Wyszukaj produkt

Ibuprom® Zatoki Max

Ibuprofen

tabl. powl.
400 mg+ 60 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
25,60

Ibuprom® Zatoki Max - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ibuprom® Zatoki Max jest wskazany do doraźnego stosowania w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie, takich jak:

  • Ból głowy
  • Ból i niedrożność zatok obocznych nosa
  • Katar
  • Gorączka
  • Ból gardła
  • Bóle mięśniowe

Produkt jest również wskazany w doraźnym leczeniu objawów zapalenia zatok, takich jak ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegających z bólem, będących konsekwencją powikłań przeziębienia, grypy lub alergicznego nieżytu nosa.

Lek łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe ibuprofenu z działaniem zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa i ilość wydzieliny, co prowadzi do udrożnienia nosa i zatok przynosowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1 tabletka co 6-8 godzin po posiłkach
Maksymalna dawka dobowa 3 tabletki (1200 mg ibuprofenu i 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku)
Dzieci poniżej 12 lat Nie stosować
Osoby w podeszłym wieku Nie wymaga modyfikacji dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego przez dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • U których po przyjęciu ASA lub innych NLPZ występowały objawy alergii
  • Z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
  • Ze skazą krwotoczną
  • Z ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością serca
  • W ciąży i w okresie karmienia piersią
  • Przyjmujących jednocześnie inne NLPZ
  • Z ciężkimi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego
  • Z ciężkim nadciśnieniem tętniczym
  • Z ciężką ostrą lub przewlekłą chorobą nerek
  • Z nadczynnością tarczycy
  • Z cukrzycą
  • Z jaskrą z zamkniętym kątem
  • Z rozrostem gruczołu krokowego
  • Z guzem chromochłonnym nadnerczy

Szczegółowa lista przeciwwskazań znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów:

  • Z toczniem rumieniowatym układowym oraz mieszaną chorobą tkanki łącznej
  • Z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Z nadciśnieniem tętniczym i/lub zaburzeniem czynności serca
  • Z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby
  • Z astmą oskrzelową oraz chorobami alergicznymi
  • W podeszłym wieku

Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji. Pacjenci powinni być poinformowani o konieczności zgłaszania wszelkich nietypowych objawów dotyczących układu pokarmowego.

Stosowanie ibuprofenu może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Podczas stosowania pseudoefedryny zgłaszano przypadki zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). W razie wystąpienia objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się o pomoc lekarską.

Produkt może maskować objawy zakażenia, co może prowadzić do opóźnionego rozpoczęcia właściwego leczenia.

Warto zapamiętać
  • Ibuprom® Zatoki Max łączy działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ibuprofenu ze zmniejszającym obrzęk działaniem pseudoefedryny
  • Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy konieczny okres, nie dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie należy stosować produktu jednocześnie z:

  • Inhibitorami oksydazy monoaminowej (MAO)
  • Agonistami receptora dopaminowego
  • Lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z:

  • Innymi NLPZ lub glikokortykosteroidami
  • Kwasem acetylosalicylowym
  • Lekami przeciwnadciśnieniowymi i moczopędnymi
  • Lekami przeciwzakrzepowymi
  • Litem
  • Metotreksatem
  • Zydowudyną

Szczegółowy opis interakcji znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Ciąża i laktacja

Stosowanie produktu leczniczego u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Ibuprofen może niekorzystnie wpływać na ciążę i rozwój płodu, a pseudoefedryna zmniejsza przepływ krwi w macicy. Obie substancje przenikają w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty)
  • Zaburzenia układu nerwowego (bóle i zawroty głowy, bezsenność)
  • Zaburzenia skóry (wysypka, nadmierne pocenie się)
  • Zaburzenia serca (kołatanie serca, tachykardia)

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne czy zaburzenia czynności wątroby i nerek. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, bóle w nadbrzuszu, zwiększenie ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca. W ciężkich przypadkach może dojść do śpiączki, zaburzeń rytmu serca, niewydolności nerek i kwasicy metabolicznej.

Leczenie przedawkowania jest objawowe i polega na monitorowaniu czynności życiowych oraz leczeniu występujących zaburzeń. W przypadku znacznego pobudzenia możliwe jest podanie benzodiazepin.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera:

  • 400 mg ibuprofenu
  • 60 mg pseudoefedryny chlorowodorku

Ibuprom® Zatoki Max to skuteczny lek łączący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ibuprofenu z działaniem zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa pseudoefedryny. Należy jednak pamiętać o stosowaniu go zgodnie z zaleceniami i zachowaniu ostrożności u pacjentów z grup ryzyka.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.