Wyszukaj produkt

Glivec®

Imatinib

tabl. powl.
400 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
50 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
400 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Glivec®
kaps. twarde
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
9164,16
Glivec®
tabl. powl.
100 mg
120 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Wskazania do stosowania leku Glivec

Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) z chromosomem Philadelphia (Ph+), którzy nie kwalifikują się do zabiegu transplantacji szpiku jako leczenia pierwszego rzutu
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z CML Ph+ w fazie przewlekłej, gdy leczenie interferonem α jest nieskuteczne lub w fazie akceleracji choroby, lub w przebiegu przełomu blastycznego
  • Dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (Ph+ ALL) w skojarzeniu z chemioterapią
  • Dorosłych pacjentów z nawracającą lub oporną na leczenie Ph+ ALL w monoterapii
  • Dorosłych pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD) związanymi z rearanżacją genu receptora płytkopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR)
  • Dorosłych pacjentów z zaawansowanym zespołem hipereozynofilowym (HES) i/lub przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL) z rearanżacją FIP1L1-PDGFRα

Ponadto Glivec jest wskazany w leczeniu:

  • Dorosłych pacjentów ze złośliwymi, nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami, Kit (CD 117) dodatnimi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu adjuwantowym dorosłych pacjentów z istotnym ryzykiem nawrotu po zabiegu usunięcia Kit (CD 117)-dodatnich nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST)
  • Leczeniu dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP) oraz dorosłych pacjentów z nawracającymi i/lub z przerzutami DFSP, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego

Skuteczność leku Glivec została oceniona na podstawie współczynnika ogólnej odpowiedzi hematologicznej i cytogenetycznej oraz okresu przeżycia wolnego od progresji choroby w CML, współczynnika odpowiedzi hematologicznej i cytogenetycznej w Ph+ ALL, MDS/MPD, współczynnika odpowiedzi hematologicznej w HES/CEL oraz na podstawie obiektywnego współczynnika odpowiedzi u dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami GIST i DFSP oraz na podstawie okresu przeżycia bez wznowy w leczeniu adjuwantowym GIST.

Doświadczenie ze stosowaniem leku Glivec u pacjentów z MDS/MPD związanymi z rearanżacją genu PDGFR jest bardzo ograniczone. Z wyjątkiem nowo rozpoznanej przewlekłej białaczki szpikowej (CML) brak kontrolowanych badań klinicznych wykazujących korzyść kliniczną lub zwiększone przeżycie w tych wskazaniach.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien prowadzić lekarz mający doświadczenie w leczeniu pacjentów z hematologicznymi nowotworami złośliwymi i mięsakami złośliwymi. Zalecaną dawkę należy przyjmować doustnie podczas posiłku, popijając dużą szklanką wody, w celu zminimalizowania ryzyka podrażnienia przewodu pokarmowego. Dawki po 400 mg lub 600 mg należy podawać raz na dobę, natomiast dobową dawkę 800 mg należy podawać w dwóch dawkach po 400 mg, rano i wieczorem.

Pacjentom (dzieciom), którzy nie są zdolni połknąć kapsułek, można rozpuścić zawartość kapsułek w szklance niegazowanej wody lub soku jabłkowego. Kobiety w wieku rozrodczym, które otwierają kapsułki należy poinstruować, żeby postępowały ostrożnie z ich zawartością; unikały kontaktu proszku ze skórą, oczami oraz nie wdychały go. Po zakończeniu takiego przygotowania produktu leczniczego należy natychmiast umyć ręce.

Dawkowanie w CML u dorosłych pacjentów

Faza choroby Zalecana dawka
Faza przewlekła 400 mg/dobę
Faza akceleracji 600 mg/dobę
Przełom blastyczny 600 mg/dobę

Dawkowanie w poszczególnych fazach CML u dorosłych pacjentów

Czas trwania leczenia: w badaniach klinicznych leczenie produktem leczniczym było kontynuowane do czasu progresji choroby. Nie badano wpływu zaprzestania leczenia po osiągnięciu pełnej odpowiedzi cytogenetycznej.

Dawkowanie w CML u dzieci

Dawkowanie u dzieci należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). U dzieci w fazie przewlekłej CML i fazach zaawansowanych CML zaleca się dawkę 340 mg/m2 pc./dobę (nie należy stosować całkowitej dawki większej niż 800 mg). Produkt można podawać w postaci jednej dawki na dobę lub można podzielić dawkę dobową na dwie części - jedną podawaną rano i drugą wieczorem.

Dawkowanie w Ph+ ALL u dorosłych pacjentów

Zalecana dawka produktu leczniczego to 600 mg/dobę u dorosłych pacjentów z Ph+ ALL. We wszystkich fazach leczenia konieczny jest nadzór hematologów doświadczonych w prowadzeniu pacjentów z tą chorobą.

Dawkowanie w Ph+ ALL u dzieci

Dawkowanie u dzieci należy ustalać na podstawie powierzchni ciała (mg/m2 pc.). U dzieci z Ph+ ALL zaleca się dawkę dobową w wysokości 340 mg/m2 pc. (nie należy stosować dawki całkowitej większej niż 600 mg).

Dawkowanie w MDS/MPD

Zalecana dawka produktu leczniczego to 400 mg/dobę u dorosłych pacjentów z MDS/MPD.

Dawkowanie w HES/CEL

Zalecana dawka produktu leczniczego wynosi 100 mg/dobę u dorosłych pacjentów z HES/CEL. Można rozważyć zwiększenie dawki ze 100 mg do 400 mg przy braku reakcji niepożądanych na lek, jeśli badania wykażą niewystarczającą odpowiedź na leczenie.

Dawkowanie w GIST

Zalecana dawka produktu leczniczego u dorosłych pacjentów z postaciami GIST nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami, wynosi 400 mg/dobę.

Zalecana dawka produktu leczniczego w leczeniu adjuwantowym dorosłych pacjentów po resekcji GIST wynosi 400 mg/dobę. Optymalny czas trwania leczenia nie został jeszcze ustalony. Długość leczenia tego wskazania w badaniu klinicznym wynosiła 36 miesięcy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku Glivec należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Jednoczesne stosowanie z lekami indukującymi CYP3A4 (np. deksametazon, fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna, fenobarbital lub ziele dziurawca) może istotnie zmniejszać ekspozycję na imatynib
  • U pacjentów po usunięciu gruczołu tarczowego, którym zastępczo podawano lewotyroksynę, należy ściśle kontrolować stężenie TSH
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy szczegółowo monitorować obraz krwi obwodowej oraz aktywność enzymów wątrobowych
  • Należy uważnie monitorować pacjentów z chorobami serca lub niewydolnością serca w wywiadzie
  • U pacjentów z HES/CEL oraz zajęciem serca, przed rozpoczęciem leczenia imatynibem należy rozważyć konsultację kardiologiczną
  • Należy regularnie wykonywać pełne badanie krwi
  • U pacjentów otrzymujących imatynib należy regularnie oceniać czynność wątroby
  • U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek należy stosować minimalną dawkę początkową
  • Należy ściśle monitorować wzrost u dzieci w czasie leczenia imatynibem
Warto zapamiętać
  • Glivec jest lekiem stosowanym w leczeniu różnych nowotworów, w tym przewlekłej białaczki szpikowej (CML) i nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST)
  • Dawkowanie leku należy ustalać indywidualnie w zależności od wskazania, fazy choroby i wieku pacjenta, a leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Glivec to:

  • Nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha
  • Zmęczenie, bóle mięśni, kurcze mięśni
  • Wysypka
  • Obrzęki (zwłaszcza wokół oczu i kończyn dolnych)
  • Neutropenia, trombocytopenia, niedokrwistość
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Pacjenci powinni być uważnie monitorowani pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza hematologicznych i wątrobowych.

Interakcje

Glivec wchodzi w interakcje z wieloma lekami, w tym:

  • Induktorami CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina), które mogą zmniejszać stężenie imatynibu
  • Inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol), które mogą zwiększać stężenie imatynibu
  • Substratami CYP3A4 (np. symwastatyna), których stężenie może być zwiększone przez imatynib
  • Warfaryną i innymi pochodnymi kumaryny - zaleca się stosowanie heparyny zamiast tych leków

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leku Glivec z innymi lekami i poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Glivec nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w czasie leczenia. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas stosowania leku Glivec.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Pacjenci przyjmujący Glivec mogą odczuwać zawroty głowy, zaburzenia widzenia lub senność. Dlatego zaleca się ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Glivec jest skutecznym lekiem w leczeniu wielu nowotworów, ale wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowania dawkowania. Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza specjalistę.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.