Humalog®
Insulin lispro
Humalog® - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Humalog® jest wskazany w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych i dzieci wymagających insuliny do utrzymania prawidłowej homeostazy glukozy. Lek może być również stosowany do wstępnej stabilizacji cukrzycy.
Szybki początek działania oraz krótszy czas działania (2-5 godzin) w porównaniu z insuliną rozpuszczalną umożliwiają podawanie leku w bardzo niewielkim odstępie czasu od posiłku, co jest korzystne dla pacjentów.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie Humalog® ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Lek można podawać krótko przed posiłkami lub w razie potrzeby wkrótce po posiłku.
Postać leku | Zakres dawkowania | Precyzja dawkowania |
---|---|---|
KwikPen 100 j./ml | 1-60 jednostek | co 1 jednostkę |
Junior KwikPen 100 j./ml | 0,5-30 jednostek | co 0,5 jednostki |
Tempo Pen 100 j./ml | 1-60 jednostek | co 1 jednostkę |
Tabela przedstawia zakresy dawkowania dla różnych postaci leku Humalog®
Humalog® można stosować jednocześnie z długo działającą insuliną lub z doustnymi lekami pochodnymi sulfonylomocznika, jeśli jest to zgodne z zaleceniami lekarza.
Szczególne grupy pacjentów:
- Zaburzenia czynności nerek: zapotrzebowanie na insulinę może być zmniejszone
- Zaburzenia czynności wątroby: zapotrzebowanie na insulinę może być zmniejszone ze względu na ograniczoną glukoneogenezę i osłabiony rozkład insuliny. Jednakże u pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami czynności wątroby wzrost oporności na insulinę może zwiększyć zapotrzebowanie
- Dzieci i młodzież: lek można stosować u młodzieży i dzieci
Należy zachować szczególną ostrożność przy zmianie typu lub marki insuliny u pacjenta. Zmiana może wymagać modyfikacji dawki.
Sposób podawania
Humalog® należy podawać we wstrzyknięciach podskórnych w górną część ramienia, udo, pośladek lub brzuch. Należy zmieniać miejsca iniekcji tak, aby to samo miejsce było wykorzystywane nie częściej niż raz w miesiącu. Jest to istotne dla zmniejszenia ryzyka lipodystrofii i amyloidozy skórnej.
Lek może być również podawany w ciągłym wlewie podskórnym za pomocą pompy insulinowej. W przypadku stosowania pompy należy używać zbiornika i cewnika odpowiedniego dla danej pompy oraz zmieniać zestaw infuzyjny zgodnie z instrukcją.
W sytuacjach wyjątkowych, takich jak kwasica ketonowa, ostre choroby lub okres okołooperacyjny, Humalog® może być podawany dożylnie.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania leku Humalog® są:
- Nadwrażliwość na insulinę lispro lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Hipoglikemia
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Humalog® należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
- Zmiana typu lub marki insuliny powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza
- Pacjenci stosujący szybkodziałające insuliny i insulinę podstawową powinni zoptymalizować dawkowanie obu insulin
- Należy monitorować objawy hipoglikemii, które mogą być słabiej wyrażone u pacjentów długotrwale chorujących na cukrzycę
- Niewyrównana hipoglikemia lub hiperglikemia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych
- U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby zapotrzebowanie na insulinę może być zmienione
- Podczas choroby lub zaburzeń emocjonalnych zapotrzebowanie na insulinę może wzrosnąć
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Humalog® i pioglitazonu ze względu na ryzyko niewydolności serca
Pacjenci powinni być świadomi wpływu hipoglikemii na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jest to szczególnie istotne u osób, które słabiej odczuwają wczesne objawy hipoglikemii.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Zapotrzebowanie na insulinę może ulec zmianie pod wpływem innych leków:
- Zwiększenie zapotrzebowania: doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, hormony tarczycy, danazol, selektywni agoniści receptorów β2-adrenergicznych
- Zmniejszenie zapotrzebowania: doustne leki hipoglikemizujące, salicylany, sulfonamidy, niektóre leki przeciwdepresyjne, inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II, β-adrenolityki, oktreotyd, alkohol
Konieczna jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem innych leków podczas terapii Humalog®.
Ciąża i laktacja
Dane od licznej grupy kobiet stosujących Humalog® w czasie ciąży nie wskazują na szkodliwe działanie na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu i noworodka. U pacjentek z cukrzycą istotne jest utrzymanie właściwej kontroli glikemii przez cały okres ciąży. Zapotrzebowanie na insulinę zwykle zmniejsza się w pierwszym trymestrze, a następnie wzrasta w drugim i trzecim trymestrze.
U kobiet karmiących piersią może być konieczna modyfikacja dawki insuliny i stosowanej diety.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia, która w ciężkich przypadkach może prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci. Częstość występowania hipoglikemii nie jest dokładnie określona, gdyż zależy od wielu czynników.
Inne działania niepożądane obejmują:
- Miejscowe reakcje alergiczne (częste): rumień, obrzęk, swędzenie w miejscu wstrzyknięcia
- Ogólnoustrojowe objawy uczuleniowe (rzadkie): wysypka na całym ciele, spłycenie oddechu, świszczący oddech, obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszone tętno, poty
- Lipodystrofia w miejscu iniekcji (niezbyt często)
- Obrzęki, szczególnie przy poprawie kontroli glikemii
Przedawkowanie
Przedawkowanie insuliny może prowadzić do hipoglikemii. Objawy hipoglikemii obejmują: apatię, stan splątania, kołatanie serca, ból głowy, poty, wymioty. Postępowanie zależy od nasilenia objawów i obejmuje doustne podanie glukozy lub innych produktów zawierających cukier, domięśniowe lub podskórne podanie glukagonu, a w ciężkich przypadkach dożylne podanie roztworu glukozy.
Właściwości farmakodynamiczne
Humalog® (insulina lispro) wykazuje szybki początek działania i krótszy czas działania w porównaniu z insuliną rozpuszczalną. Poza obniżaniem poziomu glukozy we krwi, insuliny mają działanie anaboliczne i antykataboliczne na różne tkanki. W tkance mięśniowej zwiększają syntezę glikogenu, kwasów tłuszczowych, glicerolu i białek, zwiększają wychwyt aminokwasów, jednocześnie hamując procesy glikogenolizy, glukoneogenezy, ketogenezy, lipolizy i katabolizmu białek.
Warto zapamiętać
- Humalog® charakteryzuje się szybkim początkiem działania (15-30 minut) i krótkim czasem działania (2-5 godzin), co umożliwia podawanie leku tuż przed posiłkiem lub krótko po nim.
- Lek jest dostępny w różnych postaciach (KwikPen, Junior KwikPen, Tempo Pen) umożliwiających precyzyjne dawkowanie, co jest szczególnie istotne u dzieci i pacjentów wymagających małych dawek insuliny.
Stosowanie Humalog® wymaga ścisłego monitorowania poziomu glukozy we krwi oraz indywidualnego dostosowania dawki do potrzeb pacjenta. Właściwa edukacja pacjenta w zakresie techniki podawania, rozpoznawania objawów hipoglikemii oraz postępowania w sytuacjach szczególnych jest kluczowa dla bezpieczeństwa i skuteczności terapii.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia