Wyszukaj produkt

Ibuprom® Zatoki Sprint

Ibuprofen + Pseudoephedrine hydrochloride

kaps. miękkie
200 mg+ 30 mg
20 szt.
Doustnie
OTC-18
100%
29,00
Ibuprom® Zatoki Sprint
kaps. miękkie
200 mg+ 30 mg
10 szt.
Doustnie
OTC-18
100%
19,00

Ibuprom® Zatoki Sprint - informacje dla lekarza

Ibuprom® Zatoki Sprint to złożony produkt leczniczy zawierający ibuprofen (200 mg) i pseudoefedryny chlorowodorek (30 mg) w postaci kapsułek miękkich. Lek łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe ibuprofenu z działaniem obkurczającym naczynia krwionośne błony śluzowej nosa pseudoefedryny.

Wskazania

Lek stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak:

  • Ból i niedrożność zatok obocznych nosa
  • Nieżyt nosa (katar)
  • Ból głowy
  • Gorączka
  • Bóle stawowo-mięśniowe

Produkt przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Ibuprom® Zatoki Sprint to lek złożony o szerokim spektrum działania, skuteczny w łagodzeniu różnorodnych objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

Dawkowanie

Grupa wiekowa Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i osoby w podeszłym wieku 1-2 kapsułki co 4-6 godzin 6 kapsułek
Dzieci powyżej 12 lat 1-2 kapsułki co 4-6 godzin 6 kapsułek

Kapsułki należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody.

Dawkowanie jest jednakowe dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
  • Wiek poniżej 12 lat
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA)
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie
  • Nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania

Ze względu na złożony skład, lek ma szereg przeciwwskazań. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu krążenia i przewodu pokarmowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność:

  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • U pacjentów z chorobami układu krążenia
  • U pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • U pacjentów z astmą oskrzelową
  • U pacjentów stosujących jednocześnie inne NLPZ
  • U pacjentów w podeszłym wieku

Lek może maskować objawy infekcji. Należy monitorować pacjentów pod kątem krwawień z przewodu pokarmowego.

Ze względu na potencjalne działania niepożądane, stosowanie leku wymaga ostrożności i monitorowania, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka.

Interakcje

Najważniejsze interakcje obejmują:

  • Zwiększone ryzyko krwawień przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwpłytkowymi i SSRI
  • Osłabienie działania leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych
  • Zwiększone ryzyko nefrotoksyczności przy stosowaniu z inhibitorami ACE
  • Zwiększone ryzyko toksyczności metotreksatu i litu
  • Interakcje z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi

Liczne interakcje wymagają ostrożności przy łączeniu z innymi lekami, szczególnie u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwnadciśnieniowe i psychotropowe.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, biegunka)
  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
  • Zaburzenia układu nerwowego (ból głowy, zawroty głowy)
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, obrzęki)

Profil działań niepożądanych jest typowy dla NLPZ i sympatykomimetyków. Należy poinformować pacjenta o możliwych objawach i zalecić przerwanie stosowania w razie ich wystąpienia.

Warto zapamiętać
  • Ibuprom® Zatoki Sprint łączy działanie przeciwzapalne ibuprofenu z działaniem obkurczającym naczynia pseudoefedryny
  • Lek jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 12 lat, w ciąży i podczas karmienia piersią

Podsumowanie

Ibuprom® Zatoki Sprint to skuteczny lek złożony do krótkotrwałego stosowania w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Ze względu na profil działań niepożądanych i liczne interakcje, wymaga ostrożnego stosowania, szczególnie u pacjentów z chorobami przewlekłymi i przyjmujących inne leki. Kluczowe jest stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy okres.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.