Wyszukaj produkt

Humalog® Mix 25; -Mix 50

Insulin lispro

inj. [zaw.]
100 j.m./ml
5 wkł. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
136,09
(1)
39,08
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.
Humalog® Mix 25
inj. [zaw.]
100 j.m./ml
5 wkł. 3 ml
Iniekcje
Rx
100%
136,09
(1)
39,08
(2)
bezpł.
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Humalog® Mix 25 i Mix 50 - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Humalog® Mix 25 i Mix 50 są wskazane do stosowania u pacjentów z cukrzycą wymagających insuliny do utrzymania prawidłowej homeostazy glukozy. Preparaty te zawierają mieszaninę szybko działającej insuliny lispro oraz insuliny lispro o pośrednim czasie działania.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Preparat można podawać krótko przed posiłkami lub bezpośrednio po nich. Główną drogą podania są iniekcje podskórne, możliwe jest również stosowanie za pomocą pompy infuzyjnej do ciągłych wlewów podskórnych.

Droga podania Zalecenia
Podskórnie W górną część ramienia, udo, pośladek lub brzuch. Zmieniać miejsca iniekcji.
Pompa infuzyjna Stosować tylko w pompach oznaczonych symbolem CE. Zmieniać zestaw infuzyjny zgodnie z instrukcją.
Dożylnie Możliwe w szczególnych przypadkach (np. kwasica ketonowa). Konieczne częste kontrolowanie glikemii.

Tabela: Zalecane drogi podania preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50

Czas działania preparatu zależy od dawki, miejsca wstrzyknięcia, ukrwienia, temperatury i aktywności fizycznej pacjenta. Początek działania jest szybki (około 15 minut), a całkowity czas działania wynosi do 15 godzin.

Elastyczność w podawaniu preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 umożliwia dostosowanie insulinoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem jego stylu życia i preferencji żywieniowych.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 obejmują:

  • Hipoglikemię
  • Nadwrażliwość na insulinę lispro lub którąkolwiek substancję pomocniczą

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Zmiana rodzaju insuliny powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską
  • U pacjentów z wyrównaną glikemią mogą być osłabione objawy ostrzegawcze hipoglikemii
  • Niewydolność nerek lub wątroby może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę
  • Choroby współistniejące i stres emocjonalny mogą zwiększać zapotrzebowanie na insulinę
  • Aktywność fizyczna może wpływać na dawkowanie insuliny

Stosowanie preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawek w zależności od zmieniających się warunków klinicznych i stylu życia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Zapotrzebowanie na insulinę może ulegać zmianom pod wpływem innych leków:

  • Zwiększenie zapotrzebowania: doustne środki antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, danazol, β2-mimetyki
  • Zmniejszenie zapotrzebowania: doustne leki hipoglikemizujące, salicylany, sulfonamidy, leki przeciwdepresyjne, inhibitory ACE, β-adrenolityki, oktreotyd, etanol

Nie należy mieszać preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 z insulinami zwierzęcymi.

Ciąża i laktacja

Stosowanie insuliny lispro u kobiet w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Zapotrzebowanie na insulinę zmienia się w trakcie ciąży, zwykle zmniejszając się w pierwszym trymestrze i znacznie wzrastając w drugim i trzecim trymestrze. Konieczne jest ścisłe monitorowanie glikemii i ogólnego stanu zdrowia kobiety ciężarnej z cukrzycą.

U kobiet karmiących piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i/lub diety.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Humalog® Mix 25 i Mix 50 to:

  • Hipoglikemia (najczęstsze i potencjalnie najgroźniejsze)
  • Miejscowe reakcje alergiczne (rumień, obrzęk, świąd w miejscu wstrzyknięcia)
  • Ogólnoustrojowe reakcje alergiczne (rzadkie, ale potencjalnie zagrażające życiu)
  • Lipodystrofia w miejscu wstrzyknięcia
Warto zapamiętać

1. Humalog® Mix 25 i Mix 50 to mieszaniny szybko działającej insuliny lispro i insuliny lispro o pośrednim czasie działania, umożliwiające elastyczne dostosowanie insulinoterapii do potrzeb pacjenta.

2. Początek działania preparatu jest szybki (około 15 minut), co pozwala na podawanie go tuż przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim, a całkowity czas działania wynosi do 15 godzin.

Przedawkowanie

Przedawkowanie insuliny może prowadzić do hipoglikemii. W przypadku łagodnej hipoglikemii zaleca się doustne podanie glukozy. Ciężka hipoglikemia wymaga podania glukagonu (podskórnie lub domięśniowo) lub dożylnego podania stężonego roztworu glukozy. Konieczna jest dalsza obserwacja pacjenta ze względu na ryzyko nawrotu hipoglikemii.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Humalog® Mix 25 i Mix 50 to mieszaniny insuliny lispro (szybko działającego analogu insuliny ludzkiej) oraz zawiesiny protaminowej insuliny lispro (o pośrednim czasie działania). Głównym działaniem insuliny jest regulacja metabolizmu glukozy, ale wywiera ona również efekty anaboliczne i antykataboliczne w różnych tkankach.

Insulina lispro charakteryzuje się szybkim początkiem działania (około 15 minut), co umożliwia podawanie preparatu tuż przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Składnik o pośrednim czasie działania (zawiesina protaminowa insuliny lispro) zapewnia działanie przez około 15 godzin.

Połączenie szybko działającej insuliny lispro z jej formą o pośrednim czasie działania w preparacie Humalog® Mix 25 i Mix 50 pozwala na skuteczne kontrolowanie glikemii zarówno w okresie poposiłkowym, jak i między posiłkami.

Skład preparatu

Humalog® Mix 25: 1 wkład (3 ml) zawiera 100 j.m./ml insuliny lispro, w tym 25% insuliny lispro i 75% insuliny lispro protaminowej.

Humalog® Mix 50: 1 wkład (3 ml) zawiera 100 j.m./ml insuliny lispro, w tym 50% insuliny lispro i 50% insuliny lispro protaminowej.


1) Cukrzyca
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.