Wyszukaj produkt

Glivec®

Imatinib

tabl. powl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
9164,16
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Glivec® (imatynib) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) z chromosomem Philadelphia (Ph+), którzy nie kwalifikują się do przeszczepu szpiku jako leczenia pierwszego rzutu
  • Dorosłych oraz dzieci i młodzieży z CML Ph+ w fazie przewlekłej po niepowodzeniu leczenia interferonem alfa, lub w fazie akceleracji lub przełomu blastycznego
  • Dorosłych oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL) w skojarzeniu z chemioterapią
  • Dorosłych z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL w monoterapii
  • Dorosłych z zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD) związanymi z rearanżacją genu receptora płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR)
  • Dorosłych z zaawansowanym zespołem hipereozynofilowym (HES) i/lub przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL) z rearanżacją FIP1L1-PDGFRα

Glivec jest również wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych z nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami, Kit (CD 117) dodatnimi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu adjuwantowym dorosłych po resekcji Kit (CD 117)-dodatnich GIST z istotnym ryzykiem nawrotu
  • Dorosłych z nieoperacyjnymi guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP) oraz dorosłych z nawracającymi i/lub z przerzutami DFSP, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego

Skuteczność Glivec została oceniona na podstawie współczynników odpowiedzi hematologicznej i cytogenetycznej oraz przeżycia wolnego od progresji w CML, współczynników odpowiedzi w Ph+ ALL, MDS/MPD, HES/CEL oraz obiektywnych współczynników odpowiedzi u dorosłych z nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami GIST i DFSP oraz przeżycia bez wznowy w leczeniu adjuwantowym GIST.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien prowadzić lekarz doświadczony w leczeniu nowotworów hematologicznych i mięsaków złośliwych. Zalecaną dawkę należy przyjmować doustnie podczas posiłku, popijając dużą szklanką wody. Dawki 400 mg lub 600 mg należy podawać raz na dobę, natomiast dawkę 800 mg należy podawać w dwóch dawkach po 400 mg rano i wieczorem.

U pacjentów, którzy nie mogą połknąć kapsułek, można rozpuścić ich zawartość w szklance wody niegazowanej lub soku jabłkowego. Kobiety w wieku rozrodczym otwierające kapsułki powinny zachować ostrożność i unikać kontaktu proszku ze skórą i oczami.

Dawkowanie w CML u dorosłych:
Faza choroby Zalecana dawka
Faza przewlekła 400 mg/dobę
Faza akceleracji 600 mg/dobę
Przełom blastyczny 600 mg/dobę

Dawkowanie można zwiększyć z 400 mg do 600 mg lub 800 mg w fazie przewlekłej choroby, lub z 600 mg do 800 mg w fazie akceleracji lub przełomie blastycznym w przypadku braku ciężkich działań niepożądanych i ciężkiej neutropenii lub małopłytkowości niezwiązanych z białaczką w następujących sytuacjach: progresja choroby, brak zadowalającej odpowiedzi hematologicznej po co najmniej 3 miesiącach leczenia, brak odpowiedzi cytogenetycznej po 12 miesiącach leczenia lub utrata wcześniej uzyskanej odpowiedzi hematologicznej i/lub cytogenetycznej.

Dawkowanie w CML u dzieci:

Dawkowanie u dzieci należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). Zalecana dawka wynosi 340 mg/m2 pc./dobę w fazie przewlekłej CML i fazach zaawansowanych CML (nie przekraczać całkowitej dawki 800 mg). Można podawać w jednej dawce dobowej lub podzielić dawkę na dwie części - rano i wieczorem.

Dawkowanie w Ph+ ALL:

Zalecana dawka Glivec wynosi 600 mg/dobę u dorosłych pacjentów z Ph+ ALL. We wszystkich fazach leczenia konieczny jest nadzór hematologów doświadczonych w prowadzeniu pacjentów z tą chorobą.

Dawkowanie w MDS/MPD:

Zalecana dawka Glivec wynosi 400 mg/dobę u dorosłych pacjentów z MDS/MPD.

