Wyszukaj produkt

Ibum Forte Pure

Ibuprofen

zaw. doust.
200 mg/5 ml
1 but. 100 g
Doustnie
OTC
100%
32,50

Ibum Forte Pure - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ibum Forte Pure jest wskazany w leczeniu:

  • Gorączki różnego pochodzenia, w tym w przebiegu grypy, przeziębienia, chorób zakaźnych oraz po szczepieniach
  • Bólów o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak:
    • Bóle głowy, gardła i mięśni (np. w infekcjach wirusowych)
    • Bóle zębów i po zabiegach stomatologicznych
    • Bóle związane z ząbkowaniem
    • Bóle stawów i kości
    • Bóle pourazowe narządu ruchu (np. skręcenia)
    • Bóle tkanek miękkich
    • Bóle pooperacyjne
    • Bóle uszu w zapaleniu ucha środkowego

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie ibuprofenu zależy od masy ciała pacjenta i wynosi 20-30 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.

Masa ciała (wiek) Dawka jednorazowa Maksymalna dawka dobowa
5-7,6 kg (3-6 mies.) 1,25 ml (50 mg) 3 x 1,25 ml = 150 mg
7,7-9 kg (6-12 mies.) 1,25 ml (50 mg) 3-4 x 1,25 ml = 150-200 mg
10-15 kg (1-3 lata) 2,5 ml (100 mg) 3 x 2,5 ml = 300 mg
16-20 kg (4-6 lat) 3,75 ml (150 mg) 3 x 3,75 ml = 450 mg
21-29 kg (7-9 lat) 5 ml (200 mg) 3 x 5 ml = 600 mg
30-40 kg (10-12 lat) 7,5 ml (300 mg) 3 x 7,5 ml = 900 mg
>40 kg 7,5-10 ml (300-400 mg) 3-4 x 7,5 ml = 900-1200 mg

Dawkowanie u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia należy skonsultować z lekarzem. Produkt należy podawać w odstępach co najmniej 6 godzin. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Działania niepożądane można ograniczyć stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Czas stosowania: Produkt przeznaczony jest do stosowania doraźnego. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem. U niemowląt 3-5 miesięcy należy zasięgnąć opinii lekarza, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny. U dzieci powyżej 6 miesięcy, młodzieży i dorosłych należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli stosowanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.

Przeciwwskazania

Ibum Forte Pure jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Reakcje alergiczne po przyjęciu ASA lub innych NLPZ w wywiadzie
  • Ciężkie odwodnienie
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA)
  • III trymestr ciąży
  • Czynne krwawienie (w tym naczyniowo-mózgowe)
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Skaza krwotoczna
  • Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Ibum Forte Pure u pacjentów z:

  • Toczniem rumieniowatym układowym i mieszaną chorobą tkanki łącznej
  • Chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca
  • Zaburzeniami czynności nerek
  • Zaburzeniami czynności wątroby
  • Astmą oskrzelową
  • Chorobami alergicznymi

Należy poinformować pacjentów o konieczności zgłaszania wszelkich nietypowych objawów dotyczących przewodu pokarmowego, zwłaszcza krwawienia. Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego.

Jednoczesne, długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek. Należy zachować ostrożność u pacjentów odwodnionych.

Ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne, były bardzo rzadko raportowane w związku ze stosowaniem NLPZ. Należy przerwać stosowanie leku po wystąpieniu pierwszych objawów wysypki skórnej, uszkodzenia błony śluzowej lub innych objawów nadwrażliwości.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność stosując Ibum Forte Pure jednocześnie z:

  • Kwasem acetylosalicylowym (ASA) - może osłabiać działanie kardioprotekcyjne ASA
  • Innymi NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Lekami przeciwnadciśnieniowymi - możliwe osłabienie ich działania
  • Lekami przeciwzakrzepowymi - zwiększone ryzyko krwawień
  • Metotreksatem - zwiększone stężenie metotreksatu w osoczu
  • Glikozydami nasercowymi - możliwe zwiększenie ich stężenia w surowicy
  • Lekami przeciwcukrzycowymi - możliwa zmiana ich działania

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie ibuprofenu w I i II trymestrze ciąży jest możliwe tylko w razie bezwzględnej konieczności. Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących w niewielkim stężeniu. Przy krótkotrwałym stosowaniu nie jest konieczne przerwanie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego i obejmują:

  • Nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, bóle brzucha
  • Owrzodzenia przewodu pokarmowego, czasem z krwawieniem i perforacją
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka

Inne możliwe działania niepożądane to m.in. reakcje nadwrażliwości, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności nerek i wątroby.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia. W ciężkich przypadkach może wystąpić kwasica metaboliczna i niewydolność nerek. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące.

Mechanizm działania

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Wykazuje także zdolność odwracalnego hamowania agregacji płytek krwi.

Skład

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu.

Warto zapamiętać
  • Ibum Forte Pure zawiera 200 mg ibuprofenu w 5 ml zawiesiny
  • Lek należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy konieczny okres

Ibum Forte Pure jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym przeznaczonym do stosowania u dzieci i dorosłych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zalecanego dawkowania, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. W razie wątpliwości lub utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.