Wyszukaj produkt

Ibufen® dla Dzieci Forte

Ibuprofen

zaw. doust. [smak truskawkowy]
200 mg/5 ml
1 but. 40 ml
Doustnie
OTC
100%
15,77
Ibufen® dla Dzieci Forte
zaw. doust. [smak truskawkowy]
200 mg/5 ml
1 but. 100 ml
Doustnie
OTC
100%
32,16
Ibufen® dla Dzieci Forte
zaw. doust. [smak malinowy]
200 mg/5 ml
1 but. 100 ml
Doustnie
OTC
100%
32,29

Ibufen® dla Dzieci Forte - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ibufen® dla Dzieci Forte jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Gorączka różnego pochodzenia (w tym w przebiegu zakażeń wirusowych)
  • Bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego, różnego pochodzenia, w tym:
    • Bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego

Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w celu łagodzenia objawów.

Dawkowanie i sposób podawania

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Dawkę ibuprofenu należy dostosować do masy ciała i wieku pacjenta. Zwykle stosowana dawka pojedyncza wynosi 7-10 mg/kg masy ciała, do maksymalnej dawki dobowej 30 mg/kg masy ciała.

Wiek/masa ciała Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
Niemowlęta 3-6 miesięcy (5-7,6 kg) 1,25 ml (50 mg) 3,75 ml (150 mg)
Niemowlęta 6-12 miesięcy (7,7-9 kg) 1,25 ml (50 mg) 3,75-5 ml (150-200 mg)
Dzieci 1-2 lata (10-12 kg) 2,5 ml (100 mg) 7,5 ml (300 mg)
Dzieci 3-5 lat (13-19 kg) 2,5 ml (100 mg) 10 ml (400 mg)
Dzieci 6-9 lat (20-29 kg) 5,0 ml (200 mg) 15 ml (600 mg)
Dzieci 10-12 lat (30-39 kg) 5,0 ml (200 mg) 20 ml (800 mg)
Dzieci i młodzież od 12 lat oraz dorośli powyżej 40 kg 5-10 ml (200-400 mg) 30 ml (1200 mg)

Dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, zachowując co najmniej 6-godzinną przerwę między kolejnymi dawkami. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Sposób podawania

Produkt leczniczy należy podawać doustnie po posiłkach, popijając dużą ilością płynów. Przed użyciem butelkę należy wstrząsnąć. Do opakowania dołączony jest dozownik w formie strzykawki, umożliwiający dokładne odmierzenie dawki.

U dzieci w wieku 3-5 miesięcy należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 24 godzinach. W przypadku dzieci powyżej 6 miesiąca życia, należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli stosowanie produktu jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Ibufen® dla Dzieci Forte jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, inne NLPZ lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie po przyjęciu ASA lub innych NLPZ (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka)
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub nawracające owrzodzenie/krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
  • Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego
  • Ciężkie odwodnienie
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Niemowlęta o masie ciała poniżej 5 kg

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z określonymi schorzeniami, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, choroby przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania produktu Ibufen® dla Dzieci Forte należy uwzględnić następujące ostrzeżenia:

  • Ryzyko działań niepożądanych można zminimalizować stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów
  • U pacjentów w podeszłym wieku występuje zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi NLPZ
  • Istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego
  • Stosowanie ibuprofenu może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych
  • Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevens-Johnsona
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów odwodnionych ze względu na zwiększone ryzyko niewydolności nerek

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ibufen® dla Dzieci Forte może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Leki przeciwzakrzepowe - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Leki przeciwnadciśnieniowe i moczopędne - osłabienie ich działania
  • Glikokortykosteroidy - zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego
  • Lit i metotreksat - zwiększenie ich stężenia w osoczu
  • Cyklosporyna i takrolimus - zwiększone ryzyko nefrotoksyczności

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed zastosowaniem produktu Ibufen® dla Dzieci Forte.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie ibuprofenu w I i II trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W III trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest całkowicie przeciwwskazane ze względu na ryzyko poważnych powikłań u płodu i matki.

Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małych ilościach i jest mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią. Jednakże należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego i obejmują:

  • Bóle brzucha, nudności, biegunka
  • Niestrawność, wzdęcia
  • Rzadko: owrzodzenia, krwawienia z przewodu pokarmowego

Inne możliwe działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia widzenia
  • Obrzęki, nadciśnienie
  • Zaburzenia czynności nerek i wątroby

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Ibufen® dla Dzieci Forte zawiera 200 mg ibuprofenu w 5 ml zawiesiny
  • Produkt należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy konieczny okres

Ibufen® dla Dzieci Forte jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, przeznaczonym do krótkotrwałego stosowania u dzieci i młodzieży. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawkowania, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.