Wyszukaj produkt

Hiposem

Hippocastanum extract

tabl.
340 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
5,52

Hiposem - Profesjonalna Informacja dla Lekarzy

Wskazania do stosowania

Hiposem jest wskazany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków, profilaktyce zakrzepów oraz w przypadku pooperacyjnych i pourazowych obrzęków tkanek miękkich. Lek ten, zawierający escynę jako główny składnik aktywny, wykazuje działanie przeciwobrzękowe i poprawiające krążenie żylne.

Skuteczność Hiposemu w wymienionych wskazaniach opiera się na właściwościach escyny, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Należy jednak pamiętać, że badania farmakodynamiczne dotyczyły głównie escyny i wyciągów z nasion kasztanowca, a nie bezpośrednio sproszkowanego nasienia kasztanowca zawartego w preparacie.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli 2 tabletki 3 razy na dobę
Dzieci i młodzież Lek nie jest przeznaczony do stosowania w tej grupie wiekowej

Tabela 1. Schemat dawkowania leku Hiposem

Zaleca się przyjmowanie leku w równych odstępach czasu, najlepiej podczas posiłków, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Hiposem jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Niewydolność nerek
  • Niewydolność wątroby
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z historią chorób nerek lub wątroby, nawet jeśli nie występuje u nich pełnoobjawowa niewydolność tych narządów.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas terapii lekiem Hiposem konieczne jest regularne monitorowanie czynności nerek. Zaleca się przeprowadzanie badań oceniających funkcję nerek przed rozpoczęciem leczenia, a następnie w regularnych odstępach czasu, szczególnie u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.

Należy poinformować pacjentów o konieczności natychmiastowego zgłoszenia lekarzowi wszelkich objawów mogących świadczyć o zaburzeniach czynności nerek, takich jak zmiana ilości lub barwy moczu, obrzęki kończyn dolnych czy zmęczenie.

Warto zapamiętać
  • Hiposem zawiera nie mniej niż 8 mg escyny w jednej tabletce
  • Podczas terapii konieczne jest regularne monitorowanie czynności nerek

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Hiposem może wchodzić w interakcje z następującymi grupami leków:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): Możliwe nasilenie działania przeciwzapalnego, ale również zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego
  • Doustne leki przeciwkrzepliwe: Potencjalne nasilenie działania przeciwkrzepliwego, zwiększone ryzyko krwawień
  • Heparyna: Możliwe wzmocnienie działania przeciwzakrzepowego
  • Antybiotyki aminoglikozydowe: Zwiększone ryzyko nefrotoksyczności
  • Doustne leki przeciwcukrzycowe i insulina: Możliwe nasilenie działania hipoglikemizującego

W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania Hiposemu z którymkolwiek z wymienionych leków, należy rozważyć dostosowanie dawek oraz ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania przetworów kasztanowca w okresie ciąży i laktacji, nie zaleca się stosowania leku Hiposem u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Potencjalne ryzyko dla płodu lub niemowlęcia przewyższa korzyści wynikające z leczenia.

W przypadku konieczności leczenia przewlekłej niewydolności żylnej u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, należy rozważyć alternatywne metody terapii o udowodnionym profilu bezpieczeństwa w tych grupach pacjentek.

Działania niepożądane

Chociaż Hiposem jest generalnie dobrze tolerowany, w pojedynczych przypadkach mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit
  • Reakcje alergiczne

Pacjentów należy poinformować o konieczności zgłaszania wszelkich nietypowych objawów występujących podczas terapii. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, leczenie należy natychmiast przerwać i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Przedawkowanie

Głównym ryzykiem związanym z przedawkowaniem Hiposemu jest upośledzenie pracy nerek. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy:

  • Natychmiast przerwać podawanie leku
  • Monitorować funkcję nerek
  • Zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące
  • W ciężkich przypadkach rozważyć hemodializę

Nie istnieje specyficzne antidotum dla escyny. Leczenie przedawkowania powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych, z możliwością monitorowania funkcji życiowych i parametrów nerkowych.

Właściwości farmakodynamiczne

Należy podkreślić, że właściwości farmakodynamiczne sproszkowanego nasienia kasztanowca, będącego składnikiem Hiposemu, nie były bezpośrednio badane. Dostępne dane naukowe dotyczą escyny (wyłącznie badania przedkliniczne) oraz wyciągów z nasion kasztanowca standaryzowanych na zawartość escyny (badania przedkliniczne i kliniczne).

Escyna, główny składnik aktywny Hiposemu, wykazuje działanie:

  • Przeciwobrzękowe
  • Przeciwzapalne
  • Uszczelniające naczynia krwionośne

Mechanizm działania escyny obejmuje zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych, poprawę napięcia ścian naczyń żylnych oraz zwiększenie przepływu krwi w naczyniach.

Skład

Jedna tabletka leku Hiposem zawiera nie mniej niż 8 mg escyny. Escyna jest mieszaniną saponin triterpenowych występujących naturalnie w nasionach kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.).

Dokładna standaryzacja zawartości escyny w każdej tabletce zapewnia powtarzalność działania terapeutycznego leku Hiposem.

Wnioski końcowe

Hiposem stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i związanych z nią objawów. Jego skuteczność opiera się na działaniu escyny, jednak należy pamiętać o konieczności monitorowania funkcji nerek podczas terapii oraz o potencjalnych interakcjach z innymi lekami. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.