Helides
Esomeprazole
Mesopral® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Mesopral® w postaci kapsułek jest wskazany do stosowania u dorosłych w następujących przypadkach:
- Choroba refluksowa przełyku (GERD):
- Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku
- Długotrwałe stosowanie w celu zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
- Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku
- W skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami w celu eradykacji zakażenia Helicobacter pylori:
- Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy współistniejącej z zakażeniem H. pylori
- Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy u pacjentów z owrzodzeniem współistniejącym z zakażeniem H. pylori
- U pacjentów wymagających leczenia NLPZ:
- Leczenie wrzodów żołądka wywołanych leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
- Zapobieganie wystąpieniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka
- Długotrwałe leczenie po terapii dożylnej stosowanej zapobiegawczo przeciw nawrotom krwawienia z wrzodów trawiennych
- Zespół Zollingera-Ellisona
U młodzieży w wieku od 12 lat Mesopral® jest wskazany w:
- Chorobie refluksowej przełyku (GERD):
- Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku
- Długotrwałe stosowanie w celu zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
- Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku
- W skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej zakażeniem Helicobacter pylori
Dawkowanie i sposób podawania
Dorośli
Choroba refluksowa przełyku (GERD):
- Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku: 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. U pacjentów, u których nie doszło do wyleczenia zapalenia przełyku lub u których objawy utrzymują się, leczenie należy kontynuować przez kolejne 4 tygodnie.
- Długotrwałe stosowanie w celu zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: 20 mg raz na dobę.
- Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku: 20 mg raz na dobę u pacjentów, u których nie występuje zapalenie przełyku. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tygodniach, należy zweryfikować diagnozę. Po ustąpieniu objawów można stosować 20 mg raz na dobę w celu kontrolowania przebiegu choroby.
Eradykacja zakażenia Helicobacter pylori: 20 mg produktu Mesopral® z 1000 mg amoksycyliny i 500 mg klarytromycyny, każdy lek 2 razy na dobę przez 7 dni.
Pacjenci wymagający leczenia NLPZ:
- Leczenie wrzodów żołądka związanych ze stosowaniem NLPZ: zazwyczaj 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni.
- Zapobieganie chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy związanej z leczeniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka: 20 mg raz na dobę.
Przedłużone leczenie po terapii dożylnej stosowanej zapobiegawczo przeciw nawrotom krwawienia z wrzodów trawiennych: 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.
Zespół Zollingera-Ellisona: Zalecana dawka początkowa to 40 mg dwa razy na dobę. Następnie dawkę należy ustalać indywidualnie i kontynuować leczenie do ustąpienia objawów klinicznych. U większości pacjentów dawki dobowe 80-160 mg ezomeprazolu są wystarczające do kontrolowania objawów. Dawki większe niż 80 mg na dobę należy podzielić i podawać dwa razy na dobę.
Młodzież w wieku od 12 lat
Choroba refluksowa przełyku (GERD):
- Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku: 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. U pacjentów, u których nie doszło do wyleczenia zapalenia przełyku lub u których utrzymują się objawy, leczenie należy kontynuować przez kolejne 4 tygodnie.
- Długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom: 20 mg raz na dobę.
- Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku: 20 mg raz na dobę u pacjentów, u których wykluczono zapalenie błony śluzowej przełyku. Jeśli objawy nie ustępują po 4 tygodniach, pacjent powinien być poddany dalszym badaniom. Po ustąpieniu objawów można stosować 20 mg raz na dobę w celu kontrolowania przebiegu choroby.
Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej zakażeniem Helicobacter pylori: Przy wyborze odpowiedniego leczenia skojarzonego należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące oporności bakterii, czasu trwania leczenia oraz właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych. Leczenie powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty.
Zalecenia dotyczące dawkowania:
- Masa ciała 30-40 kg: Mesopral® 20 mg, amoksycylina 750 mg i klarytromycyna 7,5 mg/kg masy ciała, wszystkie leki podawane dwa razy na dobę przez jeden tydzień.
- Masa ciała >40 kg: Mesopral® 20 mg, amoksycylina 1 g i klarytromycyna 500 mg, wszystkie leki podawane dwa razy na dobę przez jeden tydzień.
Sposób podawania
Kapsułki należy połykać w całości i popijać płynem. Nie należy ich żuć ani kruszyć. W razie trudności z przełykaniem, kapsułkę można otworzyć i rozpuścić jej zawartość w połowie szklanki wody niegazowanej. Roztwór z widocznymi granulkami należy wymieszać i wypić od razu lub w ciągu 30 minut od przygotowania. Następnie należy napełnić szklankę wodą do połowy, zamieszać i wypić. Nie należy żuć ani kruszyć granulek.
Jeśli pacjent nie może samodzielnie połykać, zawartość kapsułki można rozpuścić w wodzie niegazowanej i podać przez zgłębnik do żołądka. Przed podaniem należy upewnić się, czy do podania leku została wybrana właściwa strzykawka i zgłębnik.
Warto zapamiętać
- Mesopral® jest inhibitorem pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku
- Lek stosuje się w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz w eradykacji zakażenia Helicobacter pylori
Przeciwwskazania
Mesopral® jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną (ezomeprazol), pochodne benzimidazolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z nelfinawirem
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu Mesopralu® u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz w przypadku długotrwałego leczenia.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Mesopralu® należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. znaczna utrata masy ciała, nawracające wymioty, trudności w przełykaniu) należy wykluczyć nowotworowy charakter choroby
- Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej może zwiększać ryzyko złamań kości, szczególnie u osób w podeszłym wieku
- Lek może wpływać na wchłanianie witaminy B12
- Może wystąpić hipomagnezemia, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. klopidogrel)
Pacjenci przyjmujący Mesopral® długotrwale powinni pozostawać pod regularną kontrolą lekarską.
Interakcje z innymi lekami
Mesopral® może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym:
- Leki, których wchłanianie zależy od pH żołądka (np. ketokonazol, itrakonazol, digoksyna)
- Inhibitory proteazy HIV (np. atazanawir, nelfinawir)
- Leki metabolizowane przez CYP2C19 (np. diazepam, cytalopram, fenytoina)
- Warfaryna i inne pochodne kumaryny
- Klopidogrel
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Mesopralu® z tymi lekami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.
Ciąża i karmienie piersią
Dane dotyczące stosowania ezomeprazolu u kobiet w ciąży są ograniczone. Należy zachować ostrożność przepisując lek kobietom w ciąży. Nie ma danych dotyczących przenikania ezomeprazolu do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Bóle głowy
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, zaparcia, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty)
- Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych
Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne, zaburzenia krwi, zaburzenia metaboliczne (np. hiponatremia, hipomagnezemia) oraz zaburzenia skórne.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania ezomeprazolu mogą obejmować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i osłabienie. Nie jest znana specyficzna odtrutka. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.
Mechanizm działania
Ezomeprazol jest inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Zmniejsza wydzielanie kwasu solnego poprzez specyficzne hamowanie enzymu H+/K+-ATP-azy.
Skład
Jedna kapsułka Mesopralu® zawiera 20 mg lub 40 mg ezomeprazolu (w postaci ezomeprazolu magnezowego).
Stosowanie Mesopralu® wymaga regularnej kontroli lekarskiej, szczególnie w przypadku długotrwałego leczenia. Pacjenci powinni być świadomi możliwych działań niepożądanych i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.
Helides

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia