Wyszukaj produkt

Gliptivil

Vildagliptin

tabl.
50 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
41,17
30% (1)
20,64
(2)
bezpł.
Gliptivil
tabl.
50 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,43
30% (1)
11,16
(2)
bezpł.

Gliptivil - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Gliptivil jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii:

  • w monoterapii u pacjentów, u których metformina jest nieodpowiednia z powodu przeciwwskazań lub nietolerancji
  • w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z insuliną, gdy produkty te nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii

Dostępne są dane o różnych terapiach skojarzonych - szczegóły w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka dobowa wildagliptyny wynosi 100 mg, podawana w dwóch dawkach podzielonych po 50 mg rano i wieczorem. W przypadku stosowania w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem zalecana dawka to 50 mg raz na dobę rano.

Schemat leczenia Dawkowanie
Monoterapia 100 mg/dobę (50 mg 2x/dobę)
W skojarzeniu z metforminą 100 mg/dobę (50 mg 2x/dobę)
W skojarzeniu z sulfonylomocznikiem 50 mg raz/dobę rano
W skojarzeniu z tiazolidynodionem 100 mg/dobę (50 mg 2x/dobę)
W skojarzeniu z insuliną (z metforminą lub bez) 100 mg/dobę (50 mg 2x/dobę)

Podpis: Dawkowanie wildagliptyny w zależności od schematu leczenia

Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 100 mg na dobę. Produkt można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek zalecana dawka to 50 mg raz na dobę.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat).

Nie należy stosować produktu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Produkt nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Produkt nie jest środkiem zastępującym insulinę u pacjentów wymagających podawania insuliny.
  • Nie należy stosować u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej.
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
  • Nie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.
  • Należy monitorować czynność wątroby przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w trakcie terapii.
  • Istnieje ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki - należy poinformować pacjentów o charakterystycznych objawach.
  • U pacjentów przyjmujących jednocześnie inhibitory ACE może zwiększyć się ryzyko obrzęku naczynioruchowego.

Należy zachować ostrożność stosując produkt u pacjentów z niewydolnością serca, zaburzeniami skórnymi w przebiegu cukrzycy oraz u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki w wywiadzie.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Wildagliptyna ma niski potencjał wchodzenia w interakcje z innymi lekami. Nie jest substratem ani inhibitorem/induktorem enzymów CYP450. Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, digoksyną, warfaryną, amlodypiną, ramiprylem, walsartanem czy symwastatyną.

Hipoglikemizujące działanie wildagliptyny może być osłabione przez niektóre substancje, w tym tiazydy, kortykosteroidy, leki stosowane w leczeniu tarczycy i sympatykomimetyki.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Nie przeprowadzono badań wpływu na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Hipoglikemia (szczególnie w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem)
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Drżenie
  • Nudności
  • Obrzęk obwodowy

Rzadko zgłaszano przypadki zaburzeń czynności wątroby, zapalenia trzustki i obrzęku naczynioruchowego.

Warto zapamiętać

1. Gliptivil jest lekiem z grupy inhibitorów DPP-4, stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2.

2. Standardowa dawka to 100 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych, ale może być modyfikowana w zależności od schematu leczenia i funkcji nerek.

Właściwości farmakologiczne

Wildagliptyna jest silnym i selektywnym inhibitorem enzymu dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4). Hamowanie DPP-4 prowadzi do zwiększenia stężenia endogennych inkretyn GLP-1 i GIP, co poprawia funkcję komórek beta i alfa trzustki oraz kontrolę glikemii.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania zaleca się leczenie podtrzymujące. Wildagliptyny nie można usunąć z organizmu za pomocą hemodializy, ale główny metabolit może być usuwany podczas hemodializy.

Objawy przedawkowania mogą obejmować ból mięśni, parestezje, gorączkę, obrzęki oraz zwiększenie aktywności niektórych enzymów.

Skład

Jedna tabletka zawiera 50 mg wildagliptyny.

Gliptivil jest skutecznym i stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy inhibitorów DPP-4. Wymaga jednak monitorowania czynności wątroby i zachowania ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Najczęstsze działania niepożądane są zazwyczaj łagodne i przemijające.


1) W doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c >7% (przez co najmniej 3 miesiące)
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.