Wyszukaj produkt

Gripex® Duo

Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride

tabl. powl.
500 mg+ 6,1 mg
16 szt.
Doustnie
OTC
100%
32,00

Gripex® Duo - informacje dla lekarza

Gripex® Duo jest wskazany do doraźnego leczenia objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak:

  • Gorączka
  • Ból głowy
  • Ból gardła
  • Bóle mięśniowe i kostno-stawowe
  • Katar
  • Niedrożność nosa i zatok przynosowych

Lek ten należy stosować, gdy wymagane jest równoczesne działanie obkurczające naczynia krwionośne (fenylefryna) oraz przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (paracetamol). W przypadku dominacji jednego z objawów (niedrożność nosa lub ból/gorączka) zaleca się monoterapię odpowiednią substancją czynną.

Gripex® Duo jest złożonym lekiem o szerokim spektrum działania, szczególnie przydatnym w leczeniu wieloobjawowych infekcji górnych dróg oddechowych.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież >65 kg 500-1000 mg (1-2 tabl.) co 4h 4 g paracetamolu (8 tabl.)
Dorośli i młodzież 43-65 kg 500 mg (1 tabl.) co 4h 3 g paracetamolu (6 tabl.)
Dorośli i młodzież 33-43 kg 500 mg (1 tabl.) co 6h 2 g paracetamolu (4 tabl.)

Tabela przedstawia schemat dawkowania Gripex® Duo w zależności od masy ciała pacjenta.

Ważne zasady dawkowania:

  • Nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji lekarskiej
  • Stosować najniższą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas
  • Nie przekraczać zalecanych dawek
  • Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat

W przypadku niewydolności nerek lub wątroby konieczna jest modyfikacja dawkowania:

  • Umiarkowana niewydolność nerek (ClCr 10-50 ml/min): odstęp między dawkami min. 6h
  • Ciężka niewydolność nerek (ClCr <10 ml/min): odstęp między dawkami min. 8h
  • Przewlekła niewydolność wątroby: odstęp między dawkami min. 6h, unikać dawek maksymalnych

Dawkowanie Gripex® Duo wymaga indywidualnego dostosowania do masy ciała pacjenta oraz funkcji nerek i wątroby. Kluczowe jest nieprzekraczanie zalecanych dawek i czasu stosowania.

Przeciwwskazania

Stosowanie Gripex® Duo jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na paracetamol, fenylefrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca
  • Guz chromochłonny nadnercza
  • Jaskra z zamkniętym kątem przesączania
  • Nadczynność tarczycy
  • Rozrost gruczołu krokowego
  • Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej
  • Stosowanie inhibitorów MAO i okres 14 dni od zaprzestania ich stosowania
  • Stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych
  • Stosowanie zydowudyny
  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Wiek poniżej 12 lat
  • Choroba alkoholowa

Szeroki zakres przeciwwskazań wymaga dokładnego wywiadu i oceny stanu pacjenta przed zastosowaniem leku Gripex® Duo. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan układu sercowo-naczyniowego, funkcję wątroby i nerek oraz interakcje z innymi lekami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Gripex® Duo należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub sympatykomimetyki
  • Unikać spożywania alkoholu podczas leczenia
  • Zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, chorobą alkoholową lub przyjmujących leki hepatotoksyczne
  • Monitorować aktywność enzymów wątrobowych podczas leczenia
  • Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, chorobami zakrzepowo-zatorowymi, niewydolnością oddechową, astmą oskrzelową
  • Zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z flukloksacyliną (ryzyko kwasicy metabolicznej)
  • Monitorować pacjentów w kierunku reakcji skórnych (zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka)

Lek zawiera sorbitol, tartrazynę i glukozę, co może mieć znaczenie u pacjentów z nietolerancją fruktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Stosowanie Gripex® Duo wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem funkcji wątroby, nerek i układu sercowo-naczyniowego. Kluczowe jest unikanie jednoczesnego stosowania z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub sympatykomimetyki.

Warto zapamiętać
  • Gripex® Duo zawiera paracetamol i fenylefrynę, co pozwala na jednoczesne leczenie bólu, gorączki i objawów niedrożności nosa
  • Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek dla dorosłych o masie ciała powyżej 65 kg, należy ją odpowiednio zmniejszyć u pacjentów o niższej masie ciała

Interakcje

Gripex® Duo wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, z których najważniejsze to:

Interakcje paracetamolu:

  • Inhibitory MAO - ryzyko stanu pobudzenia i wysokiej gorączki
  • Zydowudyna - nasilenie toksycznego działania na szpik kostny
  • Leki przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe - nasilenie działania
  • Ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany - zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby
  • Probenecyd - wydłużenie T0,5 paracetamolu
  • NLPZ - zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek
  • Flukloksacylina - ryzyko kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową

Interakcje fenylefryny:

  • Inhibitory MAO - nasilenie działania fenylefryny
  • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększone ryzyko objawów sercowo-naczyniowych
  • Leki β-adrenolityczne i przeciwnadciśnieniowe - zmniejszenie skuteczności
  • Indometacyna, β-adrenolityki, metyldopa - ryzyko przełomu nadciśnieniowego
  • Digoksyna i glikozydy nasercowe - zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca
  • Alkaloidy sporyszu - ryzyko zwiększenia ciśnienia tętniczego

Ze względu na liczne i potencjalnie niebezpieczne interakcje, przed zastosowaniem Gripex® Duo należy dokładnie przeanalizować listę wszystkich leków przyjmowanych przez pacjenta. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów stosujących leki wpływające na układ sercowo-naczyniowy oraz metabolizm wątrobowy.

Ciąża i laktacja

Gripex® Duo jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

  • Paracetamol przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki
  • Bezpieczeństwo stosowania fenylefryny w ciąży nie zostało ustalone
  • Fenylefryna może zmniejszać krążenie łożyskowe i być wydzielana z mlekiem matki

U kobiet w ciąży i karmiących piersią należy rozważyć alternatywne metody leczenia objawowego przeziębienia i grypy, konsultując się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Gripex® Duo to:

Paracetamol:

  • Zaburzenia krwi (rzadko): niedokrwistość, małopłytkowość, agranulocytoza
  • Reakcje nadwrażliwości (bardzo rzadko): reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit (rzadko): bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty
  • Zaburzenia wątroby (bardzo rzadko): niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka
  • Ciężkie reakcje skórne (bardzo rzadko): zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka

Fenylefryna:

  • Zaburzenia układu nerwowego (bardzo rzadko): lęk, niepokój, bezsenność, zawroty głowy
  • Zaburzenia serca (rzadko): podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca
  • Zaburzenia żołądka i jelit (często): nudności, wymioty, zaburzenia trawienia
  • Zaburzenia skóry (rzadko): reakcje alergiczne, świąd, pokrzywka

Mimo że Gripex® Duo jest lekiem dostępnym bez recepty, może powodować poważne działania niepożądane. Pacjentów należy poinformować o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów sugerujących ciężkie reakcje alergiczne lub uszkodzenie wątroby.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Gripex® Duo może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, głównie ze względu na zawartość paracetamolu:

  • Uszkodzenie wątroby możliwe przy jednorazowym spożyciu 10 g paracetamolu lub więcej
  • U pacjentów z czynnikami ryzyka (np. stosujących leki indukujące enzymy wątrobowe, nadużywających alkoholu) uszkodzenie wątroby możliwe przy dawce 5 g
  • Objawy przedawkowania paracetamolu: bladość, nudności, wymioty, ból brzucha, uszkodzenie wątroby (12-48h po spożyciu)
  • Możliwe powikłania: encefalopatia, krwotok, hipoglikemia, obrzęk mózgu, ostra niewydolność nerek

Postępowanie w przypadku przedawkowania:

  1. Natychmiastowe skierowanie do szpitala
  2. Prowokacja wymiotów (jeśli od spożycia nie upłynęła więcej niż 1h)
  3. Podanie węgla aktywowanego
  4. Oznaczenie stężenia paracetamolu w osoczu po 4h od spożycia
  5. Podanie N-acetylocysteiny (najskuteczniejsze do 8h po spożyciu)
  6. W ciężkich przypadkach - leczenie w warunkach intensywnej terapii

Przedawkowanie Gripex® Duo stanowi stan zagrożenia życia wymagający natychmiastowej interwencji medycznej. Kluczowe znaczenie ma szybkie wdrożenie leczenia N-acetylocysteiną w przypadku zatrucia paracetamolem.

Mechanizm działania

Paracetamol:

  • Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • Hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w OUN
  • Zmniejszenie syntezy prostaglandyn w podwzgórzu
  • Brak działania przeciwzapalnego i wpływu na agregację płytek krwi

Fenylefryna:

  • Amina sympatykomimetyczna
  • Pobudzenie receptorów α-adrenergicznych w ścianie naczyń
  • Skurcz naczyń krwionośnych
  • Zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa

Połączenie paracetamolu i fenylefryny w Gripex® Duo zapewnia kompleksowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i zmniejszające objawy niedrożności nosa, co czyni ten lek skutecznym w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy.

Skład

1 tabletka powlekana Gripex® Duo zawiera:

  • 500 mg paracetamolu
  • 6,1 mg fenylefryny chlorowodorku

Skład Gripex® Duo zapewnia optymalne dawki substancji czynnych dla skutecznego leczenia objawowego przeziębienia i grypy u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).