Wyszukaj produkt

Ibufen® Baby

Ibuprofen

czopki doodbytnicze
125 mg
5 szt.
Doodbytniczo
OTC
100%
15,45
Ibufen® Baby
czopki doodbytnicze
60 mg
5 szt.
Doodbytniczo
OTC
100%
13,60

Ibufen® Baby - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ibufen® Baby jest wskazany w leczeniu:

  • Gorączki różnego pochodzenia (w tym w przebiegu zakażeń wirusowych i odczynu poszczepiennego)
  • Bólów o nasileniu małym do umiarkowanego:
    • Bóle głowy, gardła i mięśni towarzyszące przeziębieniu i grypie
    • Bóle mięśni, stawów i kości na skutek urazów narządu ruchu
    • Bóle na skutek urazów tkanek miękkich
    • Bóle pooperacyjne
    • Bóle zębów, w tym związane z ząbkowaniem
    • Bóle głowy
    • Bóle uszu w stanach zapalnych ucha środkowego

Lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Efekt przeciwbólowy i przeciwgorączkowy pojawia się w ciągu 30 minut od podania.

Dawkowanie i sposób podawania

Ibufen® Baby dostępny jest w dwóch dawkach: 60 mg i 125 mg. Dawkowanie należy dostosować do masy ciała i wieku dziecka:

Dawka Wiek Masa ciała Dawkowanie
60 mg 3-9 miesięcy 6-8 kg 1 czopek 3x/dobę co 6-8h (maks. 3 czopki/dobę)
60 mg 9 miesięcy - 2 lata 8-12 kg 1 czopek 4x/dobę co 6h (maks. 4 czopki/dobę)
125 mg 2-4 lata 12,5-17 kg 1 czopek 3x/dobę co 6-8h (maks. 3 czopki/dobę)
125 mg 4-6 lat 17-20,5 kg 1 czopek 4x/dobę co 6h (maks. 4 czopki/dobę)

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 20-30 mg/kg masy ciała, podzielonej na 3-4 dawki. Nie stosować u dzieci poniżej 3 miesiąca życia i o masie ciała poniżej 6 kg (dla dawki 60 mg) lub 12,5 kg (dla dawki 125 mg).

Lek przeznaczony jest do doraźnego stosowania. W przypadku dzieci w wieku 3-5 miesięcy należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 24 godzinach. U dzieci powyżej 6 miesięcy należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.

Warto zapamiętać
  • Nie należy przekraczać jednorazowej dawki 10 mg/kg masy ciała.
  • Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg/kg masy ciała, podzielona na 3-4 pojedyncze dawki.

Przeciwwskazania

Stosowanie Ibufen® Baby jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen lub inne składniki leku
  • Reakcje nadwrażliwości na ASA lub inne NLPZ w przeszłości (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka)
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane ze stosowaniem NLPZ
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA)
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Skaza krwotoczna

Nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 12,5 kg dla dawki 125 mg.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Ibufen® Baby u pacjentów z:

  • Toczniem rumieniowatym układowym i mieszaną chorobą tkanki łącznej
  • Chorobami przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna)
  • Nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca
  • Zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Astmą oskrzelową lub chorobą alergiczną

Stosowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. U pacjentów w podeszłym wieku występuje zwiększone ryzyko działań niepożądanych.

Jednoczesne, długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek. Należy unikać odwodnienia, szczególnie u dzieci, ze względu na ryzyko zaburzenia czynności nerek.

Interakcje z innymi lekami

Należy zachować ostrożność stosując Ibufen® Baby jednocześnie z:

  • Kwasem acetylosalicylowym (ASA) - może osłabiać działanie kardioprotekcyjne ASA
  • Innymi NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Kortykosteroidami - zwiększone ryzyko owrzodzeń przewodu pokarmowego
  • Lekami przeciwnadciśnieniowymi i moczopędnymi - możliwe osłabienie ich działania
  • Lekami przeciwzakrzepowymi - zwiększone ryzyko krwawień
  • Metotreksatem, litem - zwiększone stężenie tych leków w osoczu
  • Zydowudyną - zwiększone ryzyko toksyczności hematologicznej

Należy unikać jednoczesnego stosowania z mifeprystonem oraz zachować ostrożność przy stosowaniu z antybiotykami chinolonowymi.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie ibuprofenu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. W I i II trymestrze należy unikać stosowania, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małych ilościach i jest mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego i obejmują:

  • Niestrawność, ból brzucha, nudności (niezbyt często)
  • Biegunkę, wzdęcia, zaparcia, wymioty (rzadko)
  • Owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego (bardzo rzadko)

Inne możliwe działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości, w tym pokrzywka i świąd
  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia widzenia i słuchu (bardzo rzadko)
  • Obrzęki i nadciśnienie tętnicze
  • Zaburzenia czynności nerek i wątroby
  • Ciężkie reakcje skórne (bardzo rzadko)

W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, bóle głowy, senność, dezorientację, a w ciężkich przypadkach - zaburzenia świadomości, drgawki i niewydolność nerek. W razie podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Należy rozważyć podanie węgla aktywowanego w ciągu godziny od przyjęcia potencjalnie toksycznej dawki.

Mechanizm działania

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co prowadzi do efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 30 minut od podania.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Jeden czopek zawiera 60 mg lub 125 mg ibuprofenu, w zależności od dawki.

Ibufen® Baby jest skutecznym i bezpiecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dla dzieci, pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami. W razie wątpliwości lub utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.