Wyszukaj produkt

Halset®

Cetylpyridinium chloride

tabl. do ssania
1,5 mg
18 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Halset®
tabl. do ssania
1,5 mg
24 szt.
Doustnie
OTC
100%
16,90

Halset® - Profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Halset® jest wskazany do stosowania zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w przypadku lekkich oraz średniociężkich stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Preparat wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów i zwalczaniu przyczyn infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych.

Dzięki zawartości chlorku cetylopirydyniowego, Halset® działa miejscowo odkażająco, co czyni go cennym narzędziem w codziennej praktyce lekarskiej przy leczeniu schorzeń jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież 1 tabletka co 1-2 godziny 8 tabletek
Dzieci powyżej 6 lat 1 tabletka co 2-3 godziny 6 tabletek

Tabletki należy ssać powoli, pozwalając na ich stopniowe rozpuszczenie w jamie ustnej. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 6. roku życia.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Halset® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nietolerancja fruktozy
  • Wiek poniżej 6 lat (ze względu na ryzyko zakrztuszenia)

Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu leku małym dzieciom, ze względu na potencjalne ryzyko przypadkowego zakrztuszenia się tabletką.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Halset® należy mieć na uwadze następujące kwestie:

  • W przypadku ciężkich zakażeń przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy, nudnościami i wymiotami, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
  • Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, konieczna jest konsultacja lekarska.
  • Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, biegunki (szczególnie u dzieci), nudności i wymiotów.
  • Preparat nie zawiera cukru, co umożliwia jego stosowanie u osób z cukrzycą.
  • Lek zawiera sorbitol (742,35 mg/tabletka), dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.
  • Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g.

W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Warto zapamiętać
  • Halset® jest skuteczny w leczeniu lekkich i średniociężkich stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
  • Preparat zawiera sorbitol, co wyklucza jego stosowanie u pacjentów z nietolerancją fruktozy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są znane interakcje chlorku cetylopirydyniowego zastosowanego w postaci tabletek do ssania o stężeniu substancji czynnej 0,2%. Należy jednak pamiętać, że chlorek cetylopirydyniowy najskuteczniej działa w środowisku słabo zasadowym, natomiast w silnie kwaśnym ulega inaktywacji.

Ta informacja może być istotna przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów miejscowych w jamie ustnej, które mogłyby wpływać na pH środowiska.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania chlorku cetylopirydyniowego u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jednakże substancja ta jest powszechnie stosowana od wielu lat bez wyraźnych następstw klinicznych. W przypadku konieczności zastosowania leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, zaleca się ostrożność i konsultację z lekarzem prowadzącym.

Działania niepożądane

Podczas stosowania preparatu Halset® rzadko zgłaszano następujące działania niepożądane:

  • Reakcje alergiczne (np. pokrzywka, wysypka)
  • Uczucie pieczenia w jamie ustnej
  • Nudności
  • Przemijające zaburzenia smaku

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania preparatu Halset® mogą wystąpić następujące objawy:

  • Biegunka z towarzyszącym odwodnieniem (głównie z powodu zawartości sorbitolu)
  • Podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej
  • Nudności i wymioty

Postępowanie w przypadku zatrucia obejmuje:

  • Płukanie żołądka
  • Podtrzymanie czynności układu oddechowego i układu krążenia
  • W przypadku wystąpienia drgawek - podanie małych dawek barbituranów

Mechanizm działania

Chlorek cetylopirydyniowy, będący substancją czynną preparatu Halset®, wykazuje łagodne, miejscowe działanie odkażające. Jego spektrum działania obejmuje:

  • Bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne
  • Grzyby (w tym Candida albicans)

Mechanizm działania chlorku cetylopirydyniowego polega na:

  • Hamowaniu metabolizmu bakterii poprzez blokowanie istotnych układów enzymatycznych
  • Wpływie na mechanizmy cytoadhezyjne bakterii
  • Zwiększaniu przepuszczalności błony cytoplazmatycznej mikroorganizmów i jej niszczeniu

Warto zauważyć, że skuteczność leku jest najwyższa w środowisku słabo zasadowym, gdzie chlorek cetylopirydyniowy występuje w postaci zjonizowanej. Przy pH poniżej 3, lek traci swoją aktywność.

Skład preparatu

Jedna tabletka preparatu Halset® zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego jako substancję czynną.

Preparat Halset® stanowi cenne narzędzie w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Jego skuteczność, połączona z dogodnym sposobem podawania, czyni go wartościową opcją terapeutyczną w codziennej praktyce lekarskiej. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zalecanego dawkowania i monitorowaniu pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).