Wyszukaj produkt

Hitaxa Fast Kids

Desloratadine

roztw. doustny
0,5 mg/ml
but. 60 ml
Doustnie
OTC
100%
19,11

Hitaxa Fast Kids - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Hitaxa Fast Kids jest wskazana do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2 lat w celu łagodzenia objawów związanych z:

  • alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • pokrzywką

Należy pamiętać, że większość przypadków zapalenia błony śluzowej nosa u małych dzieci jest spowodowana zakażeniem. Brak jest danych dotyczących skuteczności leku w leczeniu infekcyjnego zapalenia błony śluzowej nosa.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież (≥12 lat) 10 ml (5 mg) roztworu doustnego raz na dobę
Dzieci 6-11 lat 5 ml (2,5 mg) roztworu doustnego raz na dobę
Dzieci 2-5 lat 2,5 ml (1,25 mg) roztworu doustnego raz na dobę

U dzieci w wieku 2-5 lat lek może być stosowany wyłącznie po uprzednim zdiagnozowaniu alergii. Przy określaniu dawki należy wziąć pod uwagę masę ciała pacjenta.

Leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki desloratadyną bez konsultacji lekarskiej nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

Dawkowanie Hitaxa Fast Kids jest zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta, a u najmłodszych dzieci wymaga wcześniejszego potwierdzenia alergii. Długotrwałe stosowanie leku wymaga konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (desloratadynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na loratadynę.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Zachować ostrożność u pacjentów z wywiadem drgawek, szczególnie u małych dzieci
  • Rozważyć zakończenie leczenia w przypadku wystąpienia drgawek
  • Ostrożność w przypadku ciężkiej niewydolności nerek
  • Zawiera sorbitol (E420) - uwaga na nietolerancję fruktozy
  • Zawiera glikol propylenowy
  • Produkt uznawany za "wolny od sodu"

Należy zwrócić uwagę na trudności w odróżnieniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa od innych postaci zapalenia u małych dzieci. Konieczne jest wykluczenie objawów zakażenia górnych dróg oddechowych lub zmian organicznych.

Około 6% dorosłych i dzieci w wieku 2-11 lat ma spowolniony metabolizm desloratadyny, co może prowadzić do zwiększonej ekspozycji na lek.

Warto zapamiętać
  • Hitaxa Fast Kids jest wskazana do stosowania u pacjentów od 2 roku życia
  • Lek może być stosowany w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki

Stosowanie Hitaxa Fast Kids wymaga szczególnej ostrożności u pacjentów z grupy ryzyka, zwłaszcza małych dzieci i osób z zaburzeniami czynności nerek. Kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie alergicznego podłoża dolegliwości przed rozpoczęciem terapii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

W badaniach klinicznych nie zaobserwowano istotnych interakcji z erytromycyną lub ketokonazolem. Desloratadyna nie nasila działania alkoholu, jednak zgłaszano przypadki nietolerancji i zatrucia alkoholem po wprowadzeniu leku do obrotu.

Desloratadyna nie hamuje CYP3A4 in vivo, a badania in vitro wskazują, że nie hamuje CYP2D6 i nie jest substratem ani inhibitorem glikoproteiny P. Nie zidentyfikowano jeszcze enzymu odpowiedzialnego za metabolizm desloratadyny, co uniemożliwia całkowite wykluczenie interakcji z innymi lekami.

Mimo braku potwierdzonych istotnych interakcji, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków, szczególnie metabolizowanych przez układ cytochromu P450.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Dane z dużej liczby (ponad 1000) zastosowań w ciąży nie wskazują na wady rozwojowe ani szkodliwy wpływ na płód/noworodka. Zaleca się jednak ostrożność i unikanie stosowania w okresie ciąży.

Karmienie piersią: Desloratadyna przenika do mleka matki. Wpływ na organizm noworodków/dzieci jest nieznany. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Płodność: Brak dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność kobiet i mężczyzn.

Stosowanie Hitaxa Fast Kids w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga ostrożności i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci i dorosłych obejmują:

  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Suchość w jamie ustnej
  • Biegunka (u niemowląt i małych dzieci)
  • Gorączka (u niemowląt i małych dzieci)
  • Bezsenność (u niemowląt i małych dzieci)

Rzadziej obserwowano: zawroty głowy, senność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, tachykardię, bóle brzucha, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

W badaniu obserwacyjnym wykazano zwiększoną częstość występowania nowych przypadków napadów drgawkowych u pacjentów w wieku 0-19 lat przyjmujących desloratadynę.

Profil bezpieczeństwa Hitaxa Fast Kids jest generalnie korzystny, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia drgawek, zwłaszcza u młodszych pacjentów.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Desloratadyna jest długo działającym antagonistą histaminy, wykazującym selektywną antagonistyczną aktywność wobec obwodowych receptorów H1. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Badania in vitro wykazały przeciwalergiczne właściwości desloratadyny, w tym hamowanie uwalniania cytokin prozapalnych.

Mechanizm działania Hitaxa Fast Kids opiera się na selektywnym blokowaniu obwodowych receptorów histaminowych, co przekłada się na skuteczność w łagodzeniu objawów alergii bez wywoływania senności.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania zaleca się standardowe postępowanie mające na celu usunięcie niewchłoniętej substancji czynnej oraz leczenie objawowe i podtrzymujące. Desloratadyna nie jest usuwana na drodze hemodializy. Profil działań niepożądanych związanych z przedawkowaniem jest podobny do obserwowanego po zastosowaniu dawek terapeutycznych, jednak nasilenie działań może być większe.

W przypadku przedawkowania Hitaxa Fast Kids kluczowe jest leczenie objawowe, gdyż nie istnieje specyficzne antidotum.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.