadów obejmujących krtań).
Karmienie piersią: Ikatybant przenika do mleka szczurów w stężeniach podobnych do stężeń we krwi. Nie wiadomo, czy przenika do mleka kobiecego. Zaleca się przerwę w karmieniu piersią przez 12 godzin po przyjęciu leku.
Płodność: Wielokrotne stosowanie ikatybantu u zwierząt wpływało na narządy płciowe, jednak u ludzi nie zaobserwowano istotnego wpływu na hormony płciowe, parametry nasienia czy cykl miesiączkowy.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (podrażnienie skóry, obrzęk, ból, świąd, rumień, uczucie pieczenia) - występują u niemal wszystkich pacjentów, zazwyczaj łagodne i przemijające
- Zawroty głowy i bóle głowy
- Nudności
- Wysypka, rumień, świąd
- Gorączka
- Zwiększenie aktywności aminotransferaz
U dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych jest podobny do obserwowanego u dorosłych. W rzadkich przypadkach obserwowano przejściową obecność przeciwciał przeciwko ikatybantowi, jednak nie wpływało to na skuteczność leczenia.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Ikatybant jest selektywnym, kompetycyjnym antagonistą receptora bradykininy typu 2 (B2). Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE) charakteryzuje się zwiększonym uwalnianiem bradykininy, która jest kluczowym mediatorem w rozwoju objawów klinicznych. Ikatybant, blokując receptor B2, hamuje działanie bradykininy i łagodzi objawy napadu HAE.
Lek podawany jest podskórnie, co zapewnia szybkie wchłanianie i działanie. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po około 30 minutach od podania. Okres półtrwania wynosi około 1-2 godzin.
Skład
Substancją czynną leku jest ikatybant. Jedna ampułko-strzykawka o pojemności 3 ml zawiera octan ikatybantu w ilości odpowiadającej 30 mg ikatybantu (10 mg/ml).
Icatibant Accord stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego, oferując szybkie i skuteczne łagodzenie objawów choroby.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia