Wyszukaj produkt

Hederasal

Hedera helicis extract

syrop
26,6 mg/5 ml
1 but. 125 g
Doustnie
OTC
100%
20,90

Hederasal - syrop wykrztuśny z wyciągiem z liści bluszczu

Wskazania do stosowania

Hederasal jest syropem stosowanym w leczeniu kaszlu, szczególnie w przypadkach utrudnionego odkrztuszania gęstej, zalegającej wydzieliny. Preparat znajduje również zastosowanie jako środek pomocniczy w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli.

Wyciąg z liści bluszczu zawarty w syropie Hederasal wykazuje działanie wykrztuśne oraz rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli. Efektem jego działania jest zmniejszenie częstotliwości oraz bolesności ataków kaszlu. Lek skutecznie rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Co istotne, Hederasal łagodzi odruch kaszlowy, nie blokując przy tym naturalnych odruchów kaszlu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dzieci 2-5 lat 2-3 razy dziennie po 2,5 ml (1 łyżeczka od herbaty)
Dzieci 6-11 lat 2 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka od herbaty)
Dorośli i młodzież od 12 lat 3-4 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka od herbaty)

Syrop należy podawać doustnie, bez rozcieńczania, popijając wodą. Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca precyzyjne odmierzenie dawki.

Czas trwania kuracji powinien wynosić nie mniej niż tydzień. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania syropu Hederasal jest nadwrażliwość na substancję czynną (wyciąg z liści bluszczu) lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Hederasal zawiera sorbitol, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt leczniczy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Syrop Hederasal może być stosowany przez osoby chorujące na cukrzycę, gdyż nie zawiera sacharozy. Należy jednak pamiętać, że 1 łyżeczka do herbaty (5 ml) syropu zawiera 3,36 g D-sorbitolu, co odpowiada 0,28 jednostkom chlebowym (BE).

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie stwierdzono interakcji syropu Hederasal z innymi lekami.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak badań klinicznych u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, stosowanie syropu Hederasal w tych okresach wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Podczas stosowania syropu Hederasal mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit o nieznanej częstości występowania. Do objawów tych należą: podrażnienia żołądka i jelit, wymioty oraz biegunki.

Przedawkowanie

Do tej pory nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania syropu Hederasal.

Skład

Substancją czynną syropu jest wyciąg suchy z liści bluszczu (Hedera helix L, folium). 100 g syropu zawiera 430,55 mg wyciągu suchego z liści bluszczu (DER 4-8:1).

Warto zapamiętać
  • Hederasal jest skutecznym lekiem wykrztuśnym, który nie blokuje naturalnego odruchu kaszlu.
  • Syrop może być stosowany przez diabetyków, ale należy uwzględnić zawartość sorbitolu w przeliczeniu na jednostki chlebowe.
Wnioski

Hederasal stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu kaszlu z zalegającą wydzieliną. Jego skuteczność w rozrzedzaniu śluzu i ułatwianiu odkrztuszania, w połączeniu z łagodzeniem odruchu kaszlowego bez jego blokowania, czyni go cennym narzędziem w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Bezpieczeństwo stosowania u diabetyków oraz brak wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów dodatkowo zwiększają jego użyteczność w codziennej praktyce klinicznej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.