Harvoni
Ledipasvir + Sofosbuvir
Harvoni - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Produkt Harvoni jest wskazany do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (pWZW C) u dorosłych pacjentów. Wykazuje swoistą aktywność przeciwwirusową wobec genotypów wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV).
Harvoni jest skuteczny w leczeniu zakażeń HCV genotypu 1, 4, 5 i 6. Dane kliniczne potwierdzające stosowanie u pacjentów z genotypem 3 są ograniczone, a w przypadku genotypów 2, 5 i 6 nie badano skuteczności leku.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem Harvoni powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w leczeniu pacjentów z przewlekłym WZW C.
Zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę, przyjmowana doustnie, niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, nie należy jej żuć ani kruszyć ze względu na gorzki smak.
Czas trwania leczenia zależy od genotypu wirusa, obecności marskości wątroby oraz wcześniejszego leczenia przeciwwirusowego:
Populacja pacjentów | Schemat leczenia | Czas trwania |
---|---|---|
Pacjenci bez marskości wątroby | Harvoni | 12 tygodni (8 tygodni można rozważyć u wcześniej nieleczonych pacjentów z genotypem 1) |
Pacjenci ze skompensowaną marskością wątroby | Harvoni + rybawiryna | 12 tygodni |
Pacjenci ze skompensowaną marskością wątroby | Harvoni (bez rybawiryny) | 24 tygodnie |
Pacjenci po przeszczepieniu wątroby bez marskości lub ze skompensowaną marskością | Harvoni + rybawiryna | 12 tygodni |
Pacjenci ze zdekompensowaną marskością wątroby | Harvoni + rybawiryna | 12 tygodni |
Szczegółowe wytyczne dotyczące dawkowania rybawiryny u poszczególnych grup pacjentów znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, jeśli nie minęło jeszcze 18 godzin od zwykłej pory przyjmowania. Jeśli minęło więcej niż 18 godzin, należy poczekać i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Równoczesne podawanie z rozuwastatyną lub zielem dziurawca zwyczajnego.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie należy podawać Harvoni równocześnie z innymi lekami zawierającymi sofosbuwir. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub w krańcowym stadium choroby nerek. Produkt może zwiększać narażenie na tenofowir, szczególnie w skojarzeniu z lekami nasilającymi jego właściwości farmakokinetyczne. Należy monitorować pacjentów pod kątem działań niepożądanych związanych z tenofovirem.
Równoczesne podawanie z silnymi induktorami P-gp (np. ryfampicyna, karbamazepina, fenytoina) może znacznie zmniejszać stężenie ledipaswiru i sofosbuwiru we krwi, prowadząc do zmniejszenia skuteczności leczenia. Nie należy stosować tych leków razem z Harvoni.
Harvoni może zwiększać stężenie statyn we krwi, co zwiększa ryzyko miopatii i rabdomiolizy. Należy zachować ostrożność i ściśle monitorować pacjentów przyjmujących statyny.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Ledipaswir jest inhibitorem transporterów P-gp i BCRP, co może zwiększać wchłanianie jelitowe równocześnie podawanych substratów tych transporterów. Ledipaswir może być słabym induktorem enzymów CYP3A4, CYP2C i UGT1A1.
Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków o wąskim indeksie terapeutycznym metabolizowanych przez te enzymy. Silne induktory P-gp (np. ryfampicyna, ziele dziurawca, karbamazepina, fenytoina) mogą znacząco zmniejszać stężenie ledipaswiru i sofosbuwiru we krwi i nie powinny być stosowane łącznie z Harvoni.
Ciąża i karmienie piersią
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania Harvoni u kobiet w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy ledipaswir i sofosbuwir przenikają do mleka ludzkiego, dlatego nie zaleca się stosowania Harvoni podczas karmienia piersią.
W przypadku stosowania Harvoni w skojarzeniu z rybawiryną należy zachować nadzwyczajną ostrożność w celu uniknięcia ciąży ze względu na teratogenne działanie rybawiryny. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia i po jego zakończeniu zgodnie z zaleceniami dla rybawiryny.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Bardzo często (≥1/10): ból głowy, zmęczenie
W przypadku stosowania w skojarzeniu z rybawiryną, profil działań niepożądanych jest zgodny ze znanym profilem bezpieczeństwa rybawiryny.
Przedawkowanie
Brak swoistego antidotum w przypadku przedawkowania Harvoni. W razie przedawkowania należy monitorować pacjenta pod kątem objawów toksyczności i wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe. Hemodializa może skutecznie usunąć główny metabolit sofosbuwiru (GS-331007).
Właściwości farmakologiczne
Ledipaswir jest inhibitorem białka NS5A wirusa HCV, kluczowego dla replikacji RNA i formowania wirionów. Sofosbuwir jest pangenotypowym inhibitorem polimeraz NS5B RNA zależnej od RNA HCV. Oba składniki wykazują synergistyczne działanie przeciwwirusowe.
Skład
Jedna tabletka powlekana zawiera 90 mg ledipaswiru i 400 mg sofosbuwiru.
Warto zapamiętać
- Harvoni jest skuteczny w leczeniu przewlekłego WZW C genotypów 1, 4, 5 i 6
- Standardowy czas leczenia to 12 tygodni, ale może być modyfikowany w zależności od stanu pacjenta
Harvoni wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu przewlekłego WZW C, szczególnie u pacjentów zakażonych genotypem 1. Lek charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa i wygodnym schematem dawkowania (1 tabletka raz dziennie). Należy jednak pamiętać o potencjalnych interakcjach lekowych, zwłaszcza z induktorami P-gp oraz statynami. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz stosujących tenofowir.