Wyszukaj produkt

Glivec®

Imatinib

kaps. twarde
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
9164,16
Glivec®
kaps. twarde
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Wskazania do stosowania leku Glivec

Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) z chromosomem Philadelphia (Ph+), którzy nie kwalifikują się do zabiegu transplantacji szpiku jako leczenia pierwszego rzutu
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z CML Ph+ w fazie przewlekłej, gdy leczenie interferonem α jest nieskuteczne lub w fazie akceleracji choroby, lub w przebiegu przełomu blastycznego
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL) w skojarzeniu z chemioterapią
  • Dorosłych pacjentów z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL w monoterapii
  • Dorosłych pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD) związanymi z rearanżacją genu receptora płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR)
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym zespołem hipereozynofilowym (HES) i/lub przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL) z rearanżacją FIP1L1-PDGFRα

Ponadto Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów ze złośliwymi, nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami, Kit (CD 117) dodatnimi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu adjuwantowym dorosłych pacjentów z istotnym ryzykiem nawrotu po zabiegu usunięcia Kit (CD 117)-dodatnich nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP) oraz dorosłych pacjentów z nawracającymi i/lub z przerzutami DFSP, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego

Skuteczność leku Glivec została oceniona na podstawie współczynnika odpowiedzi hematologicznej i cytogenetycznej oraz okresu przeżycia wolnego od progresji choroby w różnych wskazaniach. Z wyjątkiem nowo rozpoznanej CML, brak kontrolowanych badań klinicznych wykazujących korzyść kliniczną lub zwiększone przeżycie w pozostałych wskazaniach.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien prowadzić lekarz doświadczony w leczeniu pacjentów z nowotworami hematologicznymi i mięsakami. Zalecaną dawkę należy przyjmować doustnie podczas posiłku, popijając dużą szklanką wody, w celu zminimalizowania ryzyka podrażnienia przewodu pokarmowego.

Dawki 400 mg lub 600 mg należy podawać raz na dobę, natomiast dawkę 800 mg należy podawać w dwóch dawkach po 400 mg, rano i wieczorem. Pacjentom (dzieciom) niezdolnym do połknięcia kapsułek można rozpuścić ich zawartość w szklance niegazowanej wody lub soku jabłkowego.

Dawkowanie w przewlekłej białaczce szpikowej (CML) u dorosłych:

  • Faza przewlekła: 400 mg/dobę
  • Faza akceleracji: 600 mg/dobę
  • Przełom blastyczny: 600 mg/dobę

Można rozważyć zwiększenie dawki z 400 mg do 600 mg lub 800 mg w fazie przewlekłej choroby, lub z 600 mg do 800 mg w fazie akceleracji lub przełomie blastycznym w przypadku braku ciężkich działań niepożądanych i ciężkiej neutropenii lub trombocytopenii niezwiązanych z białaczką w następujących sytuacjach: progresja choroby, brak zadowalającej odpowiedzi hematologicznej po co najmniej 3 miesiącach leczenia, brak odpowiedzi cytogenetycznej po 12 miesiącach leczenia lub utrata wcześniej uzyskanej odpowiedzi hematologicznej i/lub cytogenetycznej.

Dawkowanie w CML u dzieci:

Dawkowanie u dzieci należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). U dzieci w fazie przewlekłej CML i fazach zaawansowanych zaleca się dawkę 340 mg/m2 pc./dobę (nie przekraczając całkowitej dawki 800 mg). Można podawać w jednej dawce dobowej lub podzielić dawkę na dwie części - rano i wieczorem.

Dawkowanie w ostrej białaczce limfoblastycznej z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL):

U dorosłych pacjentów zalecana dawka Glivec to 600 mg/dobę. U dzieci dawkowanie należy ustalać na podstawie powierzchni ciała w wysokości 340 mg/m2 pc./dobę (nie przekraczając całkowitej dawki 600 mg).

Dawkowanie w innych wskazaniach u dorosłych:

  • MDS/MPD: 400 mg/dobę
  • HES/CEL: 100 mg/dobę, z możliwością zwiększenia do 400 mg/dobę
  • GIST: 400 mg/dobę

Czas trwania leczenia: W badaniach klinicznych leczenie było kontynuowane do czasu progresji choroby. Nie badano wpływu zaprzestania leczenia po osiągnięciu całkowitej odpowiedzi cytogenetycznej.

