Wyszukaj produkt

Givlaari

Givosiran

inj. [roztw.]
189 mg/ml
1 fiol. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
174112,93
(1)
bezpł.

Givlaari (giwosyran) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Givlaari jest wskazany do stosowania w leczeniu ostrej porfirii wątrobowej (AHP) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Leczenie powinno być rozpoczynane pod nadzorem lekarza specjalisty doświadczonego w leczeniu porfirii.

Mechanizm działania

Giwosyran jest dwuniciowym małym interferującym RNA (siRNA), który poprzez mechanizm interferencji RNA powoduje w hepatocytach rozpad mRNA syntazy kwasu aminolewulinowego typu 1 (ALAS1). Prowadzi to do zmniejszenia ilości indukowanego wątrobowego mRNA ALAS1 do prawidłowego poziomu. W efekcie dochodzi do obniżenia stężenia we krwi neurotoksycznych produktów pośrednich - kwasu aminolewulinowego (ALA) i porfobilinogenu (PBG), które są kluczowymi czynnikami wywołującymi napady i inne objawy AHP.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka Givlaari wynosi 2,5 mg/kg masy ciała, podawana raz w miesiącu we wstrzyknięciu podskórnym. Dawkę ustala się w oparciu o rzeczywistą masę ciała pacjenta.

Masa ciała pacjenta Dawka Objętość do podania
[kg] [mg] [ml]
X X × 2,5 mg/kg Dawka [mg] / 189 mg/ml

Tabela 1. Sposób obliczania dawki i objętości Givlaari do podania

Maksymalna objętość pojedynczego wstrzyknięcia wynosi 1,5 ml. Jeśli wymagana objętość przekracza 1,5 ml, należy ją podzielić na kilka wstrzyknięć. Produkt należy wstrzykiwać podskórnie w brzuch, udo lub ramię, zmieniając rotacyjnie miejsca wstrzyknięć.

W przypadku pominięcia dawki, lek należy podać jak najszybciej. Następnie należy wznowić regularne comiesięczne podawanie produktu.

Modyfikacja dawkowania

U pacjentów z klinicznie istotnym wzrostem aktywności aminotransferaz, u których przerwano leczenie, a następnie doszło do normalizacji parametrów, można rozważyć wznowienie terapii w zmniejszonej dawce 1,25 mg/kg mc. raz w miesiącu.

Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby oraz z łagodnymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek (eGFR ≥15 do <90 ml/min/1,73 m2).

Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, schyłkową niewydolnością nerek oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.

Przeciwwskazania

Ciężka nadwrażliwość (np. reakcja anafilaktyczna) na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podtypy AHP: Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z podtypami AHP innymi niż ostra porfiria przerywana (AIP) są ograniczone. Należy to uwzględnić przy ocenie stosunku korzyści do ryzyka w rzadkich podtypach AHP.

Reakcje anafilaktyczne: W badaniach klinicznych wystąpił jeden przypadek anafilaksji u pacjenta z astmą alergiczną i atopią w wywiadzie. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów anafilaksji. W razie jej wystąpienia należy natychmiast przerwać podawanie leku i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Hepatotoksyczność: U pacjentów leczonych giwosyranem obserwowano wzrost aktywności aminotransferaz, najczęściej po 3-5 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Przed rozpoczęciem leczenia oraz co miesiąc przez pierwsze 6 miesięcy należy kontrolować parametry czynności wątroby. W przypadku klinicznie istotnego wzrostu aktywności aminotransferaz należy rozważyć wstrzymanie lub przerwanie leczenia.

Nefrotoksyczność: Zgłaszano przypadki wzrostu stężenia kreatyniny w surowicy i zmniejszenia eGFR. U pacjentów z chorobą nerek w wywiadzie obserwowano progresję zaburzeń czynności nerek. W tych przypadkach wymagane jest dokładne monitorowanie czynności nerek w trakcie leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Giwosyran może powodować słabą lub umiarkowaną redukcję aktywności niektórych enzymów CYP450 w wątrobie, zwiększając ekspozycję na następujące substancje w osoczu:

  • CYP1A2: 3,1-krotny wzrost AUC kofeiny
  • CYP2D6: 2,4-krotny wzrost AUC dekstrometorfanu
  • CYP2C19: 1,6-krotny wzrost AUC omeprazolu
  • CYP3A4: 1,5-krotny wzrost AUC midazolamu

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania substratów CYP1A2 lub CYP2D6 w trakcie leczenia Givlaari. Należy rozważyć zmniejszenie dawkowania tych substratów zgodnie z ich charakterystykami produktu leczniczego.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania giwosyranu u kobiet w ciąży. Stosowanie w ciąży można rozważyć, uwzględniając potencjalne korzyści dla matki i ryzyko dla płodu. Nie wiadomo, czy giwosyran przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (36%)
  • Nudności (32,4%)
  • Zmęczenie (22,5%)
  • Wzrost aktywności aminotransferaz
  • Wysypka
  • Zmniejszenie współczynnika filtracji kłębuszkowej

Rzadko obserwowano reakcje anafilaktyczne (0,9%) i zapalenie trzustki.

Właściwości farmakologiczne

Givlaari zawiera giwosyran - dwuniciowy mały interferujący RNA (siRNA), który poprzez mechanizm interferencji RNA zmniejsza ekspresję syntazy kwasu aminolewulinowego typu 1 (ALAS1) w hepatocytach. Prowadzi to do obniżenia stężenia neurotoksycznych metabolitów porfiryn we krwi, co łagodzi objawy ostrej porfirii wątrobowej.

Warto zapamiętać
  • Givlaari jest pierwszym lekiem celowanym w terapii ostrej porfirii wątrobowej, działającym poprzez mechanizm interferencji RNA.
  • Lek podaje się w dawce 2,5 mg/kg masy ciała raz w miesiącu, we wstrzyknięciu podskórnym, co zapewnia długotrwałą kontrolę objawów choroby.

Givlaari stanowi przełom w leczeniu ostrej porfirii wątrobowej, oferując skuteczną terapię celowaną na molekularną przyczynę choroby. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentów, szczególnie pod kątem potencjalnej hepato- i nefrotoksyczności.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.