Wyszukaj produkt

Gexiro

Paracetamol + Ibuprofen

inf. [roztw.]
(10 mg+ 3 mg)/ml
10 fiol. 100 ml
Iniekcje
Rx
100%
12,00

Gexiro - informacje dla lekarza

Gexiro to produkt leczniczy zawierający paracetamol i ibuprofen, przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu u dorosłych, gdy podanie dożylne jest klinicznie uzasadnione i/lub gdy podanie innymi drogami nie jest możliwe.

Skład

1 ml roztworu zawiera 10 mg paracetamolu i 3 mg ibuprofenu (w postaci ibuprofenu sodowego dwuwodnego). Jedna fiolka o objętości 100 ml zawiera 1000 mg paracetamolu i 300 mg ibuprofenu.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli o masie ciała >50 kg 1 fiolka (100 ml) co 6 godzin w infuzji trwającej 15 minut
Dorośli o masie ciała ≤50 kg 1,5 ml/kg mc. co 6 godzin w infuzji trwającej 15 minut

Maksymalna dawka dobowa: 4 fiolki (400 ml) dla pacjentów >50 kg, co odpowiada 4000 mg paracetamolu i 1200 mg ibuprofenu. Dla pacjentów ≤50 kg maksymalna dawka dobowa to 3000 mg paracetamolu i 900 mg ibuprofenu.

Lek przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, maksymalnie przez 2 doby. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na paracetamol, ibuprofen, inne NLPZ lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA)
  • Czynna choroba alkoholowa
  • Astma, pokrzywka lub reakcje alergiczne po ASA lub innych NLPZ
  • Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa/krwawienie
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • Krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Ciężkie odwodnienie
  • III trymestr ciąży
  • Wiek poniżej 18 lat

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu pokarmowego w wywiadzie oraz u osób w podeszłym wieku.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują: zaburzenia żołądka i jelit (ból brzucha, nudności, wymioty), zawroty głowy, ból głowy, obrzęki, wysypkę. Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, reakcje nadwrażliwości, uszkodzenie wątroby lub nerek.

W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby, ciężkich reakcji skórnych lub krwawienia z przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać leczenie.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi NLPZ, w tym ASA. Ibuprofen może osłabiać działanie przeciwpłytkowe małych dawek ASA. Ostrożność zalecana przy stosowaniu z lekami przeciwzakrzepowymi, metotreksatem, litem, diuretykami i inhibitorami ACE.

Ciąża i laktacja

Produkt przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze stosować tylko jeśli jest to bezwzględnie konieczne. Może być stosowany podczas karmienia piersią.

Warto zapamiętać
  • Gexiro przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania (maks. 2 doby) w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu
  • Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych

Gexiro to skuteczny lek przeciwbólowy do krótkotrwałego stosowania dożylnego. Należy jednak pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych i przeciwwskazaniach, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta podczas terapii.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.