Dostosowanie dawki:

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych niezwiązanych z białaczką, leczenie należy przerwać do czasu ustąpienia objawów. Następnie można wznowić leczenie w zależności od początkowego nasilenia działań niepożądanych.

W przypadku zwiększenia stężenia bilirubiny >3 x GGN lub aktywności aminotransferaz wątrobowych >5 x GGN, należy przerwać leczenie do czasu zmniejszenia stężenia bilirubiny do <1,5 x GGN i aktywności aminotransferaz do <2,5 x GGN. Następnie można kontynuować leczenie zmniejszoną dawką dobową.

Grupa pacjentów Zmniejszenie dawki
Dorośli Z 400 mg do 300 mg
Z 600 mg do 400 mg
Z 800 mg do 600 mg
Dzieci Z 340 mg/m2 pc. do 260 mg/m2 pc./dobę

Dawkowanie należy dostosować również w przypadku wystąpienia ciężkiej neutropenii i trombocytopenii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Glivec należy regularnie wykonywać pełne badanie morfologii krwi. Leczenie może być związane z wystąpieniem neutropenii lub trombocytopenii. Należy ściśle monitorować pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Odnotowano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym niewydolności wątroby i martwicy wątroby.

U pacjentów przyjmujących Glivec zgłaszano przypadki zatrzymania płynów w organizmie. Należy regularnie kontrolować masę ciała pacjentów. Nieoczekiwany, szybki przyrost masy ciała powinien być dokładnie zbadany i w razie konieczności należy wdrożyć odpowiednie leczenie wspomagające.

Pacjenci z chorobami serca powinni być uważnie monitorowani. U pacjentów z zespołem hipereozynofilowym z zajęciem mięśnia sercowego odnotowano pojedyncze przypadki wstrząsu kardiogennego/zaburzeń funkcji lewej komory serca.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Całkowity wpływ imatynibu na organizm może być większy u tych pacjentów.

U dzieci i młodzieży przyjmujących Glivec odnotowano przypadki opóźnienia wzrostu. Zaleca się ścisłe monitorowanie wzrostu u dzieci leczonych imatynibem.

Warto zapamiętać
  • Glivec należy przyjmować doustnie podczas posiłku, popijając dużą szklanką wody.
  • Podczas leczenia konieczne jest regularne wykonywanie badań morfologii krwi oraz monitorowanie czynności wątroby.

Interakcje z innymi lekami

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Glivec z inhibitorami lub induktorami enzymu CYP3A4, gdyż może to wpływać na stężenie imatynibu w osoczu. Imatynib może również wpływać na stężenie innych leków metabolizowanych przez CYP3A4, CYP2D6 i CYP2C9.

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu warfaryny. Zaleca się stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej lub standardowej zamiast pochodnych kumaryny.

Ciąża i karmienie piersią

Imatynibu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w czasie leczenia. Kobiety przyjmujące imatynib nie powinny karmić piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, bóle mięśni, kurcze mięśni i wysypka. Często obserwowano również obrzęki, zwłaszcza wokół oczu i obrzęki kończyn dolnych.

Inne istotne działania niepożądane obejmują: mielosupresję (neutropenię, trombocytopenię, anemię), krwawienia, zatrzymanie płynów, hepatotoksyczność, zaburzenia czynności serca.

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Przedawkowanie

Doświadczenie z dawkami większymi niż zalecane jest ograniczone. W przypadku przedawkowania należy obserwować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Zgłaszane objawy przedawkowania obejmowały nudności, wymioty, biegunkę, wysypkę, obrzęki, zmęczenie, bóle mięśni, trombocytopenię, pancytopenię, ból brzucha, ból głowy, zmniejszenie apetytu.

Właściwości farmakologiczne

Imatynib jest inhibitorem kinazy białkowo-tyrozynowej, który silnie hamuje kinazę Bcr-Abl oraz inne kinazy, w tym receptor PDGF i c-Kit. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe poprzez hamowanie proliferacji i indukcję apoptozy w komórkach nowotworowych z obecnością określonych zaburzeń genetycznych.

Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie przy udziale enzymu CYP3A4. Około 13% dawki jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.