Wyszukaj produkt

Glivec®

Imatinib

tabl. powl.
400 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
9164,16
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Glivec® - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) z chromosomem Philadelphia (Ph+), którzy nie kwalifikują się do zabiegu transplantacji szpiku jako leczenia pierwszego rzutu
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z CML Ph+ w fazie przewlekłej, gdy leczenie interferonem α jest nieskuteczne lub w fazie akceleracji choroby, lub w przebiegu przełomu blastycznego
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL) w skojarzeniu z chemioterapią
  • Dorosłych pacjentów z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL w monoterapii
  • Dorosłych pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD) związanymi z rearanżacją genu receptora płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR)
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym zespołem hipereozynofilowym (HES) i/lub przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL) z rearanżacją FIP1L1-PDGFRα

Glivec jest również wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów ze złośliwymi, nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami, Kit (CD 117) dodatnimi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu adjuwantowym dorosłych pacjentów z istotnym ryzykiem nawrotu po zabiegu usunięcia Kit (CD 117)-dodatnich GIST
  • Leczeniu dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP) oraz dorosłych pacjentów z nawracającymi i/lub z przerzutami DFSP, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego

Skuteczność leku została oceniona na podstawie współematologicznej i cytogenetycznej oraz okresu przeżycia wolnego od progresji choroby w poszczególnych wskazaniach.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien prowadzić lekarz doświadczony w leczeniu nowotworów hematologicznych i mięsaków złośliwych. Zalecaną dawkę należy przyjmować doustnie podczas posiłku, popijając dużą szklanką wody.

Dawkowanie w CML u dorosłych:

  • Faza przewlekła: 400 mg/dobę
  • Faza akceleracji: 600 mg/dobę
  • Przełom blastyczny: 600 mg/dobę

Dawkowanie u dzieci z CML należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). Zalecana dawka to 340 mg/m2 pc./dobę (nie przekraczać 800 mg/dobę).

Dawkowanie w Ph+ ALL u dorosłych: 600 mg/dobę

Dawkowanie w MDS/MPD u dorosłych: 400 mg/dobę

Dawkowanie w HES/CEL u dorosłych: 100 mg/dobę, z możliwością zwiększenia do 400 mg/dobę

Dawkowanie w GIST u dorosłych: 400 mg/dobę

Wskazanie Dawka
CML faza przewlekła (dorośli) 400 mg/dobę
CML faza akceleracji (dorośli) 600 mg/dobę
CML przełom blastyczny (dorośli) 600 mg/dobę
CML (dzieci) 340 mg/m2 pc./dobę (maks. 800 mg)
Ph+ ALL (dorośli) 600 mg/dobę
MDS/MPD (dorośli) 400 mg/dobę
HES/CEL (dorośli) 100-400 mg/dobę
GIST (dorośli) 400 mg/dobę

Dawkowanie należy dostosować w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami indukującymi CYP3A4 ze względu na ryzyko zmniejszenia ekspozycji na imatynib. Konieczne jest monitorowanie czynności tarczycy, wątroby i nerek. Należy kontrolować masę ciała pacjentów ze względu na ryzyko zatrzymania płynów. U pacjentów z chorobami serca w wywiadzie należy zachować szczególną ostrożność.

Interakcje

Imatynib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z inhibitorami lub induktorami tego enzymu. Imatynib może zwiększać stężenie w osoczu leków metabolizowanych przez CYP3A4, CYP2D6 i CYP2C9.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Nie należy karmić piersią w trakcie leczenia imatynibem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, bóle mięśni, kurcze mięśni i wysypka. Często występują również obrzęki, neutropenia i trombocytopenia.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy obserwować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Brak swoistego antidotum.

Właściwości farmakologiczne

Imatynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, który hamuje kinazę Bcr-Abl oraz receptory kinaz tyrozynowych PDGFR i c-Kit. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe w komórkach z ekspresją Bcr-Abl lub z mutacją c-Kit.

Warto zapamiętać

Kluczowe informacje:

  • Glivec jest wskazany w leczeniu CML, Ph+ ALL, MDS/MPD, HES/CEL oraz GIST
  • Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wskazania i stanu pacjenta

Glivec jest skutecznym lekiem w terapii celowanej nowotworów hematologicznych i mięsaków. Właściwe dawkowanie i monitorowanie pacjenta pozwala na uzyskanie optymalnych efektów leczenia przy akceptowalnym profilu bezpieczeństwa.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.