Wyszukaj produkt

Hyalgan - (IR)

Hyaluronate sodium

inj. [roztw.]
10 mg/ml
1 amp.-strzyk. 2 ml
Iniekcje
Rx
100%
104,95

Hyalgan - kwas hialuronowy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

Wskazania do stosowania

Hyalgan jest wskazany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Preparat zawiera kwas hialuronowy, który jest kluczowym składnikiem chrząstki i płynu stawowego.

hyalganu prowadzi do normalizacji lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacji procesów naprawczych chrząstki stawowej. Badania wykazały, że kwas hialuronowy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co przekłada się na poprawę ruchomości stawu.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawka Częstotliwość Okres leczenia
20 mg (2 ml) Raz w tygodniu 5 tygodni

Preparat podaje się dostawowo. Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą
  • Alergia na białko pochodzenia drobiowego w wywiadzie
  • Ciężka niewydolność wątroby

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Technika podania: Dostawowe wstrzyknięcie produktu powinien wykonywać odpowiednio przeszkolony lekarz, zgodnie z właściwą techniką oraz w warunkach aseptyki.

Środki dezynfekujące: Nie zaleca się stosowania środków dezynfekujących zawierających czwartorzędowe sole amoniowe, gdyż mogą one powodować wytrącanie się kwasu hialuronowego.

Zakażenia: Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zakażeniem zlokalizowanym w okolicy miejsca wstrzyknięcia, aby uniknąć ewentualnego rozwinięcia się bakteryjnego zapalenia stawów.

Badanie przed podaniem: Przed wykonaniem wstrzyknięcia dostawowego należy dokładnie zbadać pacjenta celem wykluczenia ostrego zapalenia stawów. W przypadku stwierdzenia obecności wysięku w stawie, należy go usunąć za pomocą punkcji stawu przed wstrzyknięciem produktu.

Technika wstrzyknięcia: Przed wstrzyknięciem należy upewnić się, czy igła nie została wkłuta do naczynia (nie aspirować do strzykawki z produktem).

Po podaniu: Zaleca się nie przeciążać stawu przez kilka godzin po podaniu produktu.

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Szczególną ostrożność należy zachować przy podawaniu produktu pacjentom z zakażeniem w okolicy miejsca wstrzyknięcia. Przed podaniem leku konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta w celu wykluczenia ostrego zapalenia stawów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Kwas hialuronowy może wchodzić w interakcje z niektórymi miejscowo działającymi lekami znieczulającymi, wydłużając okres znieczulenia. Należy o tym pamiętać przy planowaniu leczenia.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Badania na zwierzętach nie wykazały działania embriotoksycznego ani teratogennego kwasu hialuronowego. Jednak u kobiet w ciąży i karmiących piersią produkt zaleca się stosować jedynie w przypadkach absolutnie koniecznych, po uprzedniej ocenie stosunku ryzyka do korzyści przez lekarza prowadzącego.

Działania niepożądane

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania (rzadko): ból, wysięk, obrzęk, wzmożone miejscowe ucieplenie, zaczerwienienie.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: - Rzadko: zapalenie stawu - Bardzo rzadko: zapalenie błony maziowej

Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach (rzadko): stany po zastosowaniu miejscowym.

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze (bardzo rzadko): infekcyjne zapalenie stawu.

Zaburzenia układu immunologicznego (bardzo rzadko): reakcje nadwrażliwości, anafilaksja.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (bardzo rzadko): wysypka, pokrzywka, świąd.

Dolegliwości w miejscu wstrzyknięcia mają zwykle charakter przemijający i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, po jednoczesnym stosowaniu okładów z lodu i odciążeniu stawu. Powyższe działania niepożądane jedynie bardzo rzadko mają cięższy przebieg i utrzymują się dłużej.

Zastosowanie iniekcji kwasu hialuronowego w przypadku występowania objawów wskazujących na zaostrzenie przewlekłego procesu zapalnego rzadko powoduje pogorszenie przebiegu choroby. Reakcje nadwrażliwości oraz anafilaktyczne (znane z doniesień spontanicznych) ustępują bez trwałych następstw.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono przypadków przedawkowania produktu leczniczego Hyalgan.

Właściwości farmakologiczne

Kwas hialuronowy to wielkocząsteczkowy związek z grupy glikozaminoglikanów (kwasy polisacharydowe). Jest ważnym składnikiem wszystkich struktur pozakomórkowych, występującym w dużych stężeniach w chrząstce i płynie stawowym.

Substancją czynną produktu leczniczego Hyalgan jest frakcja kwasu hialuronowego o dużej masie cząsteczkowej, wysokim stopniu oczyszczenia i specyficznych właściwościach biochemicznych, fizyko-chemicznych i farmakologicznych.

Skład

1 fiolka lub 1 ampułkostrzykawka zawiera 20 mg sodu hialuronianu w 2 ml roztworu.

Warto zapamiętać
  • Hyalgan jest wskazany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.
  • Preparat podaje się dostawowo w dawce 20 mg (2 ml) raz w tygodniu przez 5 tygodni.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.