Gerdin 20 mg
Pantoprazole
Gerdin 20 mg - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Gerdin 20 mg jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w następujących przypadkach:
- Objawowa postać choroby refluksowej przełyku
- Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
Dodatkowo, u dorosłych Gerdin 20 mg stosuje się w celu:
- Zapobiegania owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, wymagających długotrwałego stosowania NLPZ
Pantoprazol, substancja czynna leku Gerdin 20 mg, jest inhibitorem pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez blokowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych. Dzięki temu mechanizmowi działania lek skutecznie łagodzi objawy związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Objawowa postać choroby refluksowej przełyku | 1 tabletka 20 mg raz na dobę |
Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku | 1 tabletka 20 ka podtrzymująca), w przypadku nawrotu można zwiększyć do 40 mg/dobę |
Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy u pacjentów stosujących NLPZ | 1 tabletka 20 mg raz na dobę |
Tabletki należy przyjmować w całości, popijając wodą, godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich żuć ani rozgryzać.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować dawki dobowej większej niż 20 mg pantoprazolu.
Lek nie jest zalecany u dzieci poniżej 12 lat ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Gerdin 20 mg jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na pantoprazol, podstawione benzimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku Gerdin 20 mg należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby - konieczne jest regularne kontrolowanie aktywności enzymów wątrobowych
- W przypadku długotrwałego stosowania (powyżej roku) - zwiększone ryzyko złamań kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa
- Przy jednoczesnym stosowaniu z atazanawirem - nie zaleca się równoczesnego podawania
- U pacjentów z niedoborem witaminy B12 lub czynnikami ryzyka jej niedoboru
- Ryzyko wystąpienia hipomagnezemii, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu
Należy zachować czujność w przypadku wystąpienia objawów alarmowych, takich jak znaczna niezamierzona utrata masy ciała, nawracające wymioty, dysfagia, krwawe wymioty czy niedokrwistość, gdyż leczenie pantoprazolem może maskować objawy choroby nowotworowej.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Pantoprazol może wpływać na wchłanianie leków, których biodostępność zależy od pH w żołądku (np. ketokonazol, itrakonazol, erlotynib). Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna) ze względu na możliwość zmiany wartości INR. Pantoprazol może również zwiększać stężenie metotreksatu w przypadku stosowania dużych dawek tego leku.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ze względu na brak wystarczających danych, stosowanie leku Gerdin 20 mg w okresie ciąży nie jest zalecane, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Pantoprazol przenika do mleka kobiecego, dlatego decyzję o kontynuowaniu/przerwaniu karmienia piersią lub leczenia należy podjąć po rozważeniu korzyści dla matki i dziecka.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (występujące u około 1% pacjentów) to biegunka i ból głowy. Inne możliwe działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia)
- Zaburzenia wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
- Reakcje skórne (wysypka, świąd)
- Zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy, zaburzenia snu)
- Zaburzenia metaboliczne (hiponatremia, hipomagnezemia)
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak agranulocytoza, reakcje anafilaktyczne czy uszkodzenie wątroby.
Warto zapamiętać
- Gerdin 20 mg skutecznie hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego, łagodząc objawy choroby refluksowej przełyku
- Lek należy przyjmować regularnie, godzinę przed posiłkiem, w całości popijając wodą
Gerdin 20 mg jest skutecznym lekiem w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganiu powikłaniom związanym ze stosowaniem NLPZ. Jego mechanizm działania opiera się na hamowaniu wydzielania kwasu żołądkowego, co przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na dolegliwości związane z nadmierną kwasowością. Należy jednak pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych i interakcjach z innymi lekami, dlatego stosowanie preparatu powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Gerdin 20 mg

Wskazania pozarejestracyjne: Zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci poniżej 2 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia