Wyszukaj produkt

Hemlibra

Emicizumab

inj. [roztw.]
30 mg/ml
1 fiol. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
7995,43
(1)
bezpł.
Hemlibra
inj. [roztw.]
150 mg/ml
1 fiol. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
39874,28
(1)
bezpł.
Hemlibra
inj. [roztw.]
150 mg/ml
1 fiol. 0,4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
15990,86
(1)
bezpł.
Hemlibra
inj. [roztw.]
150 mg/ml
1 fiol. 0,7 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
27984,00
(1)
bezpł.

Hemlibra (emicizumab) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Produkt Hemlibra jest wskazany do stosowania w rutynowej profilaktyce epizodów krwawienia u pacjentów z hemofilią A (wrodzonym niedoborem czynnika VIII):

  • z inhibitorami czynnika VIII
  • bez inhibitorów czynnika VIII, u których występuje:
    • ciężka postać choroby (FVIII <1%)
    • umiarkowana postać choroby (FVIII ≥1% i ≤5%) z ciężkim fenotypem krwotocznym

Produkt może być stosowany we wszystkich grupach wiekowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane pod nadzorem lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu hemofilii i/lub zaburzeń krzepnięcia.

Stosowanie (także w rutynowej profilaktyce) leków omijających (np. aPCC i rFVIIa) należy zakończyć dzień przed rozpoczęciem leczenia produktem Hemlibra. Profilaktykę czynnikiem VIII (FVIII) można kontynuować przez pierwsze 7 dni leczenia produktem leczniczym.

Zalecany schemat dawkowania:

Okres Dawka Częstotliwość podawania
Dawka nasycająca (pierwsze 4 tygodnie) 3 mg/kg mc. Raz na tydzień
Dawka podtrzymująca (od 5. tygodnia) 1,5 mg/kg mc.
lub
3 mg/kg mc.
lub
6 mg/kg mc.
Raz na tydzień
Raz na 2 tygodnie
Raz na 4 tygodnie

Schemat leczenia dawkami podtrzymującymi należy wybrać na podstawie preferencji lekarza prowadzącego i pacjenta/opiekuna, z myślą o jak najlepszym przestrzeganiu schematu leczenia.

Sposób obliczania dawki

Dawkę dla pacjenta (w mg) i objętość (w ml) należy obliczyć w następujący sposób:

  • Dawka nasycająca (3 mg/kg mc.) raz na tydzień przez pierwsze 4 tygodnie:
    Masa ciała pacjenta (kg) x dawka (3 mg/kg mc.) = całkowita ilość (mg) emicizumabu do podania
  • Następnie dawka podtrzymująca wynosząca albo 1,5 mg/kg mc. raz na tydzień, 3 mg/kg mc. raz na 2 tygodnie lub 6 mg/kg mc. raz na 4 tygodnie, od 5. tygodnia i dalej:
    Masa ciała pacjenta (kg) x dawka (1,5; 3 lub 6 mg/kg mc.) = całkowita ilość (mg) emicizumabu do podania

Całkowitą objętość produktu Hemlibra, jaką należy wstrzyknąć podskórnie oblicza się w następujący sposób:

Całkowita ilość (mg) emicizumabu, jaką należy podać ÷ stężenie leku w fiolce (mg/ml) = całkowita objętość produktu Hemlibra (ml), jaką należy wstrzyknąć

Nie należy łączyć roztworów produktu o różnych stężeniach (30 mg/ml i 150 mg/ml) w tej samej strzykawce. W jednym wstrzyknięciu nie należy podawać objętości leku przekraczającej 2 ml.

Warto zapamiętać
  • Hemlibra jest stosowana w profilaktyce krwawień u pacjentów z hemofilią A, zarówno z inhibitorami jak i bez inhibitorów czynnika VIII
  • Dawkowanie obejmuje dawkę nasycającą przez 4 tygodnie, a następnie dawkę podtrzymującą w schemacie cotygodniowym, co 2 tygodnie lub co 4 tygodnie

Lek należy podawać we wstrzyknięciu podskórnym. Podczas leczenia produktem Hemlibra najlepiej, by inne produkty lecznicze podawane podskórnie były wstrzykiwane w inne miejsca na ciele.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania koncentratu aktywowanych czynników zespołu protrombiny (aPCC) u pacjentów otrzymujących Hemlibra ze względu na ryzyko wystąpienia mikroangiopatii zakrzepowej (TMA) i zdarzeń zakrzepowych.

Pacjenci otrzymujący leczenie profilaktyczne produktem Hemlibra powinni być monitorowani pod kątem wystąpienia TMA i zdarzeń zakrzepowych podczas stosowania aPCC. W przypadku wystąpienia objawów klinicznych należy natychmiast odstawić aPCC i przerwać leczenie produktem Hemlibra.

Należy zachować ostrożność przy interpretacji wyników laboratoryjnych testów krzepnięcia u pacjentów leczonych produktem Hemlibra, gdyż lek wpływa na niektóre parametry koagulologiczne.

Interakcje

Doświadczenie kliniczne wskazuje na występowanie interakcji lekowych pomiędzy emicizumabem a aPCC. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwfibrynolitycznych z aPCC lub rFVIIa u pacjentów otrzymujących emicizumab.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania produktu Hemlibra u kobiet w ciąży. Produkt należy stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Nie wiadomo, czy emicizumab przenika do mleka ludzkiego.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentów): reakcje w miejscu wstrzyknięcia (19%), ból głowy (15%) i ból stawów (10%).

Najpoważniejsze działania niepożądane: mikroangiopatia zakrzepowa (TMA) i zdarzenia zakrzepowe.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Emicizumab jest bispecyficznym przeciwciałem monoklonalnym, które łączy aktywowany czynnik IX z czynnikiem X, zastępując funkcję brakującego aktywowanego czynnika VIII. Lek ma długi okres półtrwania, co umożliwia podawanie w odstępach tygodniowych, dwutygodniowych lub czterotygodniowych.

Hemlibra skraca aPTT i zawyża aktywność czynnika VIII ocenianą metodą chromogenną z użyciem ludzkich czynników krzepnięcia. Należy pamiętać, że te markery nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistego działania hemostatycznego leku in vivo.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.