Wyszukaj produkt

Ibuprom Max Rapid

Ibuprofen

tabl. powl.
400 mg
24 szt.
Doustnie
OTC
100%
26,70
Ibuprom Max Rapid
tabl. powl.
400 mg
12 szt.
Doustnie
OTC
100%
18,20

Ibuprom Max Rapid - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ibuprom Max Rapid jest wskazany do stosowania w leczeniu:

  • Ostrych bólów o nasileniu słabym do umiarkowanego:
    • Bóle głowy
    • Migrena z aurą lub bez (wraz z objawami dodatkowymi jak nudności, nadwrażliwość na światło/dźwięk)
    • Napięciowe bóle głowy
    • Bóle zębów
    • Bóle mięśniowe, stawowe i kostne
    • Bolesne miesiączkowanie
    • Nerwobóle
    • Bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu
  • Gorączki różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych)

Lek wykazuje skuteczność w leczeniu różnych rodzajów bólu oraz w obniżaniu gorączki, co potwierdzono w badaniach klinicznych.

Dawkowanie i sposób podawania

Ibuprom Max Rapid należy stosować krótkotrwale, w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Pozwala to ograniczyć ryzyko działań niepożądanych.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci >12 lat 1 tabletka co 4 godziny
Maks. 3 tabletki (1200 mg) na dobę
Dzieci <12 lat Nie podawać bez zalecenia lekarza

Jeśli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż 3 dni lub stan pacjenta się pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem. U młodzieży w wieku 12-18 lat należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli leczenie trwa dłużej niż 3 dni lub objawy się nasilają.

Przeciwwskazania

Stosowanie Ibuprom Max Rapid jest przeciwwskazane u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • U których występowały reakcje nadwrażliwości po przyjęciu ASA lub innych NLPZ
  • Z czynną lub występującą w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka/dwunastnicy lub krwawieniem
  • Z perforacją lub krwawieniem z przewodu pokarmowego w wywiadzie związanymi z wcześniejszym leczeniem NLPZ
  • Z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
  • W ostatnim trymestrze ciąży
  • Ze skazą krwotoczną

Przeciwwskazania obejmują stany, w których stosowanie ibuprofenu może być niebezpieczne dla pacjenta ze względu na zwiększone ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Ibuprom Max Rapid należy zachować szczególną ostrożność:

  • U osób w podeszłym wieku - większe ryzyko działań niepożądanych
  • U pacjentów z astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi
  • U pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, niewydolność serca)
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • U pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • U pacjentów stosujących jednocześnie inne leki (np. przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy)

Należy poinformować pacjenta o konieczności kontaktu z lekarzem w przypadku wystąpienia nowych lub nasilenia istniejących objawów. Lek może maskować objawy zakażenia.

Warto zapamiętać
  • Ibuprom Max Rapid należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy możliwy okres
  • Lek może zwiększać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ibuprom Max Rapid może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:

  • Kwasu acetylosalicylowego (ASA) - nie zaleca się jednoczesnego stosowania
  • Innych NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna) - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych - osłabienie ich działania
  • Kortykosteroidów - zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego
  • Litu, metotreksatu, cyklosporyny - zwiększenie ich stężenia we krwi

Pacjenci powinni informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed zastosowaniem Ibuprom Max Rapid.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie ibuprofenu w ciąży, zwłaszcza w I i II trymestrze, powinno być ograniczone do sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małych ilościach, ale krótkotrwałe stosowanie w zalecanych dawkach nie wymaga przerwania karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Ibuprom Max Rapid dotyczą przewodu pokarmowego i obejmują:

  • Bóle brzucha, nudności, niestrawność
  • Biegunkę, wzdęcia, zaparcia, wymioty
  • Rzadko: owrzodzenia, krwawienia z przewodu pokarmowego

Inne możliwe działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia czynności wątroby i nerek
  • Rzadko: ciężkie reakcje skórne

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, co prowadzi do efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Dodatkowo ibuprofen wykazuje odwracalne działanie hamujące agregację płytek krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Jedna tabletka powlekana Ibuprom Max Rapid zawiera 400 mg ibuprofenu w postaci 512 mg ibuprofenu sodowego dwuwodnego.

Ibuprom Max Rapid to skuteczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który przy prawidłowym stosowaniu może przynieść szybką ulgę w różnych dolegliwościach bólowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawkowania, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.