Dawkowanie w HES/CEL:

Zalecana dawka Glivec wynosi 100 mg/dobę u dorosłych pacjentów z HES/CEL. Można rozważyć zwiększenie dawki ze 100 mg do 400 mg w przypadku braku działań niepożądanych, jeśli badania wykażą niewystarczającą odpowiedź na leczenie.

Dawkowanie w GIST:

Zalecana dawka Glivec wynosi 400 mg/dobę u dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami GIST. W leczeniu adjuwantowym po resekcji GIST zalecana dawka wynosi również 400 mg/dobę.

Warto zapamiętać:

  • Dawkowanie Glivec należy dostosować indywidualnie w zależności od wskazania, fazy choroby i tolerancji leczenia
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, zwłaszcza pod kątem działań niepożądanych hematologicznych i hepatotoksyczności

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Glivec należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Jednoczesne stosowanie z lekami indukującymi CYP3A4 (np. deksametazon, fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna) może zmniejszać ekspozycję na imatynib
  • U pacjentów po tyreoidektomii otrzymujących lewotyroksynę może wystąpić niedoczynność tarczycy
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy ściśle monitorować morfologię krwi i enzymy wątrobowe
  • Możliwe jest wystąpienie zatrzymania płynów (wysięk opłucnowy, obrzęki, wodobrzusze)
  • U pacjentów z chorobami serca w wywiadzie należy zachować ostrożność
  • Możliwe jest wystąpienie krwawień z przewodu pokarmowego lub wewnątrz guza u pacjentów z GIST
  • U dzieci i młodzieży przed okresem dojrzewania może wystąpić opóźnienie wzrostu

Konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi i czynności wątroby. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy rozważyć zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Imatynib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Jednoczesne stosowanie z induktorami CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina) może zmniejszać stężenie imatynibu we krwi. Inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol) mogą zwiększać stężenie imatynibu.

Imatynib może zwiększać stężenie we krwi leków metabolizowanych przez CYP3A4 (np. cyklosporyna, pimozyd, takrolimus, symwastatyna). Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków.

U pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe zaleca się zastąpienie pochodnych kumaryny heparyną drobnocząsteczkową lub standardową.

Wpływ na ciążę i laktację

Imatynib nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia. Nie zaleca się karmienia piersią w trakcie leczenia imatynibem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to:

  • Neutropenia, trombocytopenia, niedokrwistość
  • Bóle głowy
  • Nudności, biegunka, wymioty, niestrawność
  • Obrzęki powierzchowne, zmęczenie
  • Bóle mięśni, kurcze mięśni, bóle stawów
  • Wysypka

Często występują również zaburzenia czynności wątroby, zatrzymanie płynów, krwawienia. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Warto zapamiętać:

  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie morfologii krwi i czynności wątroby w trakcie leczenia Glivec
  • W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych należy rozważyć modyfikację dawkowania

Przedawkowanie

Doświadczenie z dawkami większymi niż zalecane jest ograniczone. W przypadku przedawkowania należy obserwować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Zgłaszane objawy przedawkowania to m.in. nudności, wymioty, biegunka, wysypka, obrzęki, zmęczenie, bóle mięśni, trombocytopenia, pancytopenia.

Właściwości farmakodynamiczne

Imatynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, który silnie hamuje kinazę Bcr-Abl. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe w komórkach CML i ALL z chromosomem Philadelphia. Hamuje również kinazy receptorowe dla PDGF, SCF i c-Kit. Imatynib hamuje proliferację i indukuje apoptozę w komórkach nowotworowych z ekspresją tych kinaz.

Skuteczność kliniczna imatynibu została wykazana w leczeniu CML, ALL Ph+, MDS/MPD, HES/CEL, GIST i DFSP.

Właściwości farmakokinetyczne

Imatynib wchłania się szybko po podaniu doustnym. Biodostępność wynosi 98%. Wiąże się głównie z albuminami osocza. Jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Głównym metabolitem jest N-demetylowa pochodna, wykazująca podobną aktywność do związku macierzystego. Okres półtrwania imatynibu wynosi około 18 godzin. Wydalany jest głównie z kałem w postaci metabolitów.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może być konieczne dostosowanie dawkowania.